U/at ieder A.F.C.-er behoort te u/eten BeQunstiqinq van onze aöveRteeRöeRs, houöt 6e schakel in stanö Toen ik enige tijd geleden te dezer plaatse vermeldde, dat het mij was opgevallen, dat er in de Engelse League verschillende voor Engels topvoetbal vrij hoge scores geregeld te noteren vielen, en het vermoeden uitsprak, dat er blijkbaar iets bij zonders aan de hand was, kon ik niet weten dat de bevestiging hierop zo spoedig zou volgen. In de Daily Ex press van 18 September vond ik n.l. een nieuwe rubriek „The football Gazer" en deze werd gestart met een artikel waarin grote hulde werd ge bracht aan die clubs, welke zich bij de „back to real soccer" beweging hadden aangesloten. Een beweging, welke zich blijkbaar met grote snel heid uitbreidt. En weet U wat deze beweging inhoudt? Niets minder dan dit, dat verschillende clubs besloten hebben het negatieve voetbal „as exemplified by the stopper centre half and hefty grand-stand-height booting of the ball" vaarwel te zeg gen. Ik geef deze omschrijving maar letterlijk zoals die Engelse expert ze geeft, opdat niemand moge menen dat ik een vertaling naar eigen smaak zou geven. Ik hoor U al vragen, wat zijn dat dan voor clubs? Wat is dat voor een moedig troepje? Klinkende na men, met Uw welnemen! Daar heb je Manchester United, Tottenham Hotspur (waarvan gezegd wordt, dat deze club met haar nieuwe „oude stijl" voetbal 2 opeenvolgende kam pioenschappen heeft behaald en mis schien op weg is naar een 3de), New castle United, Portsmouth, Wolves en Blackpool. Van Aston Villa werd gezegd, dat het ook op weg is naar de beterschap, maar dat het nog niet helemaal terug is tot die doelbewuste combinaties „on the carpet" welke vroeger de attractie van voetbal uit maakten. Het artikel gaat dan verder met de harde bewering, dat de voetbal-wet gevers in 1925 aan voetbal een grote ondienst hebben bewezen, door de off side regel te veranderen. Zoals be kend bepaalde men, dat een speler „onside" is, dus in het spel, als hij 2 verdedigers tussen zich en het doel heeft. Aanvankelijk kwam er een regen van goals (de Villa wist er in 1930 liefst 128 bijeen te trappen!), totdat wijlen Herbert Chapman met zijn „stopper" een spaak in het wiel stak en daarmede soccer als kijkspel op de weg berg-af bracht. De (overigens onbekend blijvende) schrijver dezer rubriek spreekt dan van het kick and rush waarmede de managers in de twintiger en dertiger jaren de stopper trachtten te ver slaan, een spelletje dat een beroemd international hem eens beschreven had als „biff, bang, wallop", maar dat verschillende grote clubs naar de degradatie heeft geleid. In zijn 2de artikel op 25 September merkt hij op, dat de luidruchtige jeugd welke de tribunes bevolkt, niet eens beseft, dat de wedstrijden welke zij met hun stupide slogans en een zijdig enthousiasme bederven, voetbal op zijn slechtst is. Zij hebben de glorietijd van het Engelse voetbal niet gekend en weten dus niet hoe het eigenlijk gespeeld moet worden. Hij raadt hun aan om eens naar Totten- ham te gaan kijken en als zij dan nog niet begrijpen dat het voetbal, hetwelk zij gemeenlijk zien, niet het ware is, meent hij dat ze eenvoudigweg van de velden geweerd moeten worden. Hij durft dan te voorspellen, dat Tottenham het kampioenschap zal winnen. En het toppunt van alles is, dat hij zelfs de supporters van het hoge en machtige Arsenal attakeert, die geen slecht van hun club willen of kunnen zien. Natuurlijk schuilt in dit alles veel overdrijving. Er zijn veel reacties op gekomen, vooral van de zijde dier supporters die zo lelijk in het zon netje werden gezet. Bovendien zal de nationale trots wel een woordje mee spreken. De wedstrijden van het na tionale elftal tegen andere landen waren nu ook niet bepaald om over te roepen. Zelfs onze hier geciteerde criticus verwachtte een overwinning op Frankrijk met minstens 5 doel punten verschil. Het werd slechts op het kantje af 2-2, waarbij de Fran sen nog in eigen doel hadden ge trapt. Men zoekt dus naar oorzaken van deze achteruitgang. Maar toch is het wel zaak voor de diverse technische- en elftal-com missies om deze ontwikkeling op merkzaam te volgen. In de bakermat van onze voetbalsport vormt de League nu eenmaal een kijkspel, een industrie, waarin enorme kapitalen geïnvesteerd zijn. Men beseft, dat het spectaculaire grotendeels is verdwe nen. (en wie zal ontkennen dat zulks ook hier in Nederland het geval is). Ik zie het zo, dat wat eens een lust voor het sportieve oog en van fasci nerende bekoring was, thans zijn at tractie eigenlijk alleen maar aan de spanning en emotie moet ontlenen. Ga ik te ver als ik vermoed, dat ook hier weer de ontwikkeling tot massa mens om de hoek komt kijken? Een type wiens smaak nu eenmaal gron dig verschilt met die van de intelli gente sportliefhebber? Zekerheids halve wil ik er wel even op wijzen, dat dit natuurlijk niets met rang of stand te maken heeft. Alvorens ik dan van dit m.i. uiter mate belangwekkende onderwerp af stap, wil ik er nog even op wijzen, dat die clubs van die nieuwe bewe ging het zwaartepunt naar de aan val verleggen. Al hebben ze dan geen 5 voorwaartsen op één lijn, zoals in de oude tijd, toch houdt men er reke ning mee, dat het spel nu eenmaal met 5 voorwaartsen gespeeld moet worden. In feite is het dus een ver andering in de taak der binnenspe- lers, die meer in de aanval betrokken worden, waarbij men uiteraard gro tere risico's in de verdediging neemt. Merk op, dat de verdediging van Tottenham uit internationals bestaat! Kunst, zult U zeggen, om dan grotere risico's te lopen. Maar men probeert weer leven in de brouwerij te brengen, en dat is al heel wat waard. En zou de wijziging in de spelregels betreffende het af houden misschien ook niet daarmee samenhangen, dat men tot „vrijer" en „zuiverder" voetbal wil komen, ontsnappen aan de excessen van het negatieve systeem Laten we nu eens ons eigen eerste elftal bekijken, welks resultaten tot nu toe maar vrij povertjes zijn ge weest: 3 punten uit 4 wedstrijden is nu niet bepaald om erover naar huis te schrijven. Zeker, er wordt nu en dan uitstekend gespeeld. De wedstrijd tegen West-Frisia was onlangs zelfs voor de rust bepaald uitstekend en deed ieder voetballiefhebber werkelijk deugd. Maar... de doelpunten waren, duur en ondanks het voortreffelijke steunende werk van onze beide kant- halves bleef de bekroning uit. M.i. ligt de verklaring in het te weinig aanvallende spel onzer binnenspelers. Zelfs als de vleugelhalves de bal vrij opbrachten, bleven die binnenspelers nog achter, terwijl ze op zo'n moment de voorhoede moesten completeren. Opkomen en de vrije ruimte zoeken, dat moet het devies zijn. Natuurlijk worden dan hoge eisen gesteld aan het uithoudingsvermogen, maar rea liseert men zich wel goed, welke ber gen werk in zo'n wedstrijd door Ge luk en Feltmann worden verzet? En op uiterst bekwame manier? Geloof me, de kern van ons eerste is nog altijd sterk genoeg om de sterk ste tegenstanders het hoofd te bie den. We behoeven ons heus niet on gerust te maken, al dienen we dat staartje van de ranglijst goed in de gaten te houden. Roekeloosheid zou funest wezen. Denk aan die Engelsman met zijn devies „on the carpet", over de grond. Het was b.v. dwaas om tegen Z.F.C. met die 3 reuzen van achterspelers altijd maar weer door de lucht te plaatsen en zo die heren de volledige benutting van hun grotere lengte mogelijk te maken. Tegen zulke knapen: on the carpet! Het klinkt allemaal zo eenvoudig en het is ook eenvoudig, als men z'n hersens maar gebruikt Ernstig verontrustend ook met het oog op reserves is de gang van zaken bij ons 2de elftal. In dat elftal moeten toch onze toekomstige eerste elftallers zitten. Hier is inder daad de grootste waakzaamheid ge boden, want tot nu toe één mager puntje zij het ook tegen een zeer sterke tegenstander is waarlijk bedroevend. I. H. GALAVAZI 4

Schakels (clubbladen) | 1951 | | pagina 4