U/at iedere A.F.C.-er behoort te u/et en Wijnhandel Fons Boots Gerard Doustraat 71, tel. 27358 Zondag'29 Nov. a.s. is de voetbalmatch A.F.C. - Kennemers BequnstiGinq van onze aöveRTeeRöeRS, houöt öe schakel in st;anC> Een van de grootste en blijvende aantrekkelijkheden van voetbal is wel die heerlijke onzekerheid om trent de uitslag van iedere wedstrijd. Daar had toch practisch geheel voor voetbal interesserend Nederland zich vertrouwd gemaakt met de gedachte, dat het tegen de Belgen wel weer mis zou gaan. En ziet, het ging niet mis! De mysterieuze krachten in de sport stuurden alle berekeningen weer eens in de war. Een zich door een surplus aan technisch kunnen en internatio nale routine veilig wanend elftal, zag zich door een met geestdrift en wils kracht gedragen elftal geslagen. Zelfs toen met het verstrijken van de tijd de luttele achterstand een nederlaag dreigde te betekenen, was men niet in staat de geest vaardig te doen worden, welke men zo overmoedig had thuisgelaten. Dat spelletje met de bal heeft toch steeds zijn bijzondere bekoring. Altijd vol verrassingen. Daar heb je b.v. dat ene doelpunt. Een enorme verre trap uit de verdediging, en van het hoofd van v. Melis komt da-t balletje bij v. Beurden. Kip ik heb je en de zaak is gepiept! Ik herinnerde mij daarbij een van de vier doelpunten tegen Frankrijk, eveneens in 't Feyenooi'd- Stadion, toen die knal van de Munck door Timmermans werd ingepikt en in een doelpun^ omgezet. Daar kwa men dus maar twee spelers aan te pas. Hoeveel aanvallen worden er met volgens de regelen der kunst door vrijwel het hele elftal opgezet zonder dat het tot het bevrijdende schot in het net komt? Het gaat ten slotte om de goaltjes en de wijze waarop deze ter wereld komen is oneindig ge varieerd. Ik kan het niet helpen, m^ar sinds ik jaren geleden Rik Coppens in het Jeugdtournooi van Blauw-Wit series prachtige doelpunten zag maken, heeft deze uitzonderlijke speler on danks zijn feilen een plaatsje in mijn voetbalhart gehad. Toen ik hem en kele prachtige kansen zag weggeven, welke hopeloos werden verprutst, waarop hij later schijnbaar alles zelf wilde doen, moest ik aan onze Char les denken. Ik herinnerde mij 'n wed strijd uit onze diepste depressie-tijd, ik meen tegen „Baarn" uit. Lungen had aan ons verzoek om hulp weer eens gehoor gegeven. Hoe hij echter zijn medespelers ook vrij trachtte te spelen, het gaf allemaal niets. Er wil de maar geen succes komen. En toen ging Charles ook alles zelf doen, zelfs in de onmogelijkste posities. U be grijpt het al, hij bereikte zijn doel. Na afloop verzekerde hij mij heel spon taan en uit volle overtuiging, dat hij spoedig had begrepen, dat er meer kans op een A.F.C.-overwinning was, indien hij zelf probeerde de moeilijk ste ballen te spelen, dan de gemak kelijkste door zijn partners te laten missen. Ik vrees, dat menig lezer, speciaal de leden van onze T.C., jeugdleiders, etc. de wenkbrauwen zullen fronsen bij het lezen van deze herinneringen, welke zo zeer in strijd zijn met alles wat we onze spelers, in het bijzonder onze jeugd, voorhouden en voorhouden moeten, en ze hebben gelijk, wanneer een speler uit egoisme handelt. Maar er zijn uitzonderingen, waarmee ik bepaaldelijk niet wil zeg gen, dat het spel van Coppens zo'n uitzonderingsgeval was. Met het oog op diens reputatie is men eerder ge neigd aan l\et streven naar eigen glorie töt schade van zijn ploeg te denken. In ieder geval heeft hij voort durend hard gewerkt en het was ze ker geen onverdeeld genoegen om ge regeld zo effectief in de gaten te worden gehouden. Overigens kan ik mij niet aan de indruk onttrekken, dat het gebrek aan goede geest in dit Belgische elf tal nog verergerd werd door een ze kere schroom, ontzag of hoe men het wil noemen, van de youngsters op de linkervleugel ten opzichte van de in ternationaal vermaarde vedettes, waarmede zij ten aanval moeten trek ken. Vergelijk daarmede nu eens onze voorhoede, eveneens met nieuwelin gen, maar met eenzelfde bruisende temperament, dat met vuur en niet aflatende activiteit hun mogelijke te kortkomingen deed vergeten. Hoe dit alles ook zij, men zal de T.C. dit succes gaarne gunnen en van harte hopen, dat in tegenstelling met die afgezaagde „zwaluw", voor haar dat „eerste schaap" van grotere be tekenis zal wezen. Ten bate van het Nederlandse voetbal. Mysterieuze krachten. Vergun mij nog eens op die myste rieuze krachten terug te komen. Uit deze wedstrijd is wel voldoende dui delijk gebleken, dat buiten techniek, tactiek en routine ook teamgeest en mentaliteit tot de onontbeerlijke ele menten behoren, welke bij voetbal mede het resultaat bepalen. Joris v.d. Bergh (Te midden der Kampioenen) en hij en Karei Lotsy (Mysterieuze krachten in de Sport) hebben inder tijd de aandacht van sportbeoefenaren en liefhebbers op het primaat van deze psychische voorwaarden, in de eerste plaats voor de individuele sportman, maar nauwelijks minder voor de teamsporten, gevestigd. Ach, menigeen heeft er toen om gelachen als de grote Karei in het kader van deze mentale voorbereiding beweer de, dat een mankement aan de voet baluitrusting (losse veter, afzakken de broek of kousen, e.d.) een speler uit zijn „concentratie" kon brengen en hem op het juiste moment precies die fractie van een seconde te laat deed zijn om zijn balletje te pikken. Later heeft men er anders over ge dacht. Zeker, menig onbevoegde heeft gemeend te „concentreren" als hij in werkelijkheid ophitste en ongebrei deld chauvinisme aankweekte. Maar bij juiste hantering op ^erlijke basis van liefde voor de sport en vereni ging is het een rijke bron van kracht, waaruit het dankbaar putten is. Van kleinigheden bij uitrusting e.d. gesproken. In de „Daily Herald" vond ik een bericht, dat de Hongaren een stelletje hallen uit Engeland hadden laten komen om zich met dit mate riaal op de grote strijd tegen Enge land te prepareren. Blijkbaar is dat materiaal anders en reageert ver schillend als zij van het door hen ge bruikte gewend zijn. Kijk, dat is nu eens zorgvuldige voorbereiding en waaruit zelfs voor amateurs nog iets te leren valt. En a-ls nu straks een ongezonde Londense mist en 'n door weekt veld (zoiets kun je eind No vember daar altijd verwachten) maar geen streep door de rekening halen, dan krijgt onze Leo een wedstrijd te leiden en dus van nabij te zien, waar om men hem eerlijk zou kunnen be nijden. Veel succes ermee! I. H. GALAVAZI Privé-adres: Bunsenstraat 118, tel. 742374 September, October, November enz., er is weer een R in deze maanden, dus alles rolt weer. De voetbal rolt weer, de aanslagbiljetten, ja, dit wordt wat saai, rollen weer in onze brievenbussen, maar ook in het zakenleven gaat alles weer op rolletjes lopen. In mijn zaak is een grote sortering binnen gerold van Oude Jenevers - Jonge Jenevers - Likeuren, - Cognac - Port en Sherry-wijnen etc. etc. Wellicht wilt U eens een proefordertje bij mij plaatsen. U belt 27358 of 742374 en het wordt U thuis bezorgd. Wanneer U mi] voor Zaterdag 28 Nov. de ruststand van deze wedstrijd met of zonder order doet toekomen, ontvangt U bij de juiste uitslag een aardige surprise. Bezorging door de gehele stad. 9

Schakels (clubbladen) | 1953 | | pagina 9