SHamif Sxickóiani U/at ieder A.F.C.-er behoort te u/et en F. JONGKIND ELECTRO-TECHNISCH BUREAU Sigarenmagazijn Begunstiging van onze aöveRteeRöeRS, houöt öe schakel in stanö Spelverruwing. De toenemende verruwing van het spel in de lagere afdelingen en het stijgende aantal strafzaken (20 30 gevallen op de ca. 500 per week vast gestelde wedstrijden) hebben de Strafcommissie uit het Bestuur van de Afd. Amsterdam aanleiding gege ven de leden van de Commissie van Onderzoek, scheidsrechter-commissie en Commissie van Beroep bijeen te roepen, om zich ^gezamenlijk over maatregelen tegen dit verontrustende verschijnsel te beraden. Sport als opvoedingsmiddel Ongetwijfeld een uitërst belangrijk onderwerp! Wanneer de clubs de pre tentie hebben, door onze amateur sport datgene aan te vullen en te ver volmaken, wat gezin en school aan de jeugd medegeven, dus mee te helpen om de jongens tot flinke, geestelijk en lichamelijk sterke mensen en leden der maatschappij op te voeden, dan moeten zij het verdwijnen van ont zag voor tegenstanders en scheids rechter, kortom van zelfbeheersing en discipline, om van beschaving niet te spreken, wel met lede ogen aan zien. Men put zich uit in verzekerin gen dat men uitsluitend „voor zijn genoegen" speelt, doch dan schijnt dat genoegen door gans andere normen te worden bepaald, dan vroeger door school en sport werden aangelegd. Over het gezin zal ik het maar niet hebben, doch als men hoort dat de hulp van leraren e.d. steeds meer door ouders wordt ingeroepen, die hun kroost niet meer „aan kunnen", dan moet men wel concluderen dat de in vloed van het gezin tenminste in vloed ten goede helaas hard aan het tanen is. Men kan zich afvragen: ligt dit aan het gezin of aan de jeugd? Het antwoord zij aan meer bevoegden overgelaten. naast de school. Over de school, welke toch van zo enorme invloed kan zijn op de aard en het karakter van het materiaal waaruit onze toekomstige gemeen schap moet worden opgebouwd, wordt ook niet gesproken, omdat men ken nelijk meende de mogelijkheden tot verbetering van de mentaliteit op het sportveld uitsluitend in het kader onzer voetbalorganisatie te moeten Zoeken. Toch kan de school zo ont zettend veel, zo niet alle-3, ertoe bij dragen, de jeugd sportiviteit d.w.z eerbied voor de medemens (de tegen partij op het voetbalveld) en voor het gezag (de scheidsrechter) bij te brengen. Tenminste zo behoort het te wezen en dit gaf mij dan ook aanlei ding de aanwezige eminente verte genwoordigers van het onderwijs op hun verantwoordelijkheid te wijzen en te adviseren het probleem ook in onderwijskringen ter tafel te brengen. Wie krijgt de sehuld Maar wat kan het Bestuur onzer Af deling er nu zelf aan doen? Paalt de voetballeiding misschien ook? Het is een gemakkelijk foefje de schuld op de scheidsrechters te schuiven. Dat is geen nieuw gezichtspunt, want dat deden de overtreders in het verre verleden ook al. Natuurlijk zullen onder de zwakste scheidsrechters het eerst moeilijkheden ontstaan, doch niet alle spelers zullen een zwakke scheidsrechters als een vrij brief beschouwen om hun lagere in stincten op de tegenstanders te bot vieren. Gelukkig niet. Elk goed be stuur en iedere goede aanvoerder zal er voor zorgen, dat direct wordt in gegrepen; anders deugen ze niet voor hun taak. de scheidsrechter. Bovendien ben ik ervan overtuigd dat het scheidsrechters-corps bij de tegenwoordige opleiding veel beter is voorbereid en de spelregels beter on der de knie heeft, dan in het ver leden. Voetbal heeft zich enorm ver breid en het aantal scheidsrechters natuurlijk ook. En dus ook de groep zwakke broeders, die nooit goede „leiders" zullen worden. Deze lieden fluiten echter ook voor hun plezier. Laat ze daarom maar fluiten bij die clubs, welke hun leden sportief op voeden; die zijn al tevreden met een neutraal arbiter als noodzakelijk ele ment voor hun sportieve ontspanning. Stuur de „krachtige" fluitisten dan naar die clubs, waar meestal iets „gebeurt". Er zijn er immers wier straflijsten een indrukwekkende lengte hebben bereikt. Tracht mij nu niet wijs te maken, dat het aan de soort mensen ligt waaruit zij hun leden recruteren; ik beweer toch, dat het de besturen dier clubs zijn, waar de oorzaak dier straflijsten gezocht moet worden. Wat denkt U dat er zou gebeuren, als we eens de be stuursleden voor de overtredingen der spelers zouden straffen? I>e clubbesturen moeten. besturen Is het niet zo dat menig bestuurslid zogenaamd uit „clubliefde" doet, wat in feite alleen maar bevrediging van eigen eerzucht is vooral bij hen, die in het dagelijks leven niet in de ge legenheid zijn hun zucht naar macht uit te leven. Chauvinisten uit eigen belang, wien elk middel goed genoeg is om de club, d.w.z. henzelf, hoger in aanzien te doen stijgen. Was daar laatst niet een mannetje, die in de mist de scheidsrechter wilde doen geloven dat een door het zijnet ge schoten bal een echte goal was Welk een voorbeeld voor zijn spelers! Als je veel met strafzaken te doen hebt, dan weet je hoe al die brave officials soms zitten te liegen om hun speler aan de gerechte straf te onttrekken. Goed beschouwd zijn zij de werkelijk schuldigen en de speler is hun slachtoffer. Misschien wa-s de verkeerde daad wel een gevolg van hun „mental training", welke niet op het opvoeren van de sportiviteit, doch op het verpletteren van de te genstanders gericht was. Vanzelf sprekend geldt dit in sterkere mate voor de jeugdleiders, wier taak het is, hun nog kneedbare pupillen vóór alles sportiviteit en zelfbeheersing, zelfs onder de moeilijkste omstandig heden, bij te brengen. Geloof maar gerust dat sportiviteit ook de onbe schaafdste tegenstander zal impone ren en hem het gevoel zal doen krij gen, zelf óók zo te willen worden. Gelukkig zijn er nog heel wat clubs, wier leden zelden of nooit bij straf zaken betrokken zijn. Clubs die zelf ingrijpen, straffen en öngure elemen ten uit hun rangen verwijderen, ge dachtig aan het oude spreekwoord: Eén rotte appel in de mand etc. Taak van de Bond. Wat kan de Bond nu doen? Vlugger en strenger straffen? Prachtig! Op treden tegen die bestuurders die blij- Sportterreinverlichtingen - Qeluidsversterkinginstallaties MAKELAAR INSTALLATEUR ERKEND DOOR HET G.E.B. AALSMEERWEG 5 TELEFOON 83978 AMSTERDAM Rijnstraat 63-Amsterdam - Telefoon 26558 De grootste sortering sigaren en sigaretten van Zuid Voorverk. voor alle sportwedstrijden en verkoop div. sportbladen Na sluitingstijd verkoop in onze automaten (36 vakken) Tot 12 uur geldwisselaar aanwezig

Schakels (clubbladen) | 1952 | | pagina 4