Bequnstiqinq van onze aöveRteeRöeRS, houöt öe schakel in stanö Zondagen geweest (3 October en 21 November) en het is geen wonder dat de medici waarschuwen tegen de winter. Ook in onze kring zorg om vrien den, die onder medische behandeling staan. Zorg om en beste wensen aan Jan Cottaar, die in het ziekenhuis voor observatie werd opgenomen en aan Daaf Woudstra, korfbalexpert bij uitnemendheid en goed vriend van A.P.C. en van allen die deze rustige, sympathieke figuur kennen. 1 DECEMBER. Het aloude U.D. uit Deventer heeft een amateuristi sche knuppel van formaat in het reglementaire K.N.V.B.-hok gewor pen. De „spelersbinding", waarbij dus een speler, die voor zijn club bedankt, een jaar lang niet mag spelen in een niet door de K.N.V.B. erkende ver eniging op straffe van boete, is in de jubelvergadering van 30 October aan vaard, hoewel toen bij de meer ge matigde elementen de vraag al rees, of dit zo maar kon. Zulke regelingen treffen maatschappijen wel eens om bijv. hun technici te binden en daar door te voorkomen, dat zij worden weggekocht door concurrerende on dernemingen, die op zo'n manier de „know how" te weten kunnen komen. Dat de „spelersbinding" dus in de K.N.V.B. werd voorgesteld, teneinde de N.B.V.B, niet de „know how" te geven van betaalde krachten, was niet zo gek. Maar dat dit als regle mentswijziging is aanvaard door een Bond, waarvan pak weg 98% vrijwillig of gedwongen amateurs zijn, is een der meer dan dwaze dingen, die zich in de voetbalwereld tussen 3 Juli en 13 November 1954 hebben voorgedaan. „Spelersbinding is voor amateurs onaanvaardbaar. Zij is aanvaard, all right, dan verlaten wij de K.N.V.B." Een buitengewone ledenvergadering was het gevolg en daar was ook de Bondsvoorzitter Hopster. En eerst toen Hopster verklaard heeft, dat, na de fusie de spelersbinding niet in de huidige vorm in het nieuwe reglement zal worden opgenomen, besloot U.D. in de Bond te blijven. 5 DECEMBER. Ook naar de „Sportrevue" geluisterd' van de A.V.R.O. Ook die mevrouw uit Schiedam gehoord, die Tom Schreurs afblafte, toen hij in de „sporttest" haar man opbelde? Het was waarschijnlijk de eerste keer in zijn leven, dat Tom Schreurs sprakeloos was tegenover een vrouw, die overigens kennelijk niet snapte, dat haar gebek door iedereen in Ne derland beluisterd kon worden. Die mevrouw uit Schiedam verweet haar afwezige man, dat hij Zondags naar voetballen ging en dat hij luis terde naar Aad van Leeuwen, naar „Sport en Prognose" en naar de „Sportrevue". Domme, domme mevrouw uit Schiedam. Als Uw man ooit andere vermaken zoekt dan het kijken naar een voetbalwedstrijd en het luisteren naar een uitzending van Aad van Leeuwen, George Wijnand of Tom Schreurs, dan hebt U het toch aan U zelf te wijten. Voor ons dan al die moeders, vrou wen en meisjes, die begrijpen, dat een zoon of een man of een verloofde na hard werken een beetje ontspanning zoekt in de sport en zo verstandig zijn mee te leven. Voor ons al die vrouwen in A.F.C., die de modderige shirts wassen en meegaan, die de tribune versieren met hun charmante aanwezigheid en hun fleurige aanmoedigingen, die na af loop troost brengen bij nederlaag of enthousiast zijn bij overwinning. Die in practijk brengen, wat ooit Multa- tuli van zijn Tine schreef: „Zij heeft mijn zorg gedeeld, mijn vreugde ver dubbeld." 6 DECEMBER. Het is altijd prettig om te vernemen, dat het jongelui, die in A.F.C. hun sportieve opvoeding genoten, goed gaat. Ton van Veen heeft zich in later jaren op de volley-bal-sport geworpen. Hij is bestuurslid van Forto I en captain van het eerste elftal van die club. Ook als scheidsrechter kwam hij naar voren; hij was o.a. hoofdscheidsrech- ter bij HollandBelgië. In October was hij leider van het Nederlandse damesteam tijdens internationale wedstrijden in Parijs. (Wij publiceren dit met aarzeling. Van overschijvings- aanvragen naar andere voetbalclubs heeft A.F.C. nooit last; maar dat volleybal heeft wel enorme aantrek kelijkheden! Red.) Dat Parijs is inmiddels best beval len, want nu is Ton van Veen als bondsafgevaardigde weer naar de ville-lumière. Nóg beter en belangrij ker dan Parijs, volleybal en dames teams, hij maakt het goed als accountant. •J DECEMBER. Erbé van „de Volewijckers" is een consequent man. Hij heeft als voorzitter bedankt, toen de groenwitten met de kleinst moge lijke meerderheid besloten, te gaan betalen, maar hij is niet voor de voet ballerij verloren. Hij is nu bestuurslid van het Comité tot bevordering der belangen van het amateurisme. Dat is taalkundig niet zo mooi, want je kan wel het amateurisme bevorde ren, maar geen belangen bevorderen. Maar het is even goed bedoeld en aan Erbé, Kips en Lotsy de beste wensen bij hun pogingen om de wereld er van te doordringen, dat ruim 338.000 van de 339.000 bondsleden óók recht heb ben op een plaatsje in de zon. 8 DECEMBER. Neen, wij kun nen dat touwtrekken om v. d. Hart niet waarderen. En de reis van een paar prominente K.N.V.B. figuren naar Rijssel, om v. d. Hart vrij te krijgen van de voetbalclub „Lille", óók niet. Hoe men het keert of wendt, objectief gesproken heeft deze v. d. Hart domweg contractbreuk ge pleegd. Als de voetballerij zo nodig zakelijk wil zijn, dan kan zij er alleen maar zijde bij spinnen, als zij dan ook beseft dat zakelijk fatsoen boven al les behoort te gaan en dat mensen, die bewust contractbreuk plegen, niet tot de „fine fleur" gerekend worden, laat staan tot de oranje-trui. De oude rot ir. Kips, wiens beroem de uitlating „Laat ons idealen stellen" hem nu zo vaak honend in gepeperd wordt, had het op 14 Augus tus in de (eerste) buitengewone alge- meneBondsvergadering toch wel bij het rechte einde, toen hij bepleitte, dat het Bondskapitaal voor de ama teurs gereserveerd moest worden. Van de hoed van Geurtz tot tien duizenden guldens om v. d. Hart „il n'y a qu'un pas" 9 DECEMBER. Nóu, daar zijn we dan allemaal vlot ingetoerd met die A.V.R.O. stunt van Tom Schreurs met de boze mevrouw uit Rotterdam of Schiedam. Toch moet de redactie mijn uitlating van Maandag maar niet schrappen, want ik handhaaf mijn compliment aan de A.F.C.- dames. 12 DECEMBER. Naar Zaandam voor de traditionele wedstrijd Z.F.C. A.F.C. Het usantiële Zondagse pok- kenweer matige, later onmatige wind, hier en d!aar (bevindt U zich ook altijd uitgerekend hier of daar) buien. Maar geen spijt gehad, de elemen ten getrotseerd te hebben, want een beste, zeer spannende en tegen het slot bepaald opwindende wedstrijd ge zien, die wij op het nippertje met 32 verloren. Dit is nu al de derde 32 nederlaag in zeer zware wed strijden (West Frisia en Z.F.C. uit, R.C.H. thuis) waarbij het ons geen cent mee zat. Pluim van de dag voor Kees Bouwens. Het vierde onder leiding van Jan Steensma, die ons maandelijks in de Schakel zo sgppig vertelt van de avonturen van dit team, won met 60. Dit vierde verdient ons aller aandacht en morele steun, want het is van groot belang, dat wij vier elftallen in de hoofdbond handhaven. 14 DECEMBER. De bescher ming van de amateurclubs begint nu vorm te krijgen. De overschrijvingen zijn bevroren; overschrijving van een lagere club naar een eerste klasser zijn tot medio 1955 verboden. Als men overigens leest en hoort, hoe de eerste klassers eikaars beste spelers trachten weg te kapen en wat voor methodes daarbij soms toege past worden, dan komt de „veront waardiging" tegenover de N.B.V.B. van enige maanden geleden in een wonderlijk daglicht te staan. Er zijn wel eens wedstrijden ge weest, waarbij voetballen met boksen vergeleken werd. Wat zich nu af speelt, kan gevoegelijk met „catch as catch can" vergeleken worden. Voor copy conform J. W. 10

Schakels (clubbladen) | 1954 | | pagina 10