ra ^■■1I 5H Op naar resultaten Bequnstiqinq van onze aöveRteeRöeps, houöt öe schakel in stanö ajl. ■»- :■-* «SWS (Vervolg Wat iedere A.F.C.-er enz.) Daarmede verwerp ik Galli's be toog over een „onontkoombare ont wikkeling", gebaseerd op de „huidige mentaliteit". Over de „huidige men taliteit" kankerde mijn grootvader tegen mij al in 1908 of daaromtrent en Dickens in 1870 en de Genestet in 1850 en Nicolaas Beets in 1830. Dan dus toch „incidenteel ver schijnsel"? Ja, Galli, inderdaad. Dit incidentele verschijnsel heb ik m.i. duidelijk aangegeven: „Er mag nooit in die oude rode trui met de zwarte band vreugde zijn om het fa len van een clubgenoot, geen „ik"- gevoel inplaats van het A.F.C.-be wustzijn." Incidenteel verschijnsel, ja, geluk kig wel. En als je in dit nummer het bewogen appèl leest van „Aan getrouwde", de laatste alinea van de prachtige reportage van Captain Bouwens, het antwoord van George Wijnand aan onze voorzitter en de vraag, die Jaap van Nek stelt in zijn gevoelige artikel „Op naar resulta ten", dan begrijpen wij allen toch heus wel, waar de schoen wringt en waar het ergens niet deugt in A.F.C. Ik wil niets „remmen", hoogstens hopen, dat er „gesaneerd" wordt, daar, waar het voor de gezonde le vensgang van A.F.C. nodig is. Dit is iets heel anders dan de door jou ook aangehaalde kwestie van het ama teurisme/professionalisme. Natuur lijk kan men. daar niet remmen. De tijd is rijp voor officieel professiona lisme in de voetbalsport en. als de tijd rijp is, dan houdt men een ont wikkeling niet tegen. Alle brandsta pels en Pauselijke ban-bullen konden de Reformatie niet tegenhouden, toen de tijd daarvoor rijp was; alle Van Speycks en Chassé's konden de Bel gische onafhankelijkheid niet tegen houden toen de tijd daarvoor rijp was; alle Karei Dotsy's, Pieks, Berg- velts en Cottaars kunnen het profes sionalisme in de Nederlandse voet balsport niet tegenhouden, nu de tijd daarvoor rijp is. Uiteraard sluit ik mij volkomen aan bij je ideaal-stelling, waarbij je me één amendement je moge toe staan: Je schrijfteen nooit ge noeg te waarderen kring van oude en jonge kameraden, flinke kerels en zo mogelijk ware vrienden voor het leven." Mag ik inplaats van „zo mogelijk" schrijven: „dus"? En gaarne onderschrijf ik die laat ste regels, dat onze polemiek er toe mag leiden, dat dit probleem belang stelling in A.F.C. zal wekken. Al schrijvende, kom ik op de volgende gedachte: wij hebben een senioren- convent. Zou het niet mogelijk zijn, om dit convent zo van tijd tot tijd eens bijeens te roepen, voor een soort studiebijeenkomst om ons te beraden over al die problemen, die de voet balwereld en A.F.C. bezig houden? Hoé is ons standpunt, kunnen wij via een vruchtbare discussie - niet komen tot positieve uitspraken, 'i ondagmorgen 3 Januari natte J sneeuw straks A.F.C.Hel der en weer een paar uur later tij delijk naar de Verre Oost! De Redacteur, ons aller vriend Jo Wijnand, vraagt mij nog een „vlam mend" artikel. Ik kan niet aan zijn wens voldoen om het woord „vlam mend" in de praktijk om te zetten in dit artikel, maar wel wil ik nog eens een hartstochtelijk beroep doen op de eerste vier elftallen, dat het code- telegram', hetwelk Cor Kerker mij elke Zondagavond zal zenden van de eerste vier teams, zulke resultaten zal medebrengen, dat in Maart een ieder in A.F.C. tevreden is, niet het minst Bestuur, E.C., trainer en spe lers. Wat toch is het geval? Er zijn een groot aantal gunstige factoren, die ik hier gedeeltelijk zal opnoemen, die eigenlijk alleen kunnen leiden tot goede resultaten b.v. 1. Eensgezinde Bestuursleiding on der de voortvarende en bezielende Nico Holtzappel. 2. Een E.C., die onderling dezelfde opvattingen erop nahoudt. 3. Een trainer, die serieus te werk gaat. 4. Oefenavonden (reeds sinds 9 Juli) die gezellig zijn en waar pret tig en eigenlijk doelbewust getraind wordt. 5. Een verzorgde Schakel en dito bulletin, clubavonden, Nieuwjaars- reunie, straks A.F.C. Oudejaars avond en Reunistendiner. En toch kunnen wij E.C. een gevoel van teleurstelling nauwelijks onder drukken, want a. Het eerste staat no. 9 van de tien. b. Het tweede door 2 kleine 21 nederlagen staat slechts 4 punten achter op no. 1, maar ook slechts 2 punten voor op no. laatst. c. Het derde rustig in het midden. d. Het vierde onderaan. Voorzover ik kan nagaan worden bij tweede, derde en vierde geen al te grote kernfouten gemaakt, doch bij het eerste ben ik daar niet zo zeker van. Zijn wij als E.C. te slap, te compromis-achtig gestemd, dur ven wij geen grote risico's te aan vaarden? Het zijn vragen, die ons wekelijks bezighouden. Reeds mijn vorig artikel ademde een geest van voorzichtigheid, het geheel is broos en biedt geen evenwichtigheid. Eerste elftallers, de absoluut goe den niet te na gesproken, weest ook honderd procent goede vrienden des Zondags van 24 uur. Voegt elkan der geen woorden toe, die een wel opgevoed mens niet gebruikt onder vrienden en in de sport, strijdt met elkander voor eenzelfde doel: houdt de kleuren van A.F.C. hoog. Laat eens tot je doordringen, dat A.F.C. een bijna 60-jarige reputatie heeft hoog te houden, dat zovelen, die voor 25 tot 35 jaar mijn mede spelers, mijn mede-bestuursleden, mijn vrienden waren, thans goede po sities in de Maatschappij innemen, niet door A.F.C. maar misschien toch wel mede door in het A.F.C.-sport- milieu een tijd te hebben doorge bracht. Voorbeelden te over, neemt Nico Holtzappel, Gé Bosch, Fons de Vilder, Dick Bessem, Jo Wijnand, A. en H. Ruijs, Nico Neseker, Pim Ver- sluijs, Ben Smits, Thomas Tacke, Willem van Dijkhuizen, Henk Kap- pelhoff, Carel Alandt, ik kan gemak kelijk doorgaan. Zorgt, eerste elftallers, dat je nu iets bereikt voor je club, in je sport, ook voor jezelf en zorgt, dat je later in de grote, moeilijke, gecompliceerde Maatschappij kunt zeggen: ik heb iets bereikt, maar ik heb in mijn jeugd ook iets bereikt voor A.F.C. Daar praat Ik dan nog over en heb daar vreugde van. Zo gaat het m'ij, zo gaat hei zovelen. Zorgt, eerste tot en met vierde elf tallers, dat onze K.N.V.B.-posities veilig gesteld worden en dat lang zaam de basis voor grotere triomfen kunnen worden gelegd, die in de ge schiedenis van A.F.C. zo veel zijn voorgekomen voor deze vier elftal len. De meer dan dertig jaargangen van Schakels en Bulletins wijzen dit volledig uit. Dit is wat ik heb te zeggen; zorgt misschien reeds heden, dat a.s. Dins dag in Bangkok en a.s. Woensdag in Djakarta de naam van A.F.C. en van diverse spelers aangenaam „over de hekel" gaan. Dit kan als de resul taten op deze eerste wedstrijddag van het Nieuwe Jaar dit uitwijzen. Laat de 59e verjaardag van A.F.C. in Amsterdam maar ook in Djakar ta bij de Kappelhoffs en de van Dijk- huizens een prettige zijn met veel perspectieven. Het ga U allen wel.' Tot weder- ziens in Maart. v. N. waarmede wij ons hardwerkende, vaak overbelaste Bestuur onder lei ding van de onvolprezen Nico Holtz appel van dienst kunnen zijn? Wij dazen maar aan de „Tafel der Wijzen" op het Clubhuis, we schet teren aan de ronde tafel bij „Eg- gers", wij vinden elkaar ineens via de Schakel, die komt binden, de oude club aan d'oude vrinden, als wij „far from the maddening crowds" onder het lamplicht op het vertrouwde bu reau onze gedachten over dat oude A.F.C., dat ons zo lief is, op papier zetten zouden wij ons gedaas, ons geschetter, ons geschrijf, ons gepeins, niet eens in groter verband trachten te coördineren? Red.) 11

Schakels (clubbladen) | 1954 | | pagina 11