öRukkeRij Droom en werkelijkheid Ter overdenking joh. meijeR zoon BeQunstiQinQ van onze aöventeeRöeRS, houöt öe schakeL in stanö TJet nieuwe jaar was ingezet met -"■sterke koffie en banket; de kof fie was het allerverst, 't banket nog over van de Kerst. Het „Oud en Nieuw" was leuk ge weest met oliebollen. Zó 'n feest!! Die lagen in dit nieuwe jaar nog in mijn maag stijf op elkaar. Des mid dags na de thee met koek, naar A.F.C.Nieuwjaarsbezoek. Veel sneeuw op pleinen en in stra ten, de Wandelweg wit en verlaten. Maar in de verte 'n bekend gezicht: Ons clubhuis feestelijk verlicht. Daar drommen achter grote ramen veel A.F.C.-ers knus tezamen. Het is de eerste dag van het jaar; zij wen sen liefs en goeds elkaar. Zij druk ken handen, geven kussen en drin ken chocomel daartussen, 't Is reuze hartelijk en gemeend, van bijbedoe lingen gespeend. De kachel snort van zwart en rood. De soep van schenkelvlees en poot. Waar anders voor staat een bruin schut, wordt fier en warm de hand geschud. Op deez' dag geen be- stuursgeheimen, maar kunstig mooi gestelde rijmen. Aan 't brein van Jaap (a) Cohen ontsproten: een nieuwjaarswens, geducht op poten. Met aangeklede Pieternel en Tho- masvaer, een heerlijk stel. Met Jas pers aan het pierement. Dat al tot vreugd van heel de tent. Terwijl het echtpaar samen spreekt, en clubliefde de massa preekt, be geestert deze wens, ons allen, zó, dat je een speld kunt horen vallen. Al doet dan Willem Thomasvaer tussen de tekst door gek en raar, steeds grijpen Jaap en Pieternel de grapjas stevig in zijn vel. De liedjes gaan er in als koek en oogsten me nig „open doek." Het smelt ten slot' tot een ovatie, deez' grootse Nieuwejaarstractatie. Op zo een wens van grote klasse zit iedereen een jaar te vlassen. Na afloop werd er braaf geklonken en menig fles werd uitgeschonken. Het jaar was stijlvol ingezet; tevre den, ging men laat naar bed. Men droomde toen, van luchtkastelen, dat A.F.C. zéér sterk ging spelen. Lou Woudstra raakt niet uitgeteld van die enorme stapels geld. Van drom men mensen voor de hekken. En kaartjes scheuren maar als gekken. Sensatie! Hulde! Kampioenen! De liefste meisjes geven zoenen. Recep ties! Feest met lauwerkransen! Ver sierde zaal! Muziek en dansen. En de Gemeente gaf een blijk van hulde. Want voorbij de dijk, lag daar een pracht complex te wachten. Waar A.F.C. naar zat te smachten. Het clubhuis groot en uitgebreid, met (historisch) Mevrouw Le Marché is een dochter van mij. Haar man is een Haarlemse mug. Ze waren bij H.F.C.-A.F.C., ei...! Ze reden naar Mokum terug. Nu denkt U natuurlijk, dat huwelijk is stuk. Maar dan ken't U de mentaliteit van ons Mokummers niet nee. zij straalt van geluk. En ook hij voelt (nog altijd) geen spijt. Maar om nu te zeggen, zij zijn zeer voldaan naar huis toe gegaan op die dag om al wat er daar aan de Spanjaardslaan het niet-onpartijdig oog zag. Hij, H.F.C.-minded zij, puur A.F.C., zij hebben van veel zéér genoten. Maar toch heeft hun iets ja, heus alle twee bij dit boeiend gevecht zéér verdroten. Dat juist H.F.C., dat juist A.F.C. dat, vinden ze, moet men betreuren. Dat 't clubs moesten zijn als juist deze twee, dat, vinden ze, mag niet gebeuren. Twee vriendenclubs, twee met elkander bevriend. De oudsten uit beiderlei steden. Sinds tientallen jaren elkaar welgezind en met ere elkander bestreden. Daar speelde die dag aan de Spanjaardslaan rood-wit bordje „Sociëteit"!!! Een cricket- en een honkbalveld. Dat A.F.C. dat smeet met geld! Een crèche voor losse kinderen, 't Mocht allemaal niet hinderen. De terrein knecht had een villa, 't behang van goud met lila Maar 's ochtends, tweede Januari, toen bleek de hele boel maar larie! Van drommen mensen, heel geen sprake. Het pak was van hetzelfde laken Lou's lede ogen zagen ras, alweer de bodem van de kas. Half time, veel kindjes op het veld. Op 't clubhuis stond „Verlof" vermeld. En achter onze trouwe dijk lag hobbelig wat gras en slijk. En de Gemeente wacht „nog even" ons zo maar een nieuw veld te geven Eén ding bleek echt in die historie; en vastgezet in onz' memorie. Dat was die mooie nieuwjaarswens van onze Jaap, kunstzinnig mens. Wordt alles zo als dit gedaan, dar zal 't met A.F.C. wel gaan!! JHR. VAN ROSSEM DE GAULIN onder meer ook een deel Rood en Wit en een deel A.C.C. mens, hoe kan het bestaan dat in voetbal ,,not cricket" dan zit? Bij cricket ondenkbaar; „dus" is het de mens? Waar ligt het dan wèl aan, aan soccer Wat maakte dit spel populair is 't de wens van de massa, te zien, naar de knokker Neen, duizendmaal neen, bij dit spel- op-niveau wordt lichaam'lijk contact juist vermeden. 't Is een lust voor het oog dan, en speelt men het zó; het wordt als een feest dan beleden. Dat zeiden die twee toen zij reden naar huis1 en ik luisterde naar wat zij spraken. Ik mocht, ter voorkoming van ieder abuis, voor U hier notities van maken. Dat zeiden die twee, maar zij zeiden nog meer. Want waren zij ook onvoldaan, reeds thans werd besloten, straks zullen we. weer naar A.F.C.-H.F.C. gaan. Dan zien we weer, hebben ze mij nog verteld, een match in „de sfeer van altijd". Waaruit blijkt welk 'n rotsvast vertrouwen men stelt in deze twee clubs, als men n u al voorspelt: 't WORDT EEN SPANNEND- SPORTIEF-SCHONE STRIJD! B. S. LE MARCHé Voor al Uw drukwerken Kanaalstraat 132 Amsterdam-W. Telef. 80710 18

Schakels (clubbladen) | 1953 | | pagina 18