Neef Hendrik ziet er niets in Zandag 18 J/laatt a.ó., 2.3C uut FREUD, VOETBALLERS, GLORIE EN HYENA'S geboren Alle hens aan dek! fïlei %,'n. ailtn, tiaai 9)<e-ri Hetde/i, oft. w-e. u-ailen- in de- OcetdeA.! Beman de bussen, de auto's en de treinen. Moedigt onze spelers aan, ze vechten voor onze kleuren. BequnstiQinQ van onze aöveRteeRöeRS, houöt öe schakel in stanö Saws*? (van onze stomtoevalllge verslaggever) Neef Hendrik las in de krant dat het beroep van voetballer in Italië niet dat blijkt te zijn, wat eerzuchtige junioren er van dromen. Moet je ho ren, zei hij aggresief: „We hebben de Nederlandse voetbal ler Wilkes bijna zien lynchen. Zes rode jeeps van de Italiaanse politie met gummiknuppels en revolvers..." „Nou!" besloot hij na afloop. Wij knikten wijs. „Ja..." zeiden wij zuchtend. „Moet je nog eens horen, ging neef Hendrik op verheugde toon verder: „Arbiter diende k.o. toe." „O!" zeiden wij. „Dat is nou sport!" „Neef Hendrik. Wij moeten je helaas gelijk geven. Sport is een bloeddor stige bezigheid, die maar zelden om de sport zelf, maar veel meer om andere redenen wordt uitgoefend. Of men voetbalt om een meisje te impo neren, om zijn buikje of zijn minder waardigheidscomplex weg te werken, om een dag zijn huis, zijn gade en zijn kinderen te ontvluchten, om na af loop een reden te hebben om een overwinning te vieren, óf een neder laag in waterig vocht te vergeten. Neef Hendrik je hebt gelijk. Freud was een groot man en een voetballer reageert zijn oerverlangen naar de glorie van de arena en het duizend voudig gehuil der hyena's af door een balletje achterna te lopen." „Neem mij nou niet in de maling", onderbrak neef Hendrik ongerust. Wij schudden ons hoofd. „Zgn wij als degenen, die het eigen ongelijk omzetten in hoon voor de wijze Ik weet nog, neef Hendrik, dat toen wij in de troepen onze tijd in ledigheid verdeden, wij gaarne een pittige voetbalwedstrijd gingen aan schouwen. Wij herinneren ons er een van het meest bloedige en onbe schaafde soort. De ene ploeg was samengesteld uit wat men noemt hos pikken mensen met humaan gevoel, die het verlangen naar de zachte handen van een verpleegster deden vergeten. En daar was wat voor no dig... De andere partij was samen gesteld uit de toffe jongens van Am- bon, trouw aan de regels van het spel zoals zij in alles trouw waren en een Hollander, een sergeant-majoor, die hun vader en idool was. De inzet van de wedstrijd was een beker. Wel neef Hendrik, het was hartver scheurend voor de zachtmoedige. Do den vielen er niet, maar dat was dan ook de enige restrictie." Wij bleven enige tijd in mijmering. „Er zal wel weer geraust zijn, dat de stukken er af vlogen", meende neef somber. „Je hebt alweer gelijk, neef Hendrik. Het leken wel menseneters. Iemand schopte naar een bal, terwijl een keeper er naar dook. Keeper pigi. Zo ging het maar voort. Er werd een heupzwaai toegepast en een back maakte achteloos een recordprestatie bij een hindernisren door de kam pong, toen hij door bloeddorstige sup porters werd achtervolgd. De scheids rechter zocht na afloop van de wed strijd heil in een pantserwagen en dit alles om een beker nog wel van imitatie-zilver." „Zie je wel", zei neef Hendrik triom fantelijk. „Dat is nou sport. Moord en doodslag komt er van. Mij niet gezien bij die gekkigheid." „Je hebt weer gelijk, neef. Het was moord en doodslag en het was gek kigheid. Maar wij hebben nog nooit zo gelachen als in die wedstrijd. Mis schien is dat toch ook wat waard..." Met grote vreugde geven wij U kennis van onze zoon en broertje Anthonie Jan Henri D. Disselkoen J. E. Disselkoen-Jansen Ellen Amsterdam, 9 Maart 1951. Cliché A.F.C.-Zeeburgia. Door een misverstand werd de bron vermelding onder het cliché van A. F.C.-Zeeburgia, gepubliceerd in de Fe- bruari-Schakel weggelaten. Het cliché was afkomstig van het Dagblad „Het Vrije Volk", dat wij, zij het ook te laat, danken voor de welwillendheid. Pomp. De heer Jb. van Nek maakte het de fietsers gemakkelijk, door Willem een fietspomp ten geschenk te geven. Hartelijk dank! Illlllllllllllllllllll H.R.C - A.F.C

Schakels (clubbladen) | 1951 | | pagina 10