Uit de kapiteinshui 33e Jaargang October 1954 No. 3 ©it is de Schakel, die komt binden, ©e oude club aan d'oude vrinden. Redacteur: J. H. Wijnand, Ridderlaan 67, Den Haag, tel. 777197 - Pkverv. Redacteur: J. Tj. Steensma. 2e v.d. Helststraat 50. A'dam Administrateur: O. J. v.d. Heul, Gerrit v.d. Veenstraat 118. tel. 714194 Typografie: Drukkerij Joh. Meijer Zoon, Kanaalstraat 132, Telefoon 80710, ^\msterdam-W^. Hi van deK.N.V.B. zit tegenwoordig wel in het hoekje waar de slagen vallen. Het schijnt „bon ton" te zijn om dit bestuur uit te maken voor al wat lelijk is en het te overladen met verwijten, schimp scheuten en scheldwoorden. Vooral sommige op sensatie beluste pers organen vinden in de moeilijkheden van onze Bond dankbaar stof voor velerlei artikelen, al of niet verge zeld van kwetsende spotprenten, waarin zij het Bondsbestuur „afkra ken" op een toon, die slechts voor een zeer speciaal soort publiek ge nietbaar is en waar wij maar wei nig bewondering voor hebben. Nu wil ik niet zeggen dat het Bondsbestuur de laatste maanden vrijuit gaat, dat het feilloos een doel bewuste koers heeft gevaren en wel overwogen leiding heeft gegeven. Zeker, er is reden te over voor cri- tiek, maar men kan die evengoed op rustige, correcte toon naar voren brengen. Daarbij moet men bedenken dat het een klein kunstje is om, als iets verkeerd is gelopen, achteraf de wijsheid in pacht te hebben en met verwijten aan te komen. De grootste verantwoordelijkheid voor de gevaar lijke toestand, waarin de Bond is ge raakt, ligt bij de bondsvergadering, dat wil zeggen bij de verenigingen zelf. En de Heer Hopster kan, met een kleine variatie, tot de verenigin gen dezelfde woorden spreken, die Philips II tot Willem de Zwijger sprak: „Niet het Bestuur, maar gij, gij. gij!" Want was 't niet op een nog maar kort geleden gehouden Bondsverga dering dat achtennegentig uitgestre ken gezichten een afkeurend „neen" lieten horen tegen dat ene „ja", toen er gerept werd van betaling aan spe lers? Mocht men van het Bestuur verlangen, dat het door dit rookgor dijn heen keek, dat het in ging tegen de overweldigende meerderheid van de afgevaardigden, die daar tezamen de Bond vormden? Neen immers. Door deze categorische uitspraak was het wel genoodzaakt op de oude, verkeerde voet door te gaan. Het enige wat men het Bondsbe stuur in het afgelopen seizoen zou kunnen verwijten is, dat het dat uit gekookte stelletje keiharde zaken mensen, die de voetbalsport als winst object gingen exploiteren, heeft on derschat. Het meende in die strijd te mogen rekenen op de steun van de pers en het heeft niet kunnen voor zien dat sommige dagbladen hun so ciaal-culturele taak zodanig zouden opvatten, dat zij tien naamloze ven nootschappen tot exploitatie van te zamen honderdvijftig voetballers zou den steunen en bejubelen, en de sport bond die aan meer dan driehonderd duizend jongelui een gezonde vrije tijdsbesteding biedt, zouden afvallen. De grote fouten zijn door 't Bonds bestuur pas sinds deze zomer ge maakt. Over de al te plotselinge om mezwaai op 3 Juli, het wankele be leid, heb ik al in de Augustus-Scha- kel geschreven. Sedertdien is er niet veel verbeterd, wel verslechterd. De Bondsvergadering van deze maand kén heel belangrijke besluiten nemen, mits de afgevaardigden objectief en openhartig het gehele voetbalbelang behartigen en niet alleen dat van hun eigen kleine kringetje. In de strijd tegen de beroepsbond MOET de K.N. V.B. eerst overwinnen. En pas daar na praten. Voor A.F.C. is deze maand, die in zo vele opzichten uiterst somber is geweest, wel een zeer droevige, door het plotselinge overlijden van ons ere lid Fons de Vilder. Elders in deze Schakel wordt de bijzondere plaats, die hij in A.F.C. innam, nog eens in het licht gesteld. Ik zou te kort schieten in eerbied en dank, als ik op deze plaats ook niet enkele woorden aan zijn nagedachtenis wijdde. In Fons verenigden zich scherpe zake lijkheid en warme gevoeligheid; wie hem slechts oppervlakkig kende, zag in hem alleen de scherpe nuchtere realist, die recht op zijn doel af ging. Wie het voorrecht had intiemer met hem te mogen omgaan, bemerkte dat hij een zeer gevoelig mens was, in vele gevallen een stille weldoener voor zijn omgeving, een joviaal ver teller in de vriendenkring. Voor A.F.C. is zijn heengaan een zware slag. Wij hebben hem Zondag geëerd door voor alle wedstrijden op onze velden een minuut stilte in acht te nemen. Maandagochtend hebben we hem te rusten gelegd op de begraaf plaats naast ons terrein. Hij ruste in vrede. HOLTZAPPEL

Schakels (clubbladen) | 1954 | | pagina 1