Nederland mist „Sportcultuur" HET GAAT NIET OM BETALING De heerlijke koffie, Handels onderneming „Koetosari" 9ao-mcL- en. Otto Nieuwenhuizen BequnstiQinq van onze aöveRteeRöeRS, houöt öe schakel in stanö ALS men eer} jaar of vijftien geleden sprak over „modern voetbal", dan sprak men over een systeem, een speelsysteem. Als meest bekend voor beeld kan in dit verband genoemd worden: het stopperspilsysteem. Als men heden ten dage spreekt over modern voetbal, dan blijft het begrip speelsysteem op de achtergrond. Dan doelt men gewoonlijk op het spel, zoals dat door landen als Hongarije, Zuid-Slavië, Brazilië en Uruguay en andere landen gespeeld wordt. Deze landen en ook Rusland hebben hun succes in loedstrijden niet in de eerste plaats aan een bepaald nieuw ontwikkeld speel systeem te danken. Wat nieuw is in hun optreden en daardoor terecht als modernwordt bestempeld, is de wijze, waarop zij het voetbalspel kunnen spelen, de mate waarin zij het spel beheersen. Als men in Nederland roept om beter spelpeil, hoort men niets over een nieuw systeem, maar roept men om betere voetballers. Als Engeland (let wel: ook met betaalde spelers) keer op keer verliest, zoekt men aan de andere kant van de Noordzee niet naar een ander en beter speelsysteem, maar zegt men: wij worden verslagen door betere voetballers. Waar komen deze betere voetbal lers vandaan Hoe krijgen wij, in Nederland, betere voetballers? Hoe krijgen wij ze in onze eigen A.P.C. Velen, die menen, hierover hun licht te moeten laten schijnen, achten de oplossing gevonden door invoering van het betaalde voetbalspel. Men constateerde, dat onze voetballers te weinig oefenden en in hun wedstrij den de stimulans misten van de be loning in een x-tal zilverlingen. In derdaad, deze nuchtere feiten zijn ex en we mogen wel aannemen, dat de nieuwe prikkel tot zekere resultaten zal leiden. Maar naar onze bescheiden mening tot zekere resultaten. Niet tot het resultaat, dat wij voetbal gaan spelen zoals de Hongaren c.s. dat doen. Want wie meent, dat de ver klaring voor de kracht, door deze spelers ontwikkeld, alleen ligt in be taling of prettige levensomstandig heden, ziet de zaak onvolledig. Er is geen sprake van een speci fiek voetbalprobleem, als wij het heb ben over verschillen in prestaties hier en elders. Het blijkt dan, dat de lijn kan worden doorgetrokken in andere sporten, van de a van athletiek tot de z van zwemmen. die U op het clubhuis drinkt, wordt geleverd door: Hooimarkt 8, Haarlem Andere wijze Als men deze krachtsverschillen wil overbruggen, zal men ook hier de sport op een andere wijze moeten gaan beoefenen. Dan zal men het hoge woord moet eruit in staat moeten zijn een sportcultuur te vesti gen. Want die bestaat in ons land niet. Twee voorname pijlers, waarop de sportprestatie berust, zijn: de oefe ning van het lichaam (in beperkt ver band: de training) en de mentale voorbereiding voor de prestatie. Wij constateren nu: le. met de lichamelijke opvoeding in ons land en met de op basis hier van voortgezette sportbeoefening staan wij ten achter bij vele andere landen en 2e. onze sportbeoefenaren kunnen niet op tegen de mentale krachten die in de landen met de zgn. moderne sportopvattingen veelal in de strijd worden geworpen. In beide factoren ligt de kern van de zaak. Wij willen op deze punten nog even dieper ingaan. Wij kunnen dit stel len wij nadrukkelijk voorop het onderwerp niet „uitputtend" behande len in dit kort bestek. Wij stelden, dat het met de licha melijke opvoeding in ons land zo is, dat wij ten achter staan bij vele an dere landen. Onze schoolgaande jeugd is voor een zeer belangrijk deel ver stoken van gymnastiekonderwijs en sport in spelvorm, doordat eenvoudig de middelen ontbreken. Te weinig lo- caliteiten (er is zelfs een jarenlang gehandhaafd verbod tot aanbouw van gymnastiekzalen geweest), te weinig velden, te weinig materiaal, te weinig vakleerkrachten. Een na-oorlogs om standigheid? Geen sprake van! Ook vóór de oorlog waren de voorzienin gen in dit opzicht hier te lande on voldoende. Harkerig Onze houding op het gebied van de lichamelijke opvoeding is kernachtig duidelijk geworden in de na-oorlogse jaren, toen tal van beperkingen wer den doorgevoerd. Wie kwam, in de kringen, die het beleid bepalen, op de gedachte, dat wij juist voor de jeugd uit de oorlogsjaren, die zoveel tekort gekomen is, iets bijzonders moesten doen om voor deze generatie de zicht bare en onzichtbare nadelen uit die jaren te bestrijden? Onze regering heeft nog geen enkel kabinet gekend, dat het belang inzag van een bewust streven naar een goede zorg voor de lichamelijke opvoeding en sportbe oefening. Zij is er natuurlijk niet ge heel blind voor, maar stelt dit belang op de zoveelste plaats. En vandaar, dat onze scholen een harkerige jeugd afleveren, die grotendeels niet sport- minded is, die gemakzuchtig is ten aanzien van lichamelijke inspannin gen, die, voor een zeer groot deel, meent „sportief" te zijn als zij naar het sportveld trekt om te kijken, of op z'n best ook wat mee te doen. Dit is geen vex-wijt aan het adres van onze jeugd; zij kan er zelve niets aan doen. Het is der vaderen erflast. Vooral der vroede vaderen erflast. Na deze gebrekkige lichamelijke opvoeding in de jeugdjaren is een ge slaagde serieuze sportbeoefening voor de grote meerderheid reeds niet meer mogelijk. Men kent de weg niet, men voelt de behoefte niet zozeer. Zie naar onze studenten, die behoudens een kleine groep, niets behoorlijks tot stand brengen; zie naar onze fa- briekshouding, zie naar de houding van ons gehele volk. Men maakt op hef van en spreekt over enkele wieler- of voetbalcorypheen, maar een diep beleven in sportieve zin, een waar achtig sportleven, zoals wij dat ken nen bij de Scandinavische- en som mige Angelsaksische volken, kennen wij hier beslist niet. Het is niet toevallig, dat voetbal hier de meest beoefende sport is. Het is zo, omdat voetbal voor de massa een eenvoudige en weinig eisende sport is. Iedereen kan een bal trap pen. Iedereen kan zich in een elftal laten plaatsen. Ook hij, die sport- technisch gesproken, feitelijk een stumper is. Boot- en Autolakken Overtoom 523, Amsterdam Tel. 84780 Een vertrouwd adres 11

Schakels (clubbladen) | 1954 | | pagina 11