WÊBÊÈ *1 Wat iedere A.F.C.-er behoort te we ten ter Horst Gr Zoon Utat LedeAe. A.J.Q.-ei tueed Auto-rijschool 'Baarda' Bequnstiqinq van onze aöveRteeRöeRS, houöt 6e schakel in stanö TOEN (le radio-reporter voor de wedstrijd Zweden'Nederland met de van hem bekende intonatie den volke kond deed, dat we met een „stopper- spil" zouden spelen, kon hij natuurlijk niet bevroeden, dat ons nationale team ondanks al dat gestopper voor de zoveelste maal een opstopper zou te incasseren krijgen, welke alleen maar tot heftig gemopper tegen KNVB- Bestuur en T.C. aanleiding zou geven. Toch zal die reporter langzamerhand wel in de gaten moeten krijgen, dat de t.ijd van granieten rotsen en ijzeren Tinussen, wier primaire taak het was de aanrollende golven van de vijande lijke aanval resoluut te breken, totj het verleden behoort. De periode van de stormram-middenvoor, die je zo effectief kon uitschakelen, is blijkbaar voor bij. Herinnert U zich nog de tijd (niet zo verschrikkelijk lang geleden) dat verschillende brave lieden de goegemeente trachtten wijs te maken, dat je ge woonweg achterlijk was, als een zich zelf respecterend elftal niet tot een speelwijze overging, welke men als „modern" afschilderde? In theorie was dat alles heel fraai, doch de practische toepassing met zijn dekkings-excessen, dat harde lijf aan lijfwerk en wat dies meer zij, leidde tot een safety-first systeem, en daarmee tot de „triomf der middelmatigheid". Een elftal dat werkelijk voor zijn genoegen en tot stichting van het geëerd publiek werkelijk voetbal wilde SPELEN, kreeg maar al te dikwijls eenvoudig geen kans, om dat de kwalitatief veel mindere tegenpartij zich nu eenmaal ten doel had gesteld, dat nobele streven in de kiem te smoren. Ook in onze amateuris tische voetbalstaat telden de punten oneindig veel meer, dan de charme van het toch tot algemeen vermaak en nuttige ontspanning gespeelde partijtje voetbal. En aangezien Jan Publiek afgezien van de nu eenmaal aange boren lust tot sensatie, om' wat moois t« zien, maar toch niet zo gek is om zich bij de neus te laten nemen, begon zijn belangstelling verontrustend te dalen. De Olympische Dag wajs het beste bewijs, want wat men ook moge beweren, en welke nieuwe attractie de andere sporten ook mogen brengen, geen van deze is ooit in staat geweest of zal ooit in staat zijn, een uitver kocht Stadion te trekken. Dat kan alleen als men een goed partijtje voetbal verwacht en daarmee basta! Natuurlijk bood de beschamende nederlaag in Stockholm hun, die alleen van een hoofd klasse en ver ruiming van de amateurbepalingen algehele verbetering verwachten, ge rede aanleiding hun stokpaardje te berijden. Zonder de betekenis daar van te willen ontkennen, integendeel, meen ik toch, dat deze oplossing niet meer voldoende is. Voor die heren moet het een toch wel tot nadenken stemmende verrassing zijn geweest, dat de meesters van het zogenaam de door ons willig gecopiëerde „moderne voetbal, na de aller minst verwachte 36 nederlaag in eigen huis op Wembley, in Budapest moesten ervaren dat die klap geen uitschietertje van die Hongaartjes was geweest, want daar werden ze op nog overtuigender wijze en ondanks heftige tegenstand met 71 van het veld geveegd. Onze Hoofdklasse/professionalisme- enthousiasten moeten zich toen wel verbaasd hebben afgevraagd, wat er toch eigenlijk aan de hand was. In Engeland heeft men al sinds on heuglijke tijden een hoofdklasse welke er waarachtig, niet om liegt, en professionalisme heeft men er tot in de perfectie, zo zelfs, dat het je reinste slavenhandel lijkt, wanneer voetbalsterren voor enorme bedragen door de Voetbal N.V.'s aan elkaar worden overgedaan. Daarbij lijkt een beperkt premie-stelsel een genoeglijk gezelschapsspelletje! Dat wat men dus hier als panacee voor alle kwa len voor de zieke voetbal man aan prijst, heeft dus zelfs die grote leer meesters van ons voetbalspel niet meer aan de zo lang bezette top kun nen houden. Het is zelfs de vraag of die Engelsen wel slechter spelen, dan ze ooit vroeger deden. Misschien zelfs wel beter, doch thans stuiten ze op leerlingen die in ieder geval op hun wijze het nog beter doen. Ja, staatsamateurs!, zegt men, hetgeen natuurlijk geen excuus is, want de Engelse full-time profs hebben nog meer gelegenheid tot training, aan vakkundige leiding en voortreffelijke accomodaties behoeft niet te worden getwijfeld en ze worden als full-job betaald. Dwingend Trouwens de nederlagen van Schot land in de wereldserie zijn ook niet om erover naar huis te schrijven. Met dwingende 1 noodzakelijkheid dringt zich dus aan ieder onbevooroordeeld mens de conclusie op, dat de hoofd oorzaak ergens anders moet liggen. De lezers van deze Schakel zullen zich misschien herinneren, dat ik te dezer plaatse na Helsinki reeds het vermoeden heb geuit, dat die Midden- europese en Latijnse landen nieuwe elementen in hun voetbal tot ontwik keling brachten, welke mogelijker wijze meer met hun volksaard in overeenstemming waren, doch in ieder geval tot een speluitvoering leidden, welke superieur was aan het geen wij als „modern" voetbal pleeg den. Mij dunkt, de feiten hebben dit nu 'feelfs ten opzichte van het aloude, tot nu toe niet geëvenaarde, Engelse prof-voetbal bewezen. Wij hebben dit overigens zelf in de wedstrijden van het Continentale elftal, van Budapest en van de Spaanse clubelftallen kun nen constateren. Ik veronderstel, dat U heeft genoten van het voetbal dat deze kunstenaars met de bal U heb ben voorgeschoteld. Wanneer het dan niet althans niet in de eerste plaats aan de Hoofdklasse, professionalisme, noch aan de voor training beschikbare tijd ligt, dan moet er een andere verkla ring zijn. Welnu, ik ben van mening dat het, afgezien van bijkomstige elementen als volksaard e.d., in de wijze en doel stelling van de training gezocht moet worden. Dat zogenaamde „moderne" voetbal, dat in de practijk tot een afbraaksysteem voerde, zocht bij de training vooral zijn heil in het uit houdingsvermogen, hetwelk in het harde voetbalgevecht om de punten als eerste vereiste beschouwd werd. De strijd om de punten prevaleerde Eerste klas kleermakers voor modern werk /lis voetballer bij M.T.C:. een goede naam, als kleermaker blijft hij voortbestaan. Diamantstraat 41 2, Amsterdam-Z., telefoon 97831 Dat 90°/0 der leerlingen van (Gediplomeerd Instructeur der K.N.A.C.) bij het eerste examen slaagt Zocherstraat 11, tel. 82136 10% der ontvangen lesgelden van A. F.C.-ers wordt na vertoon van bewijs van lidmaatschap in het A.F.C. Trainingsfonds gestort. i

Schakels (clubbladen) | 1954 | | pagina 9