Mixed Pickles Bequnstiqinq van onze aöveRteeRöeRs, houöt öe schakel in stanö 6 5 Mei Het bestuur van de K.N.V.B., dat nu reeds enige jaren de meest gecritisoerde instantie is in heel Nederland en de overgebleven gebiedsdelen, heeft er nu weer fel van langs gekregen, omdat het wedstrijden heeft vast gesteld op de Bevrijdingsdag. Het verwijt gaat voornamelijk hierom, dat verschillende plaatselijke bevrijdings- comité's festiviteiten hebben georganiseerd waarvan de opbrengst ten goede zal komen aan de Stichting 19401945. Maar dan moet de K.N.V.B. zich niet schamen, maar dan moeten wij Nederlanders ons schamen, want het is heel erg dat 10 jaar na de bevrijding, in het midden van een hoogconjunctuur, de Stichting 1940 1945 nog moet lopen leuren om een paar millioen. Die hadden wij veel eerder bij elkaar moeten brengen. Wij rekenen ons echt niet tot de voetbalfanatici en een Zondag zonder voetbal is voor ons waarlijk geen verloren Zondag, maar wij zouden toch heel wat liever op Bevrijdingsdag gaan naar een voetbalwedstrijd voor de com petitie dan naar het blokjesrapen te gaan kijken subsidiair het zaklopen, subsidiair Batavieren de Rijn te zien aftrekken in een historische optocht, subsidiair horror of all horrors te gaan luisteren naar een bevrijdings redevoering. Pechclub. Wij zouden wel eens willen weten, op welke leeftijd A.F.C. nu eens eindelijk haar traditionele pech gaat kwijt raken. Het is dit seizoen weer eens bar. Met een toch werkelijk redelijk eerste elftal staan wij weer eens onderaan en hebben acht nederlagen geleden met de oneven goal. Z.F.C. verloren met 32, R.C.H. verloren met 32, West Frisia verloren met 32 en 43 enz. Cijfers, die bewijzen, dat wij met een heel klein beetje geluk een heel andere positie op de ranglijst zouden innemen. Ook financieel blijven wij toch maar zitten in het hoekje waar de slagen vallen. Bepaald leerzaam op het gebied van pech, is wat er gebeurd is met onze ere-wedstrijd. In September verklaarde D.W.S. zich bereid de ere-wed- strijd op 16 Januari tegen ons te spelen. Inmiddels kregen wij de omwenteling in de K.N.V.B. en toen zei de bond: „Ja, dat is nu allemaal wel afgesproken, maar dat was onder het ancien regime en nu kan het niet meer, want het programma is te overladen." Daarop beloofden de Amsterdamse tweede klassers ons het sterkst mogelijk vertegenwoordigende elftal van de hoofdstedelijke tweede klassers in het veld te brengen. Maar 16 Januari bracht sneeuwstorm en het feest ging niet door. Geen nood, zeiden onze vrienden, van uitstel komt in dit geval geen afstel en wij beloven jullie toch die ere-wedstrijd te spelen. Negen weken sneeuw over Amsterdam, maar eindelijk werden de voetbalvelden weer groen en op 2 April, de middag voor HollandBelgië zou de ere-wedstrijd plaats vinden. Die dag bracht tramstaking, staking van de stadsreini ging, staking van de gasfabrieken en de brave huisvaders stonden in de rij voor een kannetje olie en lieten onze ere-wedstrijd de ere-wedstrijd. De wedstrijd was sportief een succes, maar bracht financieel een deficit. En dat is ook voor een Amateurclub, nou net niet de bedoeling van een ere-wedstrijd Onaanvaardbaar Eén onzer lezers blijkt het niet eens te zijn met onze opmerking in het vorige nummer, dat onaanvaardbaar der geen Nederlands is en dat onaanvaardbaar niet in de vergrotende of overtreffende trap kan worden ge bruikt. Hij haalt als voorbeeld aan het woord „juist" en schrijft, dat de vergrotende trap van juist wel gebruikt wordt. Wij mogen wel juist zeggen tegen deze lezer, maar dan ook alleen voor zover dit het woord juist betreft. Wij hebben er de „journalistenbijbel" op nageslagen n.l. Van Dale's Groot Woordenboek der Nederlandse taal en deze onaantastbare autoriteit geeft als vormen voor juist: juist juistermeest juist. Onaanvaardbaar wordt opgegeven zonder vergrotende of overtreffende trap met de volgende omschrijving: „niet aanvaardbaar- kunnende worden". Dit woord valt dus in de klasse van bijvoorbeeld onaflosbaar, onafscheidbaar, onafwend baar, enz. Wij hopen nu van harte, dat het voor onze lezer aanvaardbaar zal zijn, dat het onaanvaardbaar is om onaanvaardbaar in de vergrotende trap te gebruiken. Onbenullig Nu wij het tóch over woordjes met „on" hebben: Van Emmenes propageert in „Sport/Sportwereld" fusies van voetbalclubs en dat er nog zo weinig fusies uit de bus komen verklaart hij als volgt: „De oorzaak is maar al te vaak het vasthouden aan eigenlijk onbenullige dingen: clubkleuren, de naam, bestuurszeteltjes enz." O, zo, dat heeft van Emmenes dan maar weer ferm gezegd! Daar ga je, Dick Bessem, met je prachtige tekst van ons clublied: „Drie letters slechts telt hare naam, voor ons meer waard dan woorden" en „Maar wat er ooit gebeuren zou, wij blijven fier ons roodzwart dragen". Is het niet zielig, dat iemand die nu 30 jaar dag in, dag uit over voetbal praat, denkt en schrijft, zo weinig tot het wezen van de sport en de clubs is doorgedrongen, dat hij zo iets durft neer te schrijven? Of zielig ach, eigenlijk onbenullig! Henk Esser 60 jaar Het jaar 1895 is waard om de historie in te gaan. Toen werden achtereenvolgens geboren Gé Bosch (16 Januari), A.F.C. (18 Januari) en Henk Esser (25 April). Zo heeft dus nu als laatste in deze trilogie Henk Esser de leeftijd der sterken bereikt. Wanneer ik nu Henk Esser wil kenschetsen, dan schiet mij de titel te binnen van een boek van Wodehouse „The old reliable". Dit is meen ik, het beste etiket, dat wij op ons aller Henk Esser kunnen plakken. Op Henk Esser kun je rekenen. Of dit nu betreft een zakelijk advies, de financiële regeling van jubileumfeesten, het presideren van reünisten-diners, kegelclubs en andere organisaties en gebeurtenissen, die een man bepaald nodig heeft als compensatie in de strijd om het bestaan: Henk Esser is er, Henk Esser regelt het wel, Henk Esser zal het wel fixen. Midden in de crisis van de jaren dertig zorgen, dat er een clubhuis komt: laten we Henk Esser maar inschakelen. Een bottertocht maken tot een feest van conversatie, van smakelijke spijzen en joyeuze dranken: laat Henk Esser maar hofmeester zijn. Henk Esser brengt het wel voor elkaar, Henk Esser „the old reliable". Van harte nog vele jaren. J. W.

Schakels (clubbladen) | 1955 | | pagina 6