Mixed Pickles Bequnstiqinq van onze aöveRteenöecs, houöt öe schakel in stanö Pickle Tijdens de bijzonder hartelijke toespraak, die onze voorzitter in de algemene vergadering afstak bij mijn afscheid als voorzitter van de Pers Propaganda Commissie en als redacteur van de Schakel, heeft hij toch nog kans gezien mij er op zijn eigen handige wijze „in te toeren". Hij zei namelijk, dat hij tot zijn vreug- - de kon mededelen, dat ik bereid was de rubriek Mixed Pickles te blijven schrijven. Ik kan mij dit niet herin neren, maar ik ben nu wel genoodzaakt het op de een of andere manier te proberen. De grote moeilijkheid is, dat wanneer men het clubleven door verhuizing en veel verblijf buitenslands niet meer intensief kan mee maken, een rubriek als de onderhavige zeer moeilijk is samen te stellen. Ik vraag de lezers dus mij onder werpen, die zij voor deze rubriek aardig vinden toe te zenden. Hierbij denkt ik aan onderlinge feestjes, jubilea, belangrijke verjaardagen, gezellige roddeltjes kortom zo van alles, dat in A.F.C. beleefd wordt en waard is gememoreerd te worden. Schoensmeer Zoals verwacht kon worden, heeft de competitie-indeling tot de nodige herrie aanleiding gegeven. De indeling van de semi-profs eerste klasse heeft enorme moeilijkheden opgeleverd en de eerste klasse C zal wel geweeklaag en knersing der tanden opgeleverd hebben. Het zal je gebeuren, dat je zo nodig de spelers moet gaan betalen en dan in een afdeling terecht komt, die dan wel het etiket van eerste klasse mag heb ben, maar met de eerste klasse toch uiteindelijk weinig te maken heeft. Er is niets nieuws onder de zon en dezelfde heibel hebben wij bijna 40 jaar geleden beleefd. A.F.C. werd toen ingedeeld in de eerste klasse B, die prompt de bijnaam kreeg „margarine" eerste klasse. Welnu, als die eerste klasse margarine was, dan stel ik voor, dat wij de huidige eerste klasse C maar met „schoensmeer" eerste klasse betitelen. Wij hebben nu daarnaast gekregen de eerste klasse amateurs en de tweede klasse amateurs. In A.F.C. wordt nu beweerd, dat al zijn we dan niet officieel gedegradeerd, het in de practijk hierop neer komt, dat wij van de tweede klasse zo ongeveer terechtgekomen zijn in de vijfde klasse. Ik kan dit niet inzien. Wanneer men de verschillende indelingen naast elkaar legt, dan zien die tweede klasse amateurs er helemaal niet zo gek uit. Of wij publieke belangstelling zullen trekken en die publieke belangstelling is toch" ook voor een amateurclub zeer welkom zal uitsluitend afhangen van de positie van ons eerste elftal. Heel bevreesd be hoeven wij werkelijk niet te zijn, wanneer wij een winnend maar vooral als wij een goed spelend eerste elftal op de been weten te brengen. Onze grote buurman Blauw Wit krijgt tegenspelers in de semi-prof eerste klasse, die ook niet allemaal zijn om over naar huis te schrijven. En het zou best kunnen zijn, dat de belangstelling van het publiek uitgaat naar de hoofdklasse semi-profs en naar de aantrekkelijk spelende amateursclubs. Bij profs? In „Sport en Sportwereld" heeft Ir. Van Emmenes bepleit, dat amateurclubs kunnen worden ingedeeld in de semi-prof competitie. Hij acht de scheiding tussen bokken en schapen onjuist en acht het juist een grote eer voor een sterke amateurclub om zich te meten met de semi-profs. Een dergelijke amateurclub aldus Van Emmenes zal automatisch haar spelpeil zien verbeteren door ontmoetingen met de semi-prof clubs en er een eer in stellen tegen die club zo'n goed mogelijk resultaat te behalen. Het komt ons voor, dat Van Emmenes dit te theoretisch ziet. Inderdaad zal „een" amateurclub er een eer in stellen tegen „een" semi-prof club een goed resultaat te behalen. Verleden jaar, toen het betaalde voetbal pas zes weken oud was, schreef Martin Bremer eveneens in „Sport en Sportwereld", dat men in de demi-finale van het Arol-beker tournooi kon merken, dat de amateurs van A.F.C. hun beste beentje voor zetten tegen de semi-profs van Ajax en dat Ajax de grootste moeite had om A.F.C. te kloppen met 32. Dit geldt echter voor een enkel geval en niet voor een gehele competitie. Het meespelen van een amateurploeg in de semi-prof afdeling immers zou met zich meebrengen, dat men 28 of meer Zondagen achtereen in onge lijksoortige verhoudingen speelt. De afstanden zijn zo groot, de trainingseisen worden dan zo opgeschroefd, dat de amateur in wezen geweld wordt aangedaan. Men moet niet vergeten, dat de semi-profs door de huidige indeling een gevaarlijk spel spelen met hun maatschappelijke positie, want niemand kan mij wijs maken, dat bijv. de spelers van de vier Brabantse elftallen, die tenslotte om het voetbalkampioenschap van Neder land moesten spelen, zich behoorlijk hebben kunnen concentreren op hun maatschappelijke taak. De semi- prof zal de voetballerij als een welkome bijverdienste moeten beschouwen, maar wie te veel aandacht en te veel tijd besteedt aan zijn bijverdienste, loopt spaak met de vervulling van zijn maatschappelijke taak en ver waarloost de kansen op promotie. Wij zouden wel eens willen weten, hoeveel tijd de huidige semi-prof nu eigenlijk beschikbaar heeft voor bijvoorbeeld avondstudie en zelfontwikkeling. Een programma als de semi-profs wordt voorgeschoteld, door amateurs te laten verspelen, zal voor de amateurs dezelfde moeilijkheden met zich meebrengen. Laat het dus maar, zoals het is. De bokken bij de bokken en de schapen bij de schapen, waarbij overigens deze groepen op geen enkele manier op elkaar moeten neerzien. L. F. Verwoerd f Een groot Nederlander is heengegaan L. F. (Lo) Verwoerd, die ook in onze voetbalwereld een zeer grote rol gespeeld heeft. Wij zullen ons hier onthouden van loftuitingen aan het adres van de overledene, wiens verscheiden overigens een nationaal verlies genoemd mag worden, maar citeren, wat wijlen Verwoerd zelf geschreven heeft in het K.N.V.B. jubileumboek van 1939: „Voor één ding blijf ik de sportbeweging in het algemeen en de K.N.V.B. in het bijzonder dankbaar en dat is de gelegenheid, welke mij werd geboden om reeds op jeugdige leeftijd, zelfstandig en naar eigen inzicht te handelen, waarin naar mijn mening een der grootste paedagogische waarden voor onze jeugd schuilt." Dit is menen wij, volkomen de spijker op de kop geslagen. Maar dan rijst de bange vraag, of dit straks door de jongeren van thans geschreven zal kunnen worden. Is het niet zo, dat de sportwereld véél te oud

Schakels (clubbladen) | 1955 | | pagina 6