Met Frans Kuijpers naar Helsinki Modder in plaats van argumenten ©e heerlijke koffie Handelsonderneming „Koetosari" Les? Auta-ÏHj,icfvo~at „£uc&ej" D.v.d. VEN Begunstiging van onze aöveRteeuöeRS, houöt óe schakel in stanö Na afloop van de training op Donderdag 11 December j.l. ver enigden de spelers met elftalcom missies en enkele bestuursleden zich aan een stamppotmaaltijd in ons clubhuis met als gast de Heer Frans Kuijper, de coach van het Neder landse waterpolozevental, die een causerie hield over zijn belevenissen tijdens de Olympische Spelen in Hel sinki. Het werd een perfecte avond, niet zozeer vanwege de smaakvolle stamppot van huize Pijl dgoede wijn behoeft geen krans), maar meer in het bijzonder om de originele en veelal spontane wijze waarop onze gast zijn gerecht wist op te dienen. Training Hij begon zijn causerie met in her innering te brengen het moment waarop hij als coach van ons water- polo-team startte; dat was in het jaar 1935. Hij vertelde hoe er werd getraind en het bleek dat deze trai ning heel wat zwaarder is dan wij voetballers gewend zijn. B.v. training op Zaterdagavond gedurende één a twee uur, te beginnen om 10 of 11 uur des avonds, al naar gelang de daarvoor gekozen inrichting een bassin beschikbaar heeft. Na de training blijven de jongens bij el kaar en er wordt in de badinrich ting geslapen op eigen veldbedden en dan Zondagmorgen is het weer vroeg dag; na om vijf of zes uur gewekt te zijn, wederom training gedurende enkele uren. Roken en-of drinken is er niet bij. Frans Kuijper eist veel van zijn jongens, dat weet hij zelf ook, maar hij kan het allemaal zo prettig zeg gen. Spoediger dan mocht worden verwacht, had Frans ons waterpolo- team op een, hoger niveau weten te brengen, toen de oorlog daaraan ab rupt een einde maakte. Na de be vrijding werd de training op even serieuze wijze hervat met enkele oudere spelers, maar voor het me rendeel jongere. Menig succes werd geboekt en met vertrouwen konden de verrichtingen in Helsinki worden tegemoet gezien. Ook daar werd nog getraind, maar het was moeilijk daarvoor een geschikte plaats te vinden, welke beschikbaar was. Als Frans Kuijper spreekt over het ijs koude water, waarin even buiten Helsinki werd getraind, dan komt men wel tot de conclusie, dat het voor de deelnemers aan de Olym pische Spelen niet alles genoegen be tekent. Protest U weet het, het ligt ons allen nog zo vers in het geheugen. Ons team boekte succes op succes en zag zich reeds geclassificeerd voor de eind strijd, ware het niet dat Joego-Slavië een verloren wedstrijd in een „ge wonnen'' protest wist om te zetten. Joego-Slavië-Nederland moest wor den overgespeeld en een gedepri meerde Nederlandse ploeg moest toen helaas haar meerdere erkennen in de ploeg van Joego-Slavië. Het was een grote téleurstelling voor onze zwemmers en niet in het minst voor Frans Kuyper, die zich zo ont zaglijk veel moeite had gegeven; hij moet toen wel enige minder vrien delijke woorden hebben gebezigd. Uiteindelijk moest met de vijfde plaats genoegen worden genomen; ook lang geen slecht resultaat, maar- Frans en zijn jongens hadden zich dat na de reeds behaalde successen zo anders gedacht. Een zware en vermoeiende tijd was achter de rug. Dat geheel Nederland met onze wa- terpolospelers meeleefde, bewezen de vele brieven, die Frans Kuyper tij dens zijn verblijf in Helsinki van tal van zijden uit Nederland mocht ont vangen en waarvan hij enkele voor las. In de allereerste plaats was er een brief van onze prinsessen Bea trix en Irene, die het team veel suc ces toewensten en enkele dagen la ter door haar tegenwoordigheid blijk gaven van haar belangstelling. Ook het jonge meisje uit Maastricht vergat niet Frans en zijn jongens aan te moedigen. Jammer, haar naam had zij niet genoemd en haar foto ontbrak, maar het moet beslist een; aardig meisje zijn geweest, vol gens Frans althans. Wat te zeggen van een dame van 78 lentes ergens uit de Achterhoek, die de jongens dank bracht voor het gepresteerde en hen aanspoorde na de uiteindelijke teleurstelling niet te versagen. „Ondanks mijn leeftijd, ben ik altijd een vurig strijdros gebleven." aldus de briefschrijfster. En dat Frans niet bij de pakken zal blijven neerzitten, bewees hij wel door te zeggen, dat hij, in tegen stelling met zijn oorspronkelijk voor nemen, als coach toch heeft „bijge tekend". „In Helsinki zijn wij dan niet als eerst geëindigd, toch breng ik de jongens in de eerstkomende jaren op die plaats" en daarmede eindigde Frans Kuyper zijn boeien de causerie. Jaap van Nek bracht als voorzitter van onze elftalcommissie, op wier initiatief deze avond tot stand kwam, Frans Kuijper namens ons alleni hartelijk dank voor zijn be reidwilligheid om ons in de gele genheid te stellen zijn hoogst inte ressante belevenissen in Helsinki hier te hebben mogen meemaken en voor de onderhoudende wijze waarop hij een en ander heeft weten te bren gen. Dat de wens van Frans Kuij per, het Nederlandse waterpoloteam aan de top te brengen, in vervulling moge gaan! WOUDSTRA De strijd, welke de laatste maanden in onze voetbalwereld is ontbrand en waarbij natuurlijk indirect ook de clubs zijn betrokken, een strijd welke men in, de pers, radio en club bladen kan volgen, wordt helaas niet op een wijze gevoerd, die de sport journalistiek siert. Met name het officieel orgaan van de K.N.V.B., dat onder leiding staat van de heer Moorman heeft het ni veau van zijn polemieken gegrond vest op bedenkelijke pijlers. Wij la ten hier buiten beschouwing voor wiens standpunt wij de meeste sym pathie koesteren, voor de heer Ver- iegh, de heer van der Leek, de heer Lenstra, de heer Moorman, de heer van Leeuwen of wie dan ook zijn stem laat horen in deze affaire, welke beslissend kan ziin voor de toekomst van onze voetballerij. Maar protest tekenen we aan tegen de wijze, waarop door „De Sport kroniek" wordt genolemiseerdIn plaats van duidelijke argumenten hanteert mien in die kringen de in sinuatie en de hetze tegen diege nen, die haar standpunt niet delen. Dat is schutting-journalistiek. Wij hopen, dat het officieel orgaan van de K.N.V.B. de innerlijke be schaving zal kunnen opbrengen om de debatten op waardige wijze te voeren. Sterkte. LID die U op het clubhuis drinkt, wordt geleverd door: Hooimarkt 8, Haarlem Gediplomeerd Instructeur der K.N.A.C. en A.N.W.B. De school waar Rijks- en Gemeente ambtenaren hun opleiding ontvangen. De Clercqstraat 69, Amsterdam-W., telefoon 84189 Garage Kerkstraat 92-94 17

Schakels (clubbladen) | 1953 | | pagina 17