U/at iedere A.F.C. er behoort te weten Leef vrij maar ergens is het toch niet goed met 11.7.C. op het ogenblik" Tegen het eten volgens diëten Begunstiging van onze aöveRteeRöeRS, houöt öe schakeL in stanö TJ schrok toch ook wel even, toen deze verzuchting van onze Hoofdre dacteur U aan het slot van zijn altijd smakelijke Mixed Pickles onder de ogen kwam? Mij hebben deze woor den tenminste zeer getroffen. Zeker, je hebt ook wel eens gedacht: Wat is er veel veranderd! Doch is het nu wel degelijk gemotiveerd zulk een harde conclusie te trekken Het zij mij vergund deze vraag eens nader onder de ogen te zien. Eerlijkheidshalve zullen wij ouderen vóór alles moeten erkennen, dat wij maar al te graag geneigd zijn om het verleden te romantiseren. Wij kunnen zo heerlijk genieten als wij die goeie ouwe tijd in gezellige vrien denkring in de geest doen herleven. Men maakt vergelijkingen en die val len natuurlijk altijd ten nadele van het heden uit. Misschien is het, zon der dat wij ons dit willen bekennen, slechts heimwee naar onze jeugd, welke onherroepelijk voorbij is en nooit meer terugkomt. Bovendien: wat hebben zich in de laatste veer tig jaren geen enorme veranderingen in de wereld voltrokken. Wanneer je Chanteloup (ik hoop dat ik me de naam goed herinner) in zijn fragile tweedekkertje moeizaam op Rozen burg hebt zien opstijgen, bij vrijwel absolute windstilte, een looping hebt zien maken en daarna weer gauw de veilige vaste grond opzoeken, dan geeft de vergelijking met de lucht reuzen, welke thans volbeladen on danks weer of wind bij dag en bij nacht in een ha-lf etmaal New York en Amsterdam verbinden, wel enig verschil. En dan spreek ik nog niet eens van die supersonische monsters! Een klein voorbeeldje uit een onein dige veelheid. Bekijk eens een Atlas van 1914! En zo is het op ieder ter rein, politiek, economisch, technisch, wetenschappelijk, sociaal, etc., etc. Moet men zich dan verbazen, dat er in de onderlinge verhoudingen en de levensstijl van de mensen zelf ook veel is veranderd. Bios, radio, snel verkeer, wereldoorlogen hebben hun stempel op de mens en zijn gedragin gen gedrukt. Men beweert zelfs, dat men de huiveringwekkende ontwikke ling der techniek niet meer kan bij houden. Wat staat ons dan nog te wachten Deze ontwikkeling is nu eenmaal niet tegen te houden. Zou ik daarom zo mis zijn, indien ik veronderstel, dat onze hedendaag se jeugd over een jaar of dertig met dezelfde weemoed aan de tegen woordige toestand zal terugdenken? Misschien zeggen zij dan precies zo als wij ouderen nu: Wat was dat toen toch een heerlijke tijd! Hun klinkt het nu als een sprookje in het oor, als wij het hebben over dat enorme glas schuimend bier voor 10 spie, of over die melk van boer Oostveen op Goed Genoeg, zo warm van de koe voor datzelfde luttele bedrag? Je kreeg er meestal nog wat vliegen en haren bij cadeau, maar dat mocht niet hinderen. Ja, Coca Cola is heel wat anders en de bier- en andere gla zen zijn heel klein en zeer duur ge worden! Toen verkleden in de stal, nu in practische kleedkamers; toen water uit'de sloot en nu een warme douche. Wat wil men? Wat wil men? De tijden verande ren en wij met hen. Laten we ons verder bij A.F.C. bepalen. Onze Hoofdredacteur vergeet, dat A.F.C. toen ook nog betrekkelijk jong was. Het leeftijdsverschil tussen de „offi cials" en de jeugd was zelfs nog be- betrekkeljjk gering. Daarom voelde ieder zich meer lid ener grote fami lie en beschouwde het als een eer, daarin te worden toegelaten. Ieder een kende iedereen. De band was heel wat nauwer. Toen ik als 22-jari- ge secretaris van A.F.C. werd, was Schaf nauwelijks 10 jaar ouder. En toch kostte het mij heel wat moeite om niet meer „Meneer Scheepens" en IJ tegen hem ais Voorzitter te zeg gen. En zou de latere Schakel, die kwam binden d'oude club aan d'oude vrinden, niet reeds een onbewuste poging zijn geweest om ons te ver zetten tegen een ontwikkeling, waar van we nog niet beseften, dat het een algemeen verschijnsel was? Welnu, moge ik dan concluderen, dat alhoewel wellicht voor ons oude ren de tegenwoordige A.F.C. niet meer de A.F.C. onzer jeugd schijnt te zijn, nuchter beschouwd alleen de vraag, beslissend is, of A.F.C. voor de tegenwoordige jeugd hetzelfde be tekent, als zij indertijd voor ons on der oneindig andere, en mij dunkt, gunstiger omstandigheden beteken de. Misschien is dat wel degelijk het geval en waarom zou het ook niet zo wezen? De jeugd uit zich thans anders. Maar wat wilt ge? Verbaast onze Hoofdredacteur zich erover, wanneer onze jongens elkaar zelfs bij een oefenpartijtje onhoffelijke din gen naar het hoofd gooien Horen en lezen zij niet dagelijks, dat verant woordelijke diplomaten en politici el kaar vriendelijkheden toevoegen, die er nu ook niet bepaald om liegen. Vroeger wisten die Heren de onaan genaamste boodschappen nog in een charmante vorm te gieten. Wat wilt ge, als het blijkbaar tot de „new style" behoort, om de oude levens wet, „wat Gij niet wilt, dat U ge schiedt. doe dat ook een ander niet", alleen maar uit het stof te halen als je zelf 't kind van de rekening bent Misschien hoort dit alles niet in een clubblad van een voetbalvereni ging thuis. Terecht zal men opmer ken, dat men clubgenoten, kamera den, vrienden niet met zakelijke of politieke tegenstanders mag vergelij ken. De verzuchting van onze Hoofd redacteur gaf mij echter aanleiding het probleem in breder verband te bekijken, en een beroep te doen op allen wie A.F.C. na aan het hart ligt, ouderen zowel als jongeren, om zoveel als in ieders vermogen ligt te proberen, nog zo lang mogelijk iets van die oude levensstijl te redden, opdat onze jeugd later met evenveel genoegen en dankbaarheid aan A.F.C. moge denken, als wij dat doen, en, zoals ik U allen aan het einde van 1953 van ganser harte toe wens, nog vele jaren zullen mogen blijven doen. En om in stijl te blijven sluit ik met een echt ouderwets: Veel Heil en Zegen in het Nieuwe Jaar! I. H. GALAVAZI P.S. Over de moderne kus-tech- niek, waarover Wijnand zich even- Mr. Jan Derks en J.H. Wijnand geïll. door C. Boost geb. f 1,90 Eindelijk is dan een raak antwoord gegeven op de moderne dieet-ziekte, op het Hauser-gedoe, de dikte-vrees, op het rauwkost gezeur. Twee bekende auteurs, die het vette der aarde niet vrezen te consumeren, hebben een kostelijke parodie (en toch een tikje ernstig bedoeld) geschreven op de huidige vrees voor het gezellige, aangename leven. Verkrijgbaar bij Uw boekhandelaar.

Schakels (clubbladen) | 1953 | | pagina 8