Mixed Pickles Regeert de waanzin? BeQunstiainq van onze aöveRteeRöeRS, houöt öe schakel in stanö „r/ ^^ÉSBÉMRSémiSSFWBiieisïk, (vervolg) waarbij het zo bijzonder prettig toeven is) en de geste van Jaap en Tony werd hogelijk op prijs gesteld. Veertien dagen later op 26 Februari vond de slotfuif plaats in het Stadionrestaurant (hartelijk dank, Dick Bessem!) waarbij iedereen was uitgenodigd, die „iets aan het 60-jarig bestaan gedan had." Dus had de Feestcom missie ook zichzelf uitgenodigd. Allicht: charité bien ordonnée commence par soi même." Het is een daverend feest geworden. Pluim van de avond voor Vermeulen met zijn „plaatjes". Wim v. d. Marei was een prima dansmeester en in sneltreintempo werd de revue gecomprimeerd weer opgevoerd. 110 Acht maanden, nadat „betaald voetbal" in Nederland werd ingevoerd, hebben één honderd en tien voetbalclubs zich opgegeven voor de semi-profs competities in Nederland. Eén honderd en tien clubs. In Frankrijk (4 x de bevolking van Nederland) zijn 38 voetbalclubs, die hun spelers be talen en daar mag met uitzondering van Parijs, maar één beroepsclub in één stad zijn. Nee, dan wij, Hollanders! Als wij iets doen, dan doen wij het meteen goed. Meestal wat later dan het buitenland, maar ja, wij kijken nu eenmaal graag de kat uit de boom. Maar als dan eenmaal die kat uit de boom gekeken is, dan is er ook geen houden meer aan. Dan zijn er drie betalende clubs in Enschedé, drie in Dordrecht en zeven in Amsterdam. Hilversum óók niet kinderachtig, meteen twee. In de streek Haarlem, IJmuiden (langzamerhand één stad geworden) zou men de tel kwijt raken. Daar betalen of of willen betalen: „Haarlem", Stormvogels, E.D.O., V.S.V., R.C.H., de Kennemers en D.E.M. Ook zeven semi-prof clubs. Achter D.E.M. stond in de officiële mededelingen nadrukkelijk (Beverwijk). Zal die jongens gebeuren, dat het na deze barre winter een sof-aardbeien jaar wordt Het zou om te lachen zijn, als het ergens niet om te huilen was. Van medelijden met een K.N.V.B., die jaren geleden had moeten anticiperen op wat er leefde bij de top-voetballers. Van medelijden met zo vele clubs, die niet begrepen hebben, welke consequenties zij aanvaarden. Honderd en tien voetbalverenigingen in Nederland gaan over tot betalen. Op de „pleite" kan je wachten. j Tk neem aan, dat het nog oirbaar -■-wordt geacht, in dit blad te schrijven over amateurisme, (and how! - Red.) Er is mij gezegd, dat A.F.C. het ama teurvoetbal heeft gekozen en ik kan hier van harte mee instemmen. Er gebeuren echter dingen in het voetbalwereldje, die zó waanzinnig zijn, dat ik niet begrijp, dat de men sen, de leiding gevende figuren, die ook deze waanzin onderkennen, hier tegen niet in opstand komen en met kracht van handelen paal en perk stellen aan de losgebroken vitusdans om het Gouden Kalf. Het was wel duidelijk, dat betaald voetbal niet te keren was. Ook de verstokte voorvechters van de sport, zoals deze behoorde te zijn, kunnen realist genoeg zijn om de onafwend baarheid van het professionalisme te accepteren. Maar ik heb ten onrechte blijkt nu wel gemeend, dat het gezonde verstand bij de heren, die leiding ge ven in de clubs, in de afdelingen, in de commissies en in de top, nog wel in voldoende mate aanwezig zou zijn, om het onafwendbare professionalis me in te voeren en daarbij toch zo veel mogelijk rekening te houden met de sociale belangen, de morele waar den en de zakelijke gezondhouding van het sportleven in de K.N.V.B. Ergo meende ik, dat men (met voor beelden in het buitenland voor ogen), zou bepalen, dat een klein aantal clubs de beroepsafdeling zou vormen. Dan kon men hierin de heren, die zich hiervoor willen inspannen, hun gang laten gaan onder het motto: „Ieder z'n lol". De liefhebber kan zulks volkomen ijskoud laten. Maar wij zouden zo dacht ik, simpele ziel houden een belang rijke meerderheid van amateurclubs, wier competities ook interessant zou den kunnen zijn. Men kan van me ning zijn, dat er plaats is in ons land voor een groep van zeg 16 profclubs, voor twee, of zelfs voor drie groepen van dit getal, maar dan heeft men toch wel het nog enigszins verant woorde aantal absoluut bereikt. Maar in de wirwar van berichten rond deze zaak begint mij duidelijk te worden, dat er niet alleen een hoofdklasse komt voor profs, be staande al uit twee afdelingen (waanzin), maar ook een eerste klasse bestaande uit meerdere afde lingen (dubbele waanzin) en tenslotte nog een tweede klasse en/of een •reserveklasse bestaande uit een nog niet te bepalen aantal afdelingen (de waanzin ten top). Duizenden Wij gaan dus straks het beeld krijgen, dat inplaats van enige dui zenden spelers enige duizenden hun kunsten mogen vertonen. Dat bete kent, heren bestuurderen van ama teurclubs, dat jaarlijks niet tiental len, maar honderden van Uw spelers naar het betaalde voetbal worden getrokken, met alle oirbare en on- oirbare middelen, die men bedenken kan. Dat betekent, vrees ik, óók, dat Uw wedstrijdwezen veel sterker wordt aangetast dan nodig is. Zegt U dit iets? Of zegt U dit niets? U zegt namelijk niets!! Ik lees of hoor niets van Uw protesten. Vormt Gij dan geen meerderheid meer in dit voetbalcircus? Kunt Gij dan niet meer met de vuist op tafel slaan en een halt toeroepen aan de losgebroken waanzin, waarbij alles en iedereen blijkbaar probeert de olievlek van de betaling zo wijd mogelijk te doen uitvloeien? Over eerste, tweede en derde klasseclubs heen zonder dat onmondige, immers hun verantwoordelijkheid niet-be- grijpende lieden een halt wordt toe geroepen door verstandige leiders, die weten, wat wél en wat niet moet. Verkwanselen Men krijgt het gevoel, althans ik krijg dat gevoel, dat de heren lei dinggevers in de Nederlandse Voet balbond, de Koninklijke Grootste en Belangrijkste Nederlandse Sport Organisatie, van hoog tot laag bezig zijn hun eigen, bloedeigen, sport te verkwanselen aan de sirenen van het betaalde voetbalvariété. Dat zij hoogst eigenhandig de sneeuwbal voortrollen in de richting van de af- Moet Gij dan geen leiding geven aan Uw leden, aan Uw dierbare ver eniging, aan Uw afdeling, aan Uw district, aan Uw organisatie in al haar geledingen? En zijt Gij dan allemaal aangetast door deze ziekte, zodat Gij geen verweer wilt of kunt bieden aan Uw belagers Kunt Gij geen krachtig woord la ten horen tot vermaan en bezinning? Hebt Gij geen pers, geen radio, geen vergadering en geen protest of verweer in welke vorm dan ook ter beschikking Ik vrees, dat ik niet in Uw daad kracht mag geloven. A. G. GLAS 9

Schakels (clubbladen) | 1955 | | pagina 9