U/at iedere A.F.C.-er behoort te u/eten De heerlijke koffi Handelsonderneming „Koetosari" Les? Auia-ïlij,iycfio~at „tfuaceó" D. v.d. VEN Bequnstigino van onze aöveRteeRÖeRS, houöt öe schakeL in stanö WT at was het jammer dat de weersomstandigheden bij AFC- Volendam zo bar slecht waren! Stel U eens voop dat zo'n vol huis, zo'n goed en sportief spel van beide par tijen, die prettige spanning bij toe schouwers, bovendien; nog door een lekker zonnetje waren opgeluisterd! Wij moeten heel lang in de geschie denis teruggaan om een competitie wedstrijd in dergelijke sfeer te vin den. Was dat nu niet het sprekendst bewijs dat de goede sfeer vanzelf komt als er succes in het veld ge boekt wordt en dat niet het omge keerde verwacht kan worden? We moe ten trouwens ook heel ver terug gaan om ons 1ste elftal begin De cember nog ongeslagen, in de kop groep te zien. Sinds de vorige Scha kel" hebben wij weer enkele sterke tegenstanders bedwongen en ons elftal heeft dus inderdaad bewezen, tot bijzondere verrichtingen in staat te zijn. Daarom voor spelers en lei ders niets dan lof! Als we ons nu maar goed blijven realiseren, dat we de koplopers West-Frisia, Volendam en Rapiditas thuis hebben gehad en we deze sterke partijen nog UIT moeten bestrijden, wat altijd een zwaardere opgave is, dan moge het ieder duidelijk zijn, dat om bij te blijven geen enkel puntje nodeloos bijv. door onderschatting van een zogenaamde zwakke tegenstander verloren mag gaan. Dit gelijke spel tegen Volendam heeft ongetwijfeld beide partijen be vrediging geschonken. Naar mijn smaak was Volendam misschien een/ iets beter sluitend geheel en wist men de bal ondanks de moeilijke om standigheden meer op de grond te houden, onze spil compenseerde dit door op verrassend soepele en solie- de wijze op menig gevaarlijk moment voor „opluchting" of beter gezegd „opruiming" te zorgen. Een extra woord van hulde verdienen beide partijen voor het feit, dat zij on danks het zware veld en de strie mende regen, tot de laatste minuut voor de overwinning hebben gestre den. Sportief. Het trof mij weer hoe sportief deze Volendammers scheidsrechterlijke beslissingen aanvaarden, want me nig andere tegenstander had mis schien in de eerste helft een straf schop gereclameerd, toen', onze rechtsback een zeker doelpunt op het laatste moment wist te voorko- Het was een goede dag, vooral om dat ook ons tweede eindelijk eens een kostbare overwinning in de wacht sleepte. Want het is zeker, dat de afstand in klasse tussen; eer ste en tweede elftal niet te groot mag zijn, wanneer men zich op een bepaald niveau wil handhaven. Zon der goede reserves kan men nooit iets blijvends bereiken. Ik twijfel er niet aan of Bestuur en E.C. besteden aan dit probleem hun volle aandacht. Waardering. Terwijl de klachten over slechte wedstrijden niet van de lucht zijn, stemt het des te meer tot tevreden heid, dat het publiek het door ons vertoonde spel steeds meer gaat waarderen. Men betaalt ten slotte zijn centjes niet alleen om een paar uur in de frisse lucht te zitten of te staan. Men wil ook wat zien, pret tige spanning beleven en jieze span ning en verrassing zijn tenslotte al leen bij attractief spel mogelijk. Naar mijn mening prefereert men een speelwijze die méér gericht is op hef maken van goals, dan een waarbij het verhinderen van succes voor de tegenstander tot hoogste wijsheid wordt verheven, en men verder van toevalstreffers afhankelijk is. Liohaamsbeheersing, baltechniek, snelheid ook in het afgeven van de bal, zo mogelijk ineens benut ten van de open ruimte in stede van plaatsen op een gedekte tegenstan der en „last but not least' het harde dodelijke schot als er maar even een kans is, dat zijn de elementen waar uit aantrekkelijk spel wordt opge bouwd. In Engeland heeft men zich de lessen van Helsinki blijkbaar ter dege ter harte genomen. Onze Bel gische vrienden erj voor ons nog zo moeilijke tegenstanders, zijn in Wembley verschrikkelijk afgedroogd. Het is wel erg om in een Engelse krant te moeten lezen: ..The whole thing was an insult to the magnifi cence of Wemtbley" en over de Bel- gen: they were merely walking- on players in a most inferior pro duction." Natuurlijk mogen we niet vergeten, dat het hier om volledige en semi-profs gaat, maar met dat al schijnt er aan deze zijde van de Noordzee met dat „moderne" voet bal iets niet in de haak te wezen. Enige maanden geleden heb ik het hierover al eens gehad, nu schijnt Engeland met zijn enorme „voetbal industrie" in het verzetten der ba kens al lang weer voor te zijn. Ik gunde de Nederlandse radiorepor- in Hjill gaarne het pleziertje om bij de opstelling der elftallen vóór de wedstrijd de spil als „stopperspi!" aan te kondigen, maar ik vroeg mij toch af, of dat geen symptoom was van de „prinzipienreiterei", waarmee we zo'n beetje in de put zijn aan geland. In die Engelse kranten kan je dik wijls zulke aardige dingen over voet bal vinden. Zo heeft b.v. de „Daily Express" een rubriek waarin ieder zijn mening mag' uiten en zeggen wat hij zou doen! als hij manager was. Dit slaat dan telkens op een bepaalde club en zo schreef een Sun- derland-fan op 21 October over zijn elftal „You would collect more points if you did not play with three backs, four halfbacks, and three forwards." Of de managers van Sun derland er zich iets van aantrekken vermeldt de historie natuurlijk, niet, maar in ieder geval bewijst de ze qualificatie van een sterk verde digend spelend elftal, dat de „fans" hoe chauvinistisch zij misschien ook mogen wezen, toch bij dat negatieve spel geen vreugde aan hun club be leven. En ten slotte drijft alles toch maar op de centjes van Jan Publiek, ook onze KNVB en top-klassen - hoe amateuristisch men zich ook moge gevoelen. Het jaar spoedt ten einde. Laat mij besluiten met alle AFC-vriendinnen en -vrienden en verdere Schakelle zers mijn beste wensen voor de ko mende feestdagen en Jaarwisseling aan te bieden. En onder deze wensen behoort zeker- Succes voor onze AFC. GALAVAZT Hooimarkt 8, Haarlem die U op het clubhuis drinkt, wordt geleverd door: Gediplomeerd Instructeur der K.N.A.C. en A.N.W.B. De school waar Rijks- en Gemeente ambtenaren hun opleiding ontvangen. De Clercqstraat 69, Amsterdam-W., telefoon 84189 Garage Kerkstraat 92-94 6

Schakels (clubbladen) | 1952 | | pagina 6