Wat iedere A.F.C.-er behoort te u/et en JJe heerlijke koffie, Handels onderneming Koetosari" Bequnstiqinq van onze advcRteendeRS, houöt de schakel in stand DAT Jan Publiek zich niet ten eeuwige dage knollen voor citroe nen zou laten verkopen, was te voor zien. Vele penningmeesters zullen in de laatste jaren wel terdege hebben gemerkt, dat dalend spelpeil onher roepelijk door dalende recettes wordt gevolgd. Ook de K.N.V.B. werd met deze consequenties geconfronteerd en aangezien nu eenmaal onze Bond zo wel als het „hogere" voetbal alleen maar bij de gratie van Jan Publiek kan bestaan, werden reeds sinds lang maatregelen overwogen, welke, ge- eigend konden zijn om ons topvoetbal aan de verstikkende triomf der mid delmatigheid te ontrukken. Men weet hoe al die verschillende pogingen tot falen werden gedoemd. De verenigin gen d.w.z. de Bondsvergadering als hoogste wetgevende lichaam in onze organisatie, wilde b.v. van een Hoofd klasse niets weten; men sprak zich met hartroerende eensgezindheid voor het „onvervalste" amateurisme uit, totdat de bom barstte. Een groep 1ste klassers maakte het Bestuur van de K.N.V.B. duidelijk, dat men (door de oprichting van beroepsclubs) radicaal van gedachte was veranderd. Men kent de geschiedenis. De vreemde en onzakelijke houding van het „lagere voetbal remde ten overvloede een door de omstandigheden geboden snelle zij het ook misschien voorlopige oplossing en heeft tot de bestaande chaotische toestand bijgedragen. Opmerkelijk Het opmerkelijke van de geschiede nis blijft het te dezer plaatse herhaal delijk gesignaleerde feit, dat de cri- tiek op het beleid van het Bondsbe- stuur, welke vooral na 'de abdicatie van praeses Lotsy, in versterkte mate in Pers en Radio> losbrak, vanuit de Bondsvergadering nooit werd verno men. Begrijpelijk overigens, want daar zaten de schuldigen die sinds jaar en dag elke poging tot serieuze selectie der sterksten hebben tegen gehouden. Hoofdklasse, resp. radicale vermindering van het aantal 1ste klassers, onbelemmerde promotie van alle kampioenen, verzachting der overschrijvingsbepalingen, het was en bleef taboe. Mij dunkt, menige grote club zal thans betreuren dat men niet tijdiger heeft ingezien, dat het alge meen belang uiteindelijk ook eigen belang betekent. Quo Vadis? Quo Vadis, K.N.V.B. De wedstrijd BondselftalSparta heeft ons op ont stellende wijze duidelijk gemaakt, wel ke invloed er (natuurlijk afgezien van het slechte weer) door het gedaalde spelpeil, maar naar mijn smaak zeker niet in de laatste plaats door de felle critiek op het Bondsbestuur, op Jan Publiek is uitgegaan. Hij is eenvoudig weggebleven. Jan Publiek, deze door snee Homo Ludens, houdt van sport en vooral van voetbal. In de geest loopt hij, trapt en kopt hij mee. Hij geniet van het succes zijner favorie ten, wier glorie hij zo gaarne op zich zelf laat afstralen, alsof hij er zelf zijn deel toe had bijgedragen. Hij is teleurgesteld, wanneer hij voor een sterkere tegenstander het hoofd heeft moeten buigen. Maar wee U, als hij is opgehitst, dan kan hij wreed wor den, onbarmhartig wreed. Dat hebben we Woensdag gezien toen deze favo rieten hem bovenmatig teleurstelden. Of liever gezegd, we hebben het ge hoord: hij heeft ze schandelijk ge hoond. Misschien dacht hij nu ook aan het weekloontje, dat daar schijnbaar zo gemakkelijk en interesseloos in luttele minuten werd verdiend en vroeg hij zich af of daarvoor nu zo'n ontzaglijke drukte moest worden gemaakt. De menselijke ziel is een ge compliceerd geval. Want, één rake strafschop, enkele gelukkige safes van een nu falende keeper, een beetje geluk voor doel, en misschien ware het dan „Hosanna" geweest, terwijl het nu „Kruisigt hen!" werd. De mas sa is in de loop der eeuwen niets veranderd en „De opstand der hor den" van Ortega y Gasset is een lezenswaardig boek. Middelmatigheid Het is natuurlijk waanzin om op korte termijn verrassende verbetering te verwachten. Zelfs uitblinkers lopen het gevaar op de duur in de modder der middelmatigheid neergetrokken te worden. Men betaalt nu een 1000-tal spelers, en straks worden 't misschien enkele duizenden, terwijl slechts een fractie van hen werkelijk voor dergelijke beloningen in aanmerking komt en de meerderheid nauwelijks het hun gaarne gegunde borreltje-na afloop waard is. De practijk zal auto matisch wel tot selectie voeren. Het heeft mij altijd geërgerd wanneer clubs die zelf uit honderden aanmel dingen jaarlijks slechts enkele ster- ren-in-de-dop toelieten, zich op hun (zgn. paedagogisdhe) taak voor de jeugd beriepen. Welnu, laat mij nu ook eens schermen met die ca. 300.000 voetballers die nooit voor betaling zullen en willen in aanmerking ko men, en de vraag stellen of uit de zulken geen werkelijke amateur-com petitie te vormen is, waarin clubs als A.F.C. een eervolle rol kunnen spe len? Voor clubs welke voor hun ac tieve, zowel als voor hun niet meer spelende leden nog andere doelstellin gen hebben en attractief blijven! Amateurs Naar de laatste persberichten te oordelen heb ik de indruk, dat deze gedachte ook in hogere regionen veld gaat winnen. Ik las van een „Sectie beroepsvoetbal" en een „Sectie ama teurs". Naast de onbeperkte betaling, spreekt men nu ook van contracten, transfers en wat dies meer zij. Zo komt er tenminste een duidelijke lijn. Laat betalen wie wil en'kan; ieder zijn meug! Maar geef hun een eerlijke kans, die voetbal alleen als een nut tige en mooie ontspanning, en hun club als een bron van genoegen en vriendschap voor het leven beschou wen. J I. H. GALAVAZI. NASCHRIFT De mogelijkheid van een verdeling in „Sectie profs" en Sectie amateurs" leek mij Zaterdag een lichtstraaltje aan het sombere voetbalwerk. Van morgen moest ik tot mijn spijt ont dekken, dat men beter van een drei gend weerlichten kon spreken. Waar moet het heen als nu al betalende en niet-betalende „amateurs" voor de verleiding van de gouden pegels in de profbond dreigen te bezwijken. Alsof men de K.N.V.B. met zijn ruim 300.000 leden maar zo als een afge dragen pak bij de vodden kan gooien. Het lijkt wel een koude oorlog, waar in degene met de sterkste zenuwen aan het langste eind zal trekken. Na deze dans om het Gouden Kalf zal ook wel weer de ontnuchtering komen. Dat amateurs ook nog tot een at tractief spelletje in staat zijn, heeft ons eerste gisteren bewezen. Blijk baar was de geest plotseling over hen vaardig geworden. Ik moet eerlijk zeggen, dat deze kleine nederlaag tegen een sterke tegenstander mij goede moed heeft gegeven, dat men met hetzelfde enthousiasme spelend, wel spoedig het zoet der overwinning zal gaan smaken. Mits dit heilig vuur maar behouden blijft! I. H. G. DANK De heer en mevrouw Kalsbeek- Keesmaat danken allen, die meehiel pen hun trouwdag tot een onvergete lijke te maken. De overvloedige gees telijke en stoffelijke blijken van mede leven zullen altijd in hun herinnering blijven gegrift. die U op het clubhuis drinkt, wordt geleverd door: Hooimarkt 8, Haarlem 9

Schakels (clubbladen) | 1954 | | pagina 9