m BUSKERS^" Afgeknapt n zoon Bequnstiqinq van onze aöveRteeRöeRS, houöt öe schakel in stanö I Persoonlijk ben ik de onwankelbare mening toegedaan, dat Jacq. Kohier rijk verstand heeft van de sport, die ons des winters zo naar aan het hart ligt. Een eerste impuls zou U miese- mous in het wakkere brein spelen, maar wees gerust, het gaat over voet bal. Miesemous spelen wij immers zomers ook! Tegen Alcmaria Victrix stond hij n.l. naast mij, bij dat hekje van hardgele planken, door welk doorluchtig hek van A.F.C. alleen de spelers, de re feree, voorts de heer Zwaag en het zoontje van Quint mogen. „Kom, Jhr", sprak onze bekende oude zwemmer, hetgeen vooral niet te ver warren met zwammer. „Laat ons een plekje zoeken, ver van het vulgus, op dat mijn deskundige observaties niet aan scherpte verliezen." Zo stonden wij dan tezamen, vlak bij de overdekte, geleund op een was lijn van aanzienlijke dikte, gespannen op oude en roestig aandoende buizen rond ons zo vaak beweende en be jubelde veld. „De stijl van A.F.C.", zei Jacq, om weer eens een geheel nieuw punt aan te boren „daar gaat het om." „Het gaat niet om de stijl", ant woordde ik „het gaat om de lijn, die gevolgd wordt." Jacq. heeft zo een echt fijne manier van aanmoedigen. Zo volkomen op bouwend, zo edel van opzet. Tegen lange spelers, die niet doen, zo als hij het hebben wil, roept hij: „Voor uit, lange ellendeling". Korte spelers komen er met „Klein kreng" vrij aardig af. In beknopte vorm, legde hij enkele ingewikkelde situaties voor de vuist weg simpel uit. Nu was het wel tegen Sinterklaas en door dat schoen-klaar zetten en dat eeuwige gedreig van mijn vrouw met Zwarte Pieten, waar ik helemaal geen liefhebber van ben, was ik heus voorbereid op surprises; doch zoveel spelkennis wist ik waar lijk niet aanwezig in onze club. Rustig, zo als altijd, dacht ik na; zou er eigenlijk nooit eens een A.F.C.-er in aanmerking komen voor een plaats in de Nederlandse Elftal Commissie? Al was het maar een staanplaats... Want wanneer je verzeild bent ge raakt in een kluwen oudere A.F.C.- ers, laten wij zeggen op de trap of achter de verste goal, dan verbaast het je, bij het horen van ontzaglijk veel technische en tactische opmer kingen, dat het ons nog maar steeds niet op ons akkertje is gelukt, het voetbal-Walhalla onverschillig binnen te drentelen. „Het gaat heus om de stijl", zei Jacq nogmaals, nerveus met zijn ogen trekkend. „Je bent mis, Jacq, het is de lijn die wij niet volgen" probeerde ik hem tot andere gedachten te bren gen. Bovendien, dat vergat ik nog te zeg gen, op die plekjes achter de goal worden penalties uitgedeeld, corners bevolen, hands geforceerd en doelpun ten afgekeurd met gulle hand. Net zo gul als die van Sinterklaas. „Ik ga de scheidsrechter uitjouwen", zei een twee-turven-A.F.C.-ertje over moedig, toen hij langs ons klusje mensen liep. „Dat mag je niet doen", riep de klus in koor met als dirigent Gep Buren, die toch heus wel een kleinigheid van fluiten af weet. Maar ik dacht, wederom na de rust, toen Jacq zei: „Het zit hem in de stijl" en ik antwoordde: „Het zit enzdat dat knaapje geen tien minuten in ons gezelschap zou moe ten verkeren, of hij zwoer bij zijn kicksen, dat hij niet béter wist of alle scheidsrechters waren boeven tenzij zij penalties vóór A.F.C. zouden geven. Overigens was die match tegen Alc maria wel spannend, maar niet bijster fraai. Jacq vertelde o.a., dat het ma gisch vierkant, iets uitstaande had met Maggi, maar dat neem ik, zonder verdere informatie, niet onomstote lijk aan. Dat het Soep is, nou, ja, hup, dat is bekend, en in dit verband smaakt de soep die wij voorgezet kre gen in Deurne effetjes pittiger... Die mannekes toch Vroeger hadden wij nog wel eens een „zacht eitje" aan de Belgen, maar nu... met die nieuwe Kneuze-Commissie Voor een sportverslaggever lijkt mij dat anders ook geen pretje in zulk een klein hokje de wedstrijd te ver slaan. En, hoe houdt hij bij al die andere besognes in vredesnaam de stand zo nauwkeurig bij Als de K.- N.V.B. handig is, dan geeft hij in het vervolg bij de Internationale wedstrij den aan de radioreporters een simpel telraampje. Je kunt nooit weten met al die doelpuntjes „Het is de stijl, geloof me", hield Jacq vol. En ondertussen leunde hij zwaar op die lijn met zijn onheilspel lende Wallace Beery snuit en bedreig den onze Alkmaarse vrienden ons doel onophoudelijk. Om kort te gaan: wij zaten in on dragelijke spanning. Het was nog steeds 3-2 voor A.F.C. Toen bij een corner op ons doel. Toen gebeurde het. U weet nu eenmaal, dat onze verdediging onze voorhoede aardig partij geeft, als het om doelpunten gaat. Om nog korter te gaan: Toen kwam die corner op ons doel afgevuurd. Jacq en ik leunden véél te zwaar sa men op die lijn. En toen kopte Alc maria de gelijkmaker, onze sof, in ons net Om ongelooflijk kort te gaan: Jacq en ik zwegen en drukten van spijt iets steviger op die lijn. Waarop hij vol komen afknapte Die lijntóch die lijn JHR. VAN ROSSEM DE GAULIN P.S. Laat ik nu zo juist van de firma Maggi, waarvan de directeur de heer Leyds is, een enthousiaste A.F.C.-er, een kist met heerlijke sigaren ontvan gen. Mijn amateurstatus op het spel zettend zeg ik tóch maar: goeie soep! Z'n ouwe heer probeert al weken lang te voetbalten tegen V.V.A., al was het alleen maar, cm een oude vete uit te vechten. Helaas wil het niet lukken, want het ter rein schijnt eeuwig afgekeurd. Dientengevolge is ook zoonlief totaal ontbloot van alle voetbal, (hoe dat precies is, weet ik óók niet, maar ik vinnet zo móói klin ken) want die doet alles, wal z'n vader doet Maar eindelijk gaat er een elcctri- sche schok door het hele gezin: ER WORDT GEVOETBALD VANMIDDAGAlles geraakt in koorts: bendes voetbalkoffers worden gepakt, en waar je stapt, val je over afgekeurde of geselec teerde voetbalattributen. Die wor den tenslotte gemixed en in eer biedige vervoering naar het AFC- terrein gezeuld. ,,Nu - het - dan - toch - gebeuren- moet!' komt er een zwevende blik in de ogen der mannen, ze ver staan niet wat ik zeg en lopen af wezig heen en weer. Pa gaat vooruit, zoon moet eerst naar z'n kinderbibliotheek en zal per tram volgen, naar het zaligste van het zaligste, HET A.FC.- TERREIN. Maar het anders zo trouwe A.F.C. terrein doet niet onder voor dat van V.V.A., het wordt óók afge keurd! Een teleurgestelde ouwe voetbalrot belt op: ,,Houd die jon gen tegen, laat hem dat bespaard worden, dat hij al die goals in ge dachten voor niets maakt....' Ik open een wilde jacht, om het jongetje op te vangen; tenslotte vat ik post bij het overstappunt van lijn 7. En ja, hoor, daar zie ik tussen de mensenmenigte een klein knulletje met een rare bulti ge voetbaltas, zó doodernstig als ik hem nog nimmer zag, met een hoge kleur en ogen, die alleen maar voetbalvisioenen hebben, en hij huppelt Och, die arme, ernstige huppe laar! Dat ik hem zó'n verdriet moest doen EEN AANGETROUWDE

Schakels (clubbladen) | 1950 | | pagina 9