Nette en Nuttige Notulen-Notities 'Techniek en Tactiek Bequnstiginq van onze aöveRteeRöeRS, houöt öe schakel in stanö ii liWWfc Pi— In de vorige „Schakel", „uit de kapi teinshut", heeft men kunnen lezen: „Het zal er meer op aankomen, dat „wij ons met een lagere score tevre- „den stellen, maar door goede dek- „king verhinderen, dat de tegenpartij „ons al te gemakkelijk uit positie „speelt." En juist dat gemakkelijk uit positie spelen kostte ons tegen H.V.C. de punten. Velen zullen het met mij eens zijn, dat wij technisch sterker waren dan de tegenpartij. Maar met onze tactiek, wat betreft het dekken en aanvallen der tegen partij door onze achterspelers, (spil en backs), was het tegen H.V.C. dat wij, hoewel meer in de aanval, door onze fouten, aan de voorhoede der tegenpartij legio kansen boden. Techniek en tactiek zijn als een Siamese tweeling, niet te scheiden. Met techniek en tactiek kun je een hoogte bereiken; met techniek zon der tactiek of tactiek zonder tech niek blijf je in de middenmoot of je zakt langzaam af. Door een technische meerderheid waren wij, voor de rust, regelmatig in de aanval en toch sloten wij deze helft met een 2-1 achterstand af. Moet ik nog zeggen, dat de oorzaak hiervan was, het dekken en aanval len der tegenpartij door onze achter spelers Dit werd na rust nog erger; dat het maar 3-2 is geworden mag een won der heten na de vele kansen, die H.V.C. kreeg; let wel: kreeg! Deze wedstrijd die qua techniek ge wonnen had kunnen worden, zouden we zelfs met grotere cijfers hebben kunnen verliezen. Lieten wij tegen H.V.C. de deur openstaan; hoe eerder wij hem sluiten des te beter, (tactiek) Het voornaamste gedeelte van de taak van de achterspelers ligt in de verdediging. Dit is een waarheid als een koe. De achterspeler moet steeds trach ten, de bal eerder te spelen dan de tegenspeler. Geen afwachtende houding aanne men. Eén doel: „niet hij! maar ik!!" Het is niet meer: afwachten tot er fouten gemaakt worden. Neen, het is een kwestie van handelen en zélf de bal spelen; dat is tactiek. Het afnemen. Nooit een tegenspeler, die in 't bezit van de bal is, met grote snelheid trachten de bal af handig te maken. Snel tot op enige meters; dan de vaart inhouden en het spelen of schie ten zien te beletten. En steeds tus sen de tegenstander en het eigen doel blijven. Daarom is een „sliding" ook zo levensgevaarlijk; je ligt op de grond en men wandelt om je heen Dit punt was tegen H.V.C. zwak; wij liepen te ver in, „happen" noemt men dat, gleden door, lagen uit positie, De eerste Competitiemaand in het nieuwe seizoen, is nu niet bepaald voor de A.F.C. een succes geworden. Hierover uit te weiden heeft weinig zin, temeer daar er door de „ken ners" in onze „Schakel" vermoede lijk wel uitvoerig over geschreven zal worden. Stellen wij dus slechts de naakte feiten vast. Op 9 September verloor ons eerste elftal thuis van Z.F.C. met 0-1; 23 September wint ons elftal thuis met 7-2 van Baarn. Oppervlakkig zou men zeggen: een schitterende overwinning, doch als men het zwakke spel van de tegenpartij be schouwt, en als wij de stand 3-2 bij de rust in onze herinnering terug roepen, was het maar een matig spelletje, dat ons door onze spelers werd voorgezet. 30 September verloren wij uit tegen H.V.C. met 3-2 in een wedstrijd die wij zeker hadden behoren te winnen. Het 2e elftal met 4 gespeelde wed strijden en maar liefst alle vier ver loren. Als men dan bedenkt, wat er door de diverse Bestuurs- en Commissie leden voor werk verzet wordt om deze wedstrijden allemaal mogelijk zodat samenspelen door H.V.C. werd vergemakkelijkt. Een tegenspeler, die in de corner- hoek is doorgebroken, is daar niet ge vaarlijk voor een direct schot; men moet de bal hebben, niet de speler. Het afgeven aan of terugspelen op een ander, moet de verdediger in dit geval onmogelijk maken. Op de wekelijkse bespreking ben ik hierop dieper ingegaan. Al blijft verdediging nummer één, zij is daarnaast de inleidende opbouwer van eigen aanval. Zodra de bal in bezit is, moet men deze toespelen aan een speler, die er het gunstigst voorstaat (techniek). De achterspelers plaatst en bouwt op. Zijn aandeel in eigen aanval bestaat hierin, dat hij weg trekt van eigen doel, onmiddellijk na een afgeslagen aanval, (tactiek) Dit neemt niet weg, dat men in uiterste noodzaak ook kan volstaan met weg werken zonder meer; „rui men" noemt men dat. Nooit onnodig in het strafschopgebied de bal ophouden en zeker niet in pas sieve zin. (tactiek) De taak van de achterspeler, verde digend en opbouwend, zal groten deels beslissen, of het S.S.S. goed of niet goed gespeeld wordt. Dat een en ander training vraagt, is te begrijpen. Als allen regelmatig en intensief aan de training deelnemen, zal dat succes afwerpen. Het S.S.S. eist snel beslissen en snel heid (sprintsnelheid) en waar kan dit beter verkregen worden dan bij training? TRAINER te maken, vind ik het maar een pover resultaat. Ik kan mij echter niet aan het idee onttrekken dat de absolute wil om een wedstrijd te winnen bij diverse spelers ont breekt. Ik stap dan ook deze maal maar vlug van onze prestaties op het voetbalveld af, om over te „schake len" naar Personalia. Op 6 September werd het gezin van de Heer en Mevrouw Brömmel- kampter Steeg uitgebreid door de geboorte van hun zoon Pieter. 27 September j.l. stapten Jo Voet en Wil Regeling te Alkmaar in het hu welijksbootje en op 29 September j.l. zijn Wolter de Jonge en Marjolein Boskamp verloofd, ter wijl Jaap van Nek op 3 October j.l. zijn 50e geboortedag herdacht. Bovengenoemde leden alsmede de respectievelijke familieleden felici teren wij nogmaals ook langs deze weg recht hartelijk, en Jaap, nu je de 50 gepasseerd bent, op naar de volgende. 50. Onze „dochter" A.B.C., schijnbaar geïnspireerd door de Dames en He ren Cricketers heeft door een schit terende overwinning op Ajax (4-1) het kampioenschap harer afdeling veroverd en daardoor de zolang be geerde promotie naar de le Klasse Honkbal bereikt. Alle A.B.C.-ers met dit prachtige resultaat van harte gelukgewenst en wij wensen U voor het volgend seizoen veel suc ces in de le klasse. Onze oude tegenstanders Water graafsmeer, helaas inmiddels naar de 3e klasse gedegradeerd, zijn juist dezer dagen hun 40-jarig bestaan ge passeerd, en wij hopen dat zij nog vele succesvolle jaren voor de boeg hebben en het komende seizoen het verloren terrein weer zullen herove ren. Op 6 October hebben wij de ge legenheid gehad de heer Jaspers c.s. persoonlijk onze gelukwensen aan te bieden. De reeds enige tijd in ons Clubhuis aangebrachte ventilatoren zijn thans alle in gereedheid gekomen en wer ken reeds prima, waarvoor wij de milde gever vanaf deze plaats harte lijk dankzeggen. Hierdoor is in een langgevoelde behoefte, vooral bij thuiswedstrijden van ons le elftal, voorzien. Op de zgn. September-Vergadering, die op 1 October j.l. in het Olymp. Stadion werd gehouden, werden de heren Timmerman, Nyman en Vel- tema gekozen in de Reclame Comm. Wij wensen deze heren met hun be noeming van harte geluk en wij ho pen dat zij nog veel en belangrijk werk voor de A.F.C. zullen verrich ten. Thans wil ik besluiten met een citaat van m'n voorganger Wijsneus: „Er is inderdaad nog wel meer gebeurd in de A.F.C. de afgelopen maand, doch dat mogen niet alle AFC-ers weten." VAN TEUNENBROEK .-n *TXir~- n-tr izimiti X 'Jt

Schakels (clubbladen) | 1951 | | pagina 2