Verruwing in de sport Wlaart roert BeQunstiQinq van onze aöveRteeRCieRS, houöt öe schakel in stanö Neem nu toch eindelijk notitie van de wijze lessen van je trainer en de elftalcommissie en win de laatste twee wedstrijden, opdat de Good Old in de tweede klasse gehandhaafd blijft. Vriendschappelijk speelden wij op 17 Februari thuis tegen Zeeburgia, uitslag 55, hetgeen als een oefen wedstrijd bedoeld was. Als zodanig had het dan ook z'n nut, er zat niet veel in. Deze wedstrijd werd Zater dagmiddags in Velsen vastgesteld, toen wij ter receptie waren bij V.S.V. in Velsen ter gelegenheid van haar 40-jarig bestaan, waar door onze Voorzitter namens Zeeburgia, Spar taan en A.F.C. een fraaie vlag werd aangeboden. Nogmaals onze harte lijke felicitaties, V.S.V. Op 20 Februari j.l. herdacht ons Erelid en Oud-Voorzitter I. H. Gala- vazi zijn geboortedag, nu 60 jaar ge leden. Wij hopen deze oprechte A.F.C.-er nog vele jaren in goede gezondheid in ons midden te mogen hebben en van zijn adviezen gebruik te mogen maken. Twee trouwlustige paartjes deze maand: onze keéper Joop Zimmer man met Gerda van Hofwegen en Lex Rimini met Jannie Rolle. Jon gelui, onze hartelijke felicitaties en tal van gelukkige jaren. Pierre Eskes promoveerde in de af gelopen maand tot arts. Keurig re sultaat na zijn harde studie. Pierre, nogmaals vanaf deze plgats onze felicitaties. Ook ons bestuurslid Gerard van Nig- tevegt maakte kortelings promotie, n.l. als procuratiehouder bij de H.B.M. Gerard, nog vele jaren. Ook A.F.C. hoopt nog vele jaren van je krach ten te mogen profiteren. Onze dochter A.C.C. herdacht Woens dag 5 Maart j.l. haar 31-jarig be staan in de Amstelclub, waar ook, hoe kan het ook anders, het A.F.C.- Bestuur vertegenwoordigd was. Als A.F.C. zo goed kon voetballen als feestvieren, zou het wel gaan. Be stuur en leden van A.C.C.wij wen sen U in de komende cricketcompe titie veel succes. In het zilte nat van het zwembad Heiligeweg boekte A.F.C. op 23 Fe bruari succes door op de eerste plaats beslag te leggen in het estafette- tournooi, hetwelk door de H.D.Z. ge organiseerd werd voor eerste en tweede klasse voetbalverenigingen van Amsterdam. Helaas werden we gediskwalificeerd doordat één zwem mer tweemaal uitkwam, hetgeen door gebrek aan deelnemers nood zakelijk was, zodat deze prijs onze neus voorbijging. Jongens van het eerste, ik zou haast zeggen, een laatste bede geeft de laatste twee wedstrijden in de strijd alles wat je te geven hebt voor onze A.F.C. Zij is het dubbel en dwars waard. VAN TEUNENBROEK Naar aanleiding van hetgeen ons ere lid Galavazi in de vorige „Schakel" schreef over de spelverruwing, heb ben wij zo eens onze gedachten laten gaan over dit probleem, dat inder daad langzamerhand het gehele aan zijn van de sport en niet alleen de voetbalsport verandert, en wij heb ben getracht na te gaan, door welke oorzaken deze verandering optreedt. In de eerste plaats meen ik te moe ten vaststellen, dat de na-oorlogse mentaliteit ook in de sport nawerkt. Eerbied voor de overtuiging van an deren is tegenwoordig zeldzaam, vooral als die overtuiging niet de onze is. Deze verkeerde mentaliteit komt ook tot uiting, als verschillen de mensen verschillende doeleinden nastreven. Als iemand ons hindert bij ónze plannen, hebben wij meer en meer de neiging om hem als een ver velende lastpost te bekijken; we wor den nijdig, misschien wel onredelijk, en verliezen de objectiviteit uit het oog, die ons had moeten leren, dat onze concurrent evengoed het recht heeft zijn doel te willen bereiken. Als de middelen, die hij gebruikt, maar correct blijven. En daar mankeert het tegenwoordig juist hoe langer hoe meer aan. Meer en meer ziet men op de voetbalvelden figuren, die hun tegenstander vooral bij dat lijf-aan-lijf voetbal, dat men tegenwoordig speelt niet als sportmakker beschouwen, maar als een allemachtig hinderlijk obstakel. „Kan ik er niet langs, dan maar er doorheen", wordt hun gedachte, en met de brute kracht van een zware tank torpederen zij al wat tussen hen en de „vijandelijke" goal staat. Het blindelings chargeren van tegenstan ders, het bal en benen tegelijk weg maaien, het duwen in de rug, vooral in de opsprong, dat alles ziet men hoe langer hoe meer. En nu weet ik wel, dat de „struggle for life", die de helft der clubs voert, hetzij om kampioen te worden, het zij om degradatie te ontgaan, dit „spel" in de hand werkt, maar dit neemt niet weg, dat die al te harde speelwijze, die gevaren voor de tegen standers oplevert, tot elke prijs de kop moet worden ingedrukt. Ik denk nu bijvoorbeeld aan de trap in het gezicht die Dick Disselkoen te gen V.V.A. opliep, toen hij er zo goed als door was. En toch behoefde de V.V.A.-er op dat ogenblik geen struggle for life te voeren; hij zou zelfs even „ongeïnteresseerd" heb ben kunnen spelen als zijn vereniging dat, volgens de kranten, de week daarop heeft gedaan. De ruwe speel wijze is ons al gewoonte geworden, en niet een uitzondering, die door ab normale omstandigheden zou kunnen worden verontschuldigd. Behalve deze oorlogs-mentaliteit zijn er nog andere oorzaken aan te wijzen voor de spelverruwing. Daarover in een volgend nummer. H. Naast mij op de derde rij iemand, veel te luid, laatst zei: „Het venijn zit in de staart". Hij vervolgde doodbedaard: ,,In die staart zit A.F.C." Om ons heen klonk: Hé-hé-hééh! Schrok die spreker zich een staart en bezwoer ons bij zijn baard: „Ik zeg niks van A.F.C., daar bedoel ik heus niks mee." A.F.C. kent geen venijn. A.F.C. kent wel de gein. En wat meer zegt, het geheim (niet zo ongerijmd op rijm) van de zotheid kent de leuze van de onvervalste neuzen. Kent de blijheid en de lach van een prille voorjaarsdag. Van de zonneschijn, de vreugd van de onbezonnen jeugd. Kent de vriendschap, heilig goed van een onbezwaard gemoed. Kortom, vele goede zaken die een club tot CLUB pas maken. Maar, want steeds is er een maar schuilt hier niet een groot gevaar? Gaat de hoogste voetbaleer, zoals men het meestal noemt, niet ten koste van de sfeer die met recht zo wordt geroemd 't Zijn maar vragen, 'k weet 't niet. Doch, als men de ranglijst ziet Zei U, 't was zo vaak als thans, toch ontsprongen we de dans? Ja, maar waar ik bang voor ben, en ik meen dat ik hen ken - is, dat er thans wordt gezegd: „A.F.C. speelt lang niet slecht." Overigens zeer terecht! Doch juist daarom, 'k meen het echt, maakt mij dit zo ongerust. 'k Ben mij al te wel bewust welk gevaar hierin kan steken. Laat mij nu weer mogen spreken van die staart hij ging zich roeren. Staartclubs draaien hoger toeren. Alkmaar, Oóstzaan, Helder, Baarn; géén wil dragen de lantaarn met het rode achterlicht. Geen voelt dit bepaald als plicht Zij, van wie men dacht: zij sliepen, laten thans hun staartstuk zwiepen. En men zwiept er zó geducht, dat men d'eigen staart ontvlucht als een hagedis in nood. Liever bloot-van-staart dan blood! In de staart schuilt het venijn. Zo zal het wel altijd zijn. Geef geen zwieperds op het veld. Daarop is geen ref gesteld. Doch ik vraag mijn A.F.C.: ZWIEP SPORTIEF EN FAIR VOOR TWEE!! B. S. LE MARCHé

Schakels (clubbladen) | 1952 | | pagina 3