De K.N.V.B.-Beker Kijkt eens rond of een blwer relaties niet een advertentie wil plaatsen, icant advertenties zijn goud voor onze Schakel. J. ZWAAG HERENKAPPER J. H. ESSER COMMISSIONNA1R IN EFFECTEN BequnstiQinq van onze aöveRteeRÖeRS, houöt 6e schakel in stanö 1. In het oude indelingssysteem van 6 eerste klassen van 10 clubs speel de een eerste-klasser per seizoen gemiddeld 19,4 wedstrijden (10 kam pioenswedstrijden, 4 degradatiewed strijden) een tweede-klasser speelde toen gemiddeld 18.8 wedstrijden (18 wedstrijden, 4 promotie- en 4 degra datiewedstrijden) In het huidige stelsel speelt een eer ste-klasser 26.4 wedstrijden, een tweede-klasser 20.5 (als de afdeling tenminste 11 clubs telt). De eerste-klassers, waaronder de wei nige rijke clubs zich bevinden, zijn 7 wedstrijden of 36% wijzer gewor den; de tweede-klassers, alle van arm tot noodlijdend, mochten met 1.7 wedstrijd of 9% meegenieten. 2. Ons voetbalseizoen loopt van 15 Augustus tot 15 Juni, dus behelst 43 Zondagen. Met onze 20.5 wedstrij den zijn de lagere-klassen 20, de kampioen 26 Zondagen bezet. Van 10 clubs voetballen de spelers 23 seizoen-Zondagen niet, van 1 club 17 Zondagen niet; respectievelijk 53% en 40%. Van die vele Zondagen knabbelen dan de bekerwedstrijden als Zilve ren1 Bal en AROL hoogstens 3 af. De overige Zondagen verdwijnen dan door afkeuringen veel te vaak collectief door interlandwedstrij den, door de voor de rest van Neder land nietszeggende Onafhankelijk heidsbeker, door de vrije Zondag na Kerstmis of omdat men uitgespeeld is. 3. De Cup is in Engeland populair der dan de League. Bij ons kan de Beker niet in de schaduw van de competitie staan. Meer wedstrijden We bundelen deze overwegingen en vervolgen onze gedachtengang: Hoe krijgen we meer wedstrijden voor lagere-klasSers We hebben nog een K.N.V.B.-Beker, maar die staat ergens op een laag pitje vergeten te worden. Hij is niet populair, maar heeft de K.N.V.B. zijn plicht .Bevordering van het voetbal" op het gebied van de Beker niet verwaarloosd? Toen de Beker 't niet bleek te doen, is de K.N.V.B. daarvoor gezwicht, inplaats van te trachten, hem op te werken tot het belangstellingspeil der competitie. Wat mankeerde er aan de beker wedstrijden? Alles werd door elkaar gehusseld, zodat eerste- tegen vierde-klassers konden moeten uitkomen. De beker wedstrijden werden pas interessant als het publiek gedeeltelijk verzadigd was van voetbal aanschouwen, ge deeltelijk door kampioens- en promo tiewedstrijden werd weggelokt. Hoe verbeteren we dit? 1. In de eerste ronden spelen slechts de vierde-klassers, in de tweede ron de komen de derde-klassers, in de derde ronde de 2e-klassers erbij, daarna doet alles mee. Komt in de 4e ronde een eerste- tegen een vierde klasser uit, dan heeft die vierde-klas- ser bewezen cupfighter te zijn. Dit stelsel klopt aardig met het restant van de pyramide. 2. Alle voor de competitie niet ge schikte Zondagen worden gebruikt. De vierde-klassers strijden dus reeds de eerste Zondag na 15 Augustus, hun winnaars en de derde-klassers komen de week daarna in het veld, de derde ronde draait de eerste Zon dag van September. 3. Op interland-Zondagen worden zoveel mogelijk plaatselijke beker ontmoetingen gespeeld, die ruim schoots voor het begin van de in terlandwedstrijden zijn afgelopen, bij voorkeur tussen clubs, die elkaar niet ontmoeten in de competitie. 4. De wedstrijden worden vastgesteld op de betere velden. Een club met een terrein op zand zal tussen b.v. 1 November en 1 April thuis spelen tegen een club met een laagveen- terrein. Wordt gelijkgespeeld dan beslissen strafschoppen; komen we in tijdnood dan kan de competitielei ding vaststellen, dat bij afkeuring de bezoekende club naar de volgende ronde gaat. 5. Op de dag van de Onafhankelijk heidsbeker spelen alle Rotterdamse deelnemers buiten Rotterdam. Overi genis tracht de competitieleiding zo veel mogelijk plaatselijke ontmoe tingen vast te stellen, ter verhoging der attractiviteit en ter verminde ring der kosten. 6. Uitstel wordt nooit verleend. Moet een club kampioenswedstrijden spe- Bent U tevreden over deze en voorgaande Schakels? Zo ja i JBegunstigt dan onze adverteerders, want zij houden de Schakel in stand. Houdt de Schakel in stand; stort een „Schakelpijler". Postgiro 308579 t.n.v. A.F.C-Schakel len dan valt haar tweede elftal in de bekerwedstrijden. 7. De winnaar van de beker speelt één wedstrijd tegen de kampioen van Nederland op het terrein, dat de be kerwinnaar aanwijst. 8. In het natte tijdperk, vaak ver sierd met vorst, tussen 15 December en 1 Februari gaat de beker volop draaien ten koste van de Competitie; slechts de eerste-klassers spelen Competitie, hun tweede elftal valt in de bekerwedstrijden. 9. Bij vaststellen van het terrein wordt dan rekening gehouden met concurrentie van de machtige Com petitie. 10. De elfde club uit de afdelingen met dat aantal clubs speelt op haar vrije Zondag voor de Competitie een bekerwedstrijd. Resumerend Men verlate de loting geheel of ge deeltelijk, gebruike de bekerwedstrij den als opvulling voor de te veel vrije Zondagen, make hen zo aan trekkelijk mogelijk en zorge ervoor de gang in de afwikkeling te hou den, ter vermijding van ophoping der bekerrest aan het einde van het seizoen. Dr M. VAN DRIEL Parfumerieën Toiletartikelen V. BAERLESTRAAT 82 TELEFOON 28983 HERENGRACHT 92 - TELEFOON 418Ó4-428Ó4 - BEURS 41057 15

Schakels (clubbladen) | 1953 | | pagina 15