U/at iedere A.F.C.-er behoort te u/eten Drukkerij Joh. Meijer Zoon Eetsalon fjastronome Ceintuurbaan 93, Specialiteit belegde broodjes en croquetten l^rima koffie J. J. Knaap Bequnstiqinq van onze adveRtecRdeRs, houdt de schakel in stand De transferregeling f \n,s lid Henk van Teunenbroek "heeft gereageerd op het artikel in de „Maart-Schakel" van de hand van onze oud-voorzitter I. H. Galava- zi, waarin deze betoogde, dat bij een transferregeling de transfersom, die een semi-profclub voor een speler moet betalen, niet aan de amateur club betaald moet worden, waaruit deze speler komt, doch in een „trans- ferpot" tén algemenen nutte. Hier onder volgt thans eerst de mening van Henk van Teunenbroek: Reeds jaren ben ik getrouw lezer van de artikelen van de hand van ons Erelid de Heer I. H. Galavazi, waarin vooral voor de jongere leden zoveel wetenswaardige punten wor den aangestipt, die iedere A.F.C.-er behoort te weten. Over hét door de Heer Galavazi voor onze Maart-Schakel geschreven artikel zou ik echter in alle beschei denheid gaarne enige opmerkingen willen maken. Het betreft hier de eventueel in te stellen transferregeling voor spelers van amateurverenigingen naar semi- profclubs. Natuurlijk is „hamsteren" van goede jeugdspelers, gesteld dat dit mogelijk zou zijn, uit den boze, doch wij kunnen wel degelijk betogen, dat iedere amateurclub zich veel geld en moeite heeft moeten getroosten, om van een jongen, die op b.v. 12- jarige leeftijd bij haar is gekomen, een prima voetballer te maken. Immers, leden besteden hun aandacht en vrije tijd aan deze jongen en een betaalde trainer geeft vanzelfspre kend een spelertje met toekomst ook de aandacht die hij verdient. Indien deze jongen, die op b.v. 20-jarige leeftijd een goede voetbal ler geworden is, door een profclub weggehaald wordt, is dit een verlies voor de amateurvereniging, want haar moeite en kosten worden nu door een andere club uitgebuit. Van de amateur verenigingen zul len in de toekomst vermoedelijk slechts de topclubs nog publieke be langstelling genieten en een topclub worden wij slechts met een goed spe lend eerste elftal. De weggehaalde speler had dus met zijn capaciteiten mede kunnen helpen de clubkas te verrijken. Worden de goede spelers echter weggekocht, dan dienen hun plaatsen ingenomen te worden door mindere (ook minder publiek trek kende) amateurspelers. Voor deze „inkomsten-derving" zou een transfer som dus een welkome compensatie kunnen zijn. Leveranciers Clubs als A.F.C. zullen wellicht, om dat ze het dichtst bij het topvoetbal staan, de grootste „leveranciers" van talentvolle spelers voor het profvoet bal kunnen zijn, doch indien de trans fersommen in een potje te algemenen bate worden gestort, zullen deze clubs hiervan vermoedelijk niet kunnen profiteren. A.F.C. maakt momenteel wel een moeilijke financiële tijd door, doch vele lager geplaatste clubs zijn er nog veel beroerder aan toe en zij zullen dus ook het eerst voor „uitke ring" in aanmerking komen. Over het algemeen zullen dus de verenigingen, die de minste zichtbare verliezen ge leden hebben, van het potje kunnen profiteren. Natuurlijk ben ik het met de Heer Galavazi eens, dat het belangrijk is een kleiner aantal krachtige vereni gingen te hebben in plaats van de thans bestaande zeer grote versnip pering als b.v. hier ter stede, doch men zal met mij eens zijn, dat het eventuele transferpotje het eerst „ge plunderd" zal worden door deze kleine clubs, die nu nog net het hoofd boven water kunnen houden in het steeds harder wordende gevecht, hoewel deze clubjes de minste rechten (voor zover rechten tegenwoordig nog ge respecteerd worden) hebben. Naar mijn mening is hier dus eerder sprake van een verlenging dan een verkor ting van de bestaanstijd van deze ver enigingen. De Heer Galavazi zal dan ook ongetwijfeld op bijval van deze zijde kunnen rekenen, terwijl de zelfde verenigingen hem 40 jaar geleden van het podium poogden te fluiten.... Bij een transferregeling zou A.F.C. er nu veel beter (financiëel bezien!) voorgestaan hebben, daar wij reeds vijf spelers verloren hebben aan de beroepsvoetballerij. Nu dient er mis schien een contributieverhoging voor gesteld te worden? Het lijkt mij beter niet al te lang bij het woord amateurisme stil te blijven staan, want is het werkelijk amateuristisch, dat vele verenigin gen de reiskosten en een kopje kof fie voor hun rekening nemen? En mocht een vereniging de transfersom niet willen accepteren, dan kan deze altijd nog ten bate van een of ander goed doel komen, b.v. het Koningin Wilhelmina Fonds (of het Ned. Rode Kruis, waarop de K.N.V.B. tegen woordig nogal gesteld schijnt te zijn, denkt aan de kaartenverdeling voor interlandwedstrijden). Maar betalen zullen de profclubs, want dat is naar mijn mening niet meer dan billijk. VAN TEUNENBROEK Jr. Repliek De heer Galavazi, wien wij met medeweten van v. Teunenbroek dit artikel lieten lezen, repliceert als volgt Zeer gaarne maak ik van de mij door de Redactie geboden gelegen heid gebruik om mijn mening over v. Teunenbroek's opwerpingen te ge ven. Men moet twee zaken goed onder scheiden. Ten eerste: de redelijkheid om een profclub voor een aangewor ven amateur transfer te laten beta len, en ten tweedede vraag aan wie die vergoeding ten goede moet ko men. Over punt 1 zal wel weinig verschil van mening bestaan. Zelfs hij, die de vrije wil en keuze van een speler om van vereniging te veranderen niet zou willen aantasten (hetgeen door de overschrijvingsbepalingen overigens al tientallen jaren geschiedt), zal moeten toegeven, dat een zekere rem Kanaalstraat 132, Amsterdam-W. Telefoon 807 1 0 Uw adres voor beter drukwerk tel. 712145

Schakels (clubbladen) | 1955 | | pagina 5