Mixed Pickles BequnstiQinq van onze aöveRteeRöeRS, houöt öe schakel in stanö Hulde. Op verschillende wijzen worden mannen en vrouwen gehuldigd. Soms is het, omdat iemand zus of zoveel jaar in dienst van een firma is geweest en je vraagt je af, of dit ook wel niet eens aan negatieve kwaliteiten toe te schrijven is. Soms is het, omdat iemand een beetje in de purée is geraakt en de obligate enveloppe-met-inhoud een dusdanige druppel op een ferm gloeiende plaat zou zijn, dat goedwillende vrienden via Ere-comité's en huldigingscommissies, die druppel gaan organiseren. De eerlijkste, waardevolste en beste hulde echter is de hulde, die iemand, die bij een scheepsramp of een vliegtuigongeluk betrokken was, kan geworden bij de Raad voor de Scheepvaart of bij de Raad voor de Lucht- Twee prachtige instellingen, die nauwlettend waken over de reputatie van de Nederlandse Koopvaardij en de Nederlandse Luchtvaart en die zich waardig aanpassen bij de tradities van ons land en de eerlijke, open bare rechtspraak. De sfeer is daar, ik zou bijna durven schrijven, sereen. Geen vooringenomenheid, geen subjectiviteit, maar een nauwkeurig onderzoek naar de volgende punten: „Hoe is de ramp in zijn werk gegaan? Wie was verant woordelijk? Hebben de verantwoordelijke lieden fouten gemaakt? Kunnen dergelijke rampen in de toekomst vermeden worden?" Deze „ijskoude" besprekingen zijn van emoties gespeend. In die zittingen zijn carrières gebroken van men sen, die na een jarenlange dienst op een beslissend moment een fout maakten of hun zenuwen niet ih be dwang hadden. Een „berisping" van de „Raad" is voor de betrokkene erger dan drie maanden voorwaardelijk of zoveel boete omdat hij in een dronken bui een ander met een leeg bierglas beschadigd heeft. Geen instanties dus, die aan huldigingscommissies doen denken. Maar soms merkt de President uit de stuk ken, dat iemand, zo maar domweg, zijn plicht doende, een staaltje heldenmoed heeft weggegeven, dat er niet om liegt. Dan wordt door de President „hulde gebracht". Een hulde, waarbij enveloppen-met-inhoud, medailles of lintjes eenvoudig in het niet zinken. Deze eer is te beurt gevallen aan mej. Disselkoen, eerste stewardess van het K.L.M. passagiersvliegtuig „Venlo", dat op 23 Maart 1952 lelijk terecht kwam bij Bangkok op de uitreis naar Djacarta. Brand in het vliegtuig en schroefbreuk. Geen enkel mensenleven ging hierbij verloren. „Dank zij" wij citeren de Presi dent van de Raad voor de Luchtvaart „het optreden van de eerste piloot en van de eerste stewardess Dis selkoen. Gaarne onze gelukwensen aan „ouwe Dis" en zijn vrouw. Ik herinner mij die 23ste Maart 1952 als de dag van gisteren. De dag daarvoor was bij Frankfort de „Koningin Juliana" verongelukt, waarbij 45 mensen omkwamen. De onmiddellijk daarop binnenkomende berichten over de „Venlo" deden het ergste vrezen. „Ouwe Dis" zo genoemd om in de club een onderscheid te hebben met Dick Disselkoen kwam die Zondagmiddag met zijn vrouw bij A.F.C.Helder. Zij hadden de berichten van één uur afgewacht en wisten dat iedereen safe was. Toen de opluchting om het behoud nu de heel diepe satisfactie, dat dit behoud mede te danken was aan de houding van hun dochter. Amateurisme. Het was te verwachten, dat na de schitterende overwinning van Nederland (profs) tegen Frankrijk op 12 Maart in het „Pare des Princes" te Parijs en na de roemloze nederlaag van Nederland (amateurs) teg;en Zwitserland op 22 Maart in het Olympisch Stadion te Amsterdam het debat over amateurisme en professio nalisme weer fel zou opleven. Het nare is, dat men niet meer van debat kan spreken, maar van het berijden van stokpaardjes. De K.N.V.B. weigert een wedstrijd te arrangeren tussen een elftal Nederlandse voetballers, die in het bui tenland dit spel om den brode spelen en een elftal Nederlandse voetballers, die amateurs zijn. Dit scheelt het Nationale Rampenfonds pak weg een millioen gulden en de echte liefhebbers van het voetbalspel mogen niet zien, hoe mooi voetbal als spel kan zijn. Anderzijds schrijft onze goede vriend Kick Geudeker, dat, indien men nu maar geen plaatsen bestelt voor een internationale wedstrijd, de K.N.V.B. wel overstag zal gaan. En dan is er nog de „Sportkroniek", die, na de zeer ignobele actie, die zij voerde tegen een in ieder geval integere figuur als Rat Verlegh, haar vorm niet wetende te vinden, in één kolom schrijft, dat er in België geen belangstelling is voor „echt amateurvoetbal" (het gaat om de jeugdwedstrijden) en dat er in het Heysel- Stadion te Brussel bij het F.I.F.A.-jeugdtournooi ruim 15.000 toeschouwers waren! Dat komt er van, als men stokpaardjes berijdt... Inmiddels begrijpen wij niet goed, waarom men zich zo druk maakt. Want als de K.N.V.B. nu eens officiëel premiebetaling zou toelaten dan zou dit niets anders zijn dan de legalisering van een vrij veel voorkomend iets en in de tweede plaats vragen wij ons af, of dan de spelkwaliteit in eens zou gaan stijgen. De zaak zit dieper. Er wordt bar slecht gevoetbald over de gehele linie. Wij zijn geschrokken van het po vere spel van het Nederlandse Jeugdelftal tegen ons eerste (keuper Schouten uitgezonderd). Het schoolelftal van de O.H.S. in de dertiger jaren b.v. zou dit hele nationale jeugdelftal van de kaart geveegd hebben. Maar we leven in het tijdperk van de triomf der middelmatigheid. De H.B.S.-er, die een talenknobbel heeft negens voor Engels, Frans, Duits en dus een drie haalt voor de wiskundevakken, gaat onherroepelijk voor de bijl bij overga'ngs- of eindexamen. Pas op, jongelui, blink niet uit en wees niet ergens zwak in tien „zesjes", dat is het doel, wees middelmatig! De vakbekwame arbeider mag niet meer verdienen dan zijn kameraad, die er de kantjes afloopt en eigenlijk geen vakkennis en geen vakliefde heeft. Wees middelmatig! De man, die het zijn gezin goed wil geven en dus niet te beroerd is om bijverdienste te zoeken, merkt aan zijn belastingbiljet al spoedig, dat die bijverdienste zo ongeveer beboet moet worden. Wees middelmatig! Maar als men dan de Nederlander van de wieg tot het graf de middelmatigheid predikt als het hoogste goed, waarom zou de voetballerij dan uitgerekend bovenmatig zijn? De geest moet veranderen, willen de prestaties verbeteren. 7

Schakels (clubbladen) | 1953 | | pagina 7