Luxe Auto-verhuur H. de Groot FORD CUSTOMLINE '55 OPEL CABRIOLET '55 TAUNUS 15 M '55 CONSUL '55 Henk moet u/achten Bequnstiqinq van onze aöveRteeRöeRS, houöt öe schakeL in stanö nodig is. Wetten worden nu eenmaal niet voor de bona fide, doch voor de mala fide individuën gemaakt. Het lijkt mij dan ook alleszins redelijk door een transfer het parasiteren van profclubs zonder eigen jeugdoplei ding op het grote amateur-reservoir zoveel mogelijk te beperken, uiter aard zonder het recht van iedere amateur om prof te worden aan te tasten. Punt 2 ligt m.i. in een geheel an dere orde. Terwijl punt 1 een zaak van het gezonde verstand in zakelijke sfeer is, gaat het bij punt 2 om een kwestie van mentaliteit, n.l. hoe be leeft men zelf het amateurisme, of misschien beter gezegd, wat daarvan nog over is Wanneer v. Teunenbroek betoogt, dat een amateurclub zich veel geld en moeite heeft getroost om van een adspirant een prima voet baller te maken, dan beschouwt hij dat als een opoffering van die club en concludeert daaruit een zakelijk recht op vergoeding als die jonge man later al die liefdevolle zorgen en offers niet weet te waarderen en om wat voor reden dan ook prof wordt. Plicht Welnu, volgens m ij n amateurop vattingen is zorg voor de jeugd juist de primaire plicht van een ama teurclub. Het ligt nu eenmaal in haar wezen om vóór alles goede clubleden en zo mogelijk goede voetballers te vormen. Mij dunkt, dat daaruit geen zakelijk recht op vergoeding voor bewezen diensten kan voort vloeien. Naarmate die amateurclub haar taak goed vervult, dus de jeugd aan zich weet te binden, zal de kans op massale aderlatingen geringer zijn. Faalt zij echter in deze binding, d.w. z. in het kweken van vriendschap en clubtrouw, dan is zij haar doelstelling blijkbaar ontrouw geworden. Dan ha pert er iets aan en is haar amateu risme op weg een holle leuze te wor den, die een in wezen prof-instelling camoufleert. Juist daarom waarschuwde ik voor dat spookbeeld van die bewust de jeugd hamsterende besturen, die de transfer een welkome compensatie voor hun gebrek aan voldoende in komsten kunnen beschouwen en mis schien zelf uitlokken. Stel je een ama teurclub voor die mogelijkerwijze nog blij is als een harer leden de benen neemt, omdat de rest dan onbezorgd verder amateurtje kan blijven spelen! Ik bestrijd daarom uit ideële overwegingen het recht van een amateurclub om een transfer te ontvangen, als vergoeding voor activiteiten die uit haar ama teur-zijn voortvloeien. We heb ben nu de scheiding tussen profs en amateurs gekregen. Bij de uit werking daarvan kan men de zaak niet scherp genoeg stellen. Zeker, in het verleden met zijn verkapt professionalisme waren de grenzen vervaagd. Laten we er voor waken, dat de grenzen niet weer verdoezeld worden, zo dat we in de amateursector de zelfde toestanden krijgen, als vroeger in de ongedeelde KNVB. Als v. Teunenbroek goed leest, zal hij ook bemerken, dat ik allerminst van directe steun aan verenigingen heb gesproken. Ik sprak van een fonds ten bate van het amateurisme, van het amateur-voetbal. Aan steun voor organisaties zonder werkelijk bestaansrecht heb ik in de verste ver te niet gedacht. Trouwens dan zou ik de mogelijke combinatie van clubs niet als een goede zijde hebben ge noemd. Ik had andere mogelijkheden in het hoofd, als het ter beschikking stellen van oefenmeesters, steun bij inrichting en onderhoud van beschei den accomodaties, etc. etc. Die gift aan liefdadige instellingen is wel heel sympathiek, doch men moet nuchter blijven. Die kaartenverdeling door het Rode Kruis heeft eigenlijk ook niets met liefdadigheid te maken. Het is slechts een aardige en nuttige oplos sing voor het verdelingsprobleem, waarvoor de KNVB al zovele jaren critiek moest incasseren. Nu heeft tenminste ieder een kans! Het betalen van een transfer door de profclubs en het storten daarvan in een fonds ten algemene bate, acht ik dus de enige zakelijke en ideël niet aanvechtbare oplossing voor dit in teressante vraagstuk. Ik ben van Teunenbroek dankbaar dat hij een ander geluid heeft laten horen en mij daardoor in de gelegenheid stelde een en ander nog eens uitvoeriger uit de doeken te doen. I. H. GALAVAZI Henk Esser werd meldde „De Schakel" Einde April dan zestig jaar; En ('k hoef het nauwelijks te zeggen) J. W. stond met een heilwens klaar. Wat Henk in al die lange jaren Bekokstoofd had, werd vlot verteld; Hoe hij het steeds weer wist te klaren, Werd ook volledig ons gemeld. Temidden van die reeks van feiten, Van kleur'ge pluimen op Henks hoed, Ontmoette ik heus 't kon mij spijten Een slip, die ik niet had vermoed. De feestspeech-schrijver schreef aan Henk toch De „leeftijd van de sterken" toe Intussenzestig is wat jong nog, (Al is Henk dan ook sterk, en hoe!) Doch, om d i e uitspraak te ver dienen, Moet Henk 10 jaartjes wachten nog; Slechts één decennium, let op maar, Straks is 't weer omgevlogen toch. Maar nu ik Henk toch ging „hedichten" (O, zetter zet voor „d" géén „t"!) Wens 'k hem, dat ook die heide lustra Brengen geluk en voorspoed mee! (Eén van de nóg sterkeren.) (Onderschrift De geachte in zender heeft volkomen gelijk. De betrokken zegswijze is zoals zo vele Nederlandse uitdrukkingen ontleend aan de Bijbel en is te vin den in psalm 90, de zogenaamde Oudejaarspsalm en daarvan het tiende vers. Red.) ZONDER CHAUFFEUR - NIEUWE WAGENS ALL RISK VERZEKERD EMMASTRAAT 31 - TELEFOON 726960-97493 - AMSTERDAM-Z. 6

Schakels (clubbladen) | 1955 | | pagina 6