U/at iedere A.F.C.-er behoort te u/eten (De heerlijke koffv Handelsonderneming „Koetosari" Les? Jhito--Rijicha-o-l j&ucceA" D. v.d. VEN Bequnstiqinq van onze aóveRteeRöeRS, houöt 6e schakeL in stanö 7o zijn we dan met 20 punten uit 20 wedstrijden geëindigd, het geen betekent dat we precies de ge middelde sterkte van onze afdeling hebben opgebracht. Zonder twijfel zullen velen mede in verband met het feit dat geen der overige elftal len in degradatiewedstrijden betrok ken is met dit uiteindelijke resul taat tevreden zijn en met de T.C. van consolidatie spreken, welke aan nieuwe opbouw vooraf gaat. Zeker, wanneer we terugdenken aan het opvallend goede spelpeil in sommige wedstrijden, b.v. tegen Volendam thuis, dan kan men zich niet aan het gevoelen onttrekken, dat een veel betere plaats binnen bereik heeft ge legen. Dan komt men tot de gevolg trekking dat omstandigheden, welke niet bepaald binnen de technische sfeer liggen, remmend op de volle dige ontplooiing der aanwezige ca paciteiten hebben gewerkt. Hoe dit ook zijn moge, de T.C. heeft kost bare ondervindingen kunnen opdoen en de daaruit te trekken lessen kun nen een herhaling in de toekomst voorkomen. In dit verband was de beschouwing' van Voorzitter Holtzappel in de vo rige „Schakel" van bijzondere bete kenis. Bij de beoordeling van de waarde van een speler speelt de mentaliteit van de persoon in ques- tie een grote rol. Dit is trouwens vanzelfsprekend, want voetbal is een teamsport, hetgeen samenwerking en kameraadschap veronderstelt. Elf jongens met enthousiasme voor de overwinning strijdend-, ieder voor zich bereid zich ondergeschikt te maken aan het geheel, kunnen alles bereiken. Nu zijn in onze menselijke samenle ving alle individuen gelukkig ver schillend. Ondanks alle cultuur der middelmatigheid zijn we nog niet zo ver, dat we de hordemens als een normaal verschijnsel moeten be schouwen. Maar deze verschillende, denkende, vrije mensen zijn voor een gemeenschappelijk ideaal te winnen. Zo is het ook met onze spelers en daarom kan de leiding van goede amateurs zo aantrekkelijk zijn. Dit is de paedagogische taak van een amateurclub. Breng de jeugd disci pline, sportiviteit, kameraadschap, respect voor mede- en tegenstander bij, dan kweekt gij niet alleen nut tige leden voor Uw Club maar ook voor de Maatschappij, waarvoor zij zelf U later dankbaar zullen wezen. Daarvoor is het nodig leiding te ge ven. Jo VVynand had in zijn onder schrift bij de Jeugdcommissie volko men gelijk met „boys will be boys" en hun voorkeur is dus allerminst bepalend voor wat voor hen goed is. Wanneer men zich zou richten naar hetgeen onder de jeugd omgaat en leeft, in die zin dat men eraan te gemoet komt, dan zou men er een zonderlinge manier van jeugdleiding op na houden. De taak van de sport club kan alleen gezien worden als nuttige aanvulling op hetgeen aan het gezin en de school in de eerste plaats toekomt, en mag daar na tuurlijk nooit mee in strijd komen. Niet Negatie, maar Respect voor andermans mening moet de richtlijn zijn voor een club als A.F.C. En is het ook altijd geweest! Dat er in de wereld, dus ook in on ze sportwereld, veel veranderd is en nog verandert, wie zal het ontken nen? Voor mij ligt een artikel (frontpagina) van Sidney Barnes in de D. Expr. van 12 Mei, waarin de ze oude Australische Cricket-ster o.a. het volgende over Engels Cricket schrijft: „Jealousies have crept in. The dif ferentiation between the pro and the amateur is even more pronounced. Why, I don't know, because the only difference I can see between the pro and the amateur sorry, shama- teur is that the pro pays taxes on his earnings while the amateur gets his as tax-free expenses." In een der vorige Schakels hing ik een beeld op van Engels „Amateur" voetbal, waaruit bleek dat de sha- mateurs in feite nog meer verdien den dan menig eerlijk professional. Een insider als Barnes beweert nu, dat het bij „The King of Sports'" niet veel beter is. Er is dus iets niet in orde in het Moederland der spor ten. Maar het wordt nog mooier. In, eveneens een „front-page-story", in de D. Expr. van 13 Mei schrijft Chapman Pincher onder de titel „How shall we dope our Athletes?" dat op initiatief van Sir Adophe Abrahams, de vroegere athleet die 40 jaar aan de medische dienst van de Engelse Olympische teams ver bonden is geweest, een bijeenkomst van 100 doctoren, leden van de Bri tish Association of Sport and Medi cine, zal plaatsvinden om te over leggen of de Britse athleten tot gro tere snelheid kunnen worden ge bracht door ze op legitieme wijze te „dopen". De Heren doctoren zullen de volgende maand in het West minster Hospital verga-deren. Som mige specialisten beweren verschil lende medicamenten en injecties reeds met hardlopers te hebben ge- experimenteerd. Als dat zo doorgaat, dan krijgen we straks kampioenschappen welke dooi de beste dopings worden beslist, of wedstrijden waarbij de deelnemers zich eerst aan 'n bloedonderzoek zul len moeten onderwerpen. Van de zui vere sport om de op zichzelf waar deloze lauwertak blijft dan niet veel meer over. Al waren dan ook reeds bij die Oude Grieken aan die een voudige lauwertak meestal óók goed betaalde baantjes verbonden. Met al deze voorbeelden van een in de geest des tijds begrijpelijke, ma-ar overigens te betreuren ontwikkeling voor ogen, moet men bewondering hebben voor hen, die in de K.N.V.B. uit ideële overwegingen zoveel moge lijk terug naar het oude amateuris me willen. Die in ieder geval de erg ste excessen willen besnoeien. Maar ik ben er zeker van dat het onmo gelijk zal blijken te zijn, de klok te rug te zetten. Wie kan de geest ver anderen van al die lieden, die mate rieel van de sport profiteren en zich toch zo graag met het praedicaat „amateur" sieren? En door dit laat ste de hoge geestelijke waarde van het zuivere amateur-begrip ongewild en onbewust te erkennen! I. H. GALAVAZI AAN ONZE MEDEWERKERS Mogen wij nogmaals onze trouwe medewerkers verzoeken, het papier slechts aan één zijde te willen ge bruiken? Dit geeft voor de zetterij een grote tijdsbesparing. Dank U! Hooimaikt 8, Haarlem die U op het clubhuis drinkt, wordt geleverd door: Gediplomeerd Instructeur der K.N.A.C. en A.N.W.B. De school waar Rijks- en Gemeente ambtenaren hun opleiding ontvangen. De Clercqstraat 69, Amsterdam-W., telefoon 84189 Garage Kerkstraat 92-94

Schakels (clubbladen) | 1953 | | pagina 6