U/at ieder A.F.C.-er behoort te u/eten Bromilou/ Speaking about BequnstiQinQ van onze aöveRteeRöeRS, houöt öe schakel in stanö De omstandigheden leidden ertoe, dat ik slechts de 2de A KOL.dag van de verrichtingen van ons 1ste elftal ge tuige ben geweest. Al mogen we dan met de uitslag, een 0-1 nederlaag te gen V.S.V., niet ontevreden zijn, toch kan ik mij niet aan de indruk ont- trekken, dat met een beetje meer doorzettingsvermogen in onze voor hoede een overwinning zeker niet tot de onmogelijkheden had behoord. De verdediging zal het wel redden. Onze jeugdige vleugelhalves hebben een goede opvatting van hun taak als verbindingspelers. Er wordt wel eens gezegd, dat het plaatsen beter moest zijn, doch het wil mij voorkomen, dat de oorzaak van het onderscheppen van de door hen aangegeven ballen eerder in onvoldoende vrijlopen van de voorwaartsen gezocht moet wor den. Men moet nu eenmaal niet op een gedekte speler plaatsen, doch zo mogelijk in een open ruimte, waarbij natuurlijk verwacht wordt, dat de aanvallers niet blijven staan, doch di. reet reageren, ja zich zelfs al in de sprint naar die open ruimte bevin den. Alleen op die manier krijgt men verrassend snel spel met overeen komstige kansen. En snelheid van de voorhoede is nu eenmaal tegenwoor dig een eerste vereiste om succes te hebben. Verrassings-element. De aanvalslinie van V.V.A. gaf hier van tegen Ajax een verrassende en leerzame demonstratie. Als ik mij goed herinner want na zo'n AROL- dag heb ik wel eens last van hiaten in mijn memorie waren bij al die doelpunten de vleugels betrokken. Snel en enthousiast trok men de ver dediging van de tegenpartij uiteen en toen er eenmaal enkele doelpunten waren gekomen, speelde dit elftal zich vol vreugde in een vorm, welke het misschien normaal niet zou be reiken. Daarbij vergeleken stak het door on ze voorhoede vertoonde spel wel sterk af. Het is niet om de E.C. te becritiseren, maar die opstelling met 2 vooruitgeschoven binnenspelers leek mij niet bepaald een trouvaille. Ten gevolge daarvan bleven de wings te veel achter en kwamen zodoende niet tot hun normale taak. Het verband dat nu eenmaal tussen vleugelhalves en binnenspelers moet worden gelegd en hetwelk in het tegenwoordige voetbal de voornaamste rol speelt, ging verloren of werd ernstig belem merd. Ik geloof niet, dat dit bezwaar zelfs door een zeer enthousiaste, hard sjouwende teruggetrokken centervoor kan worden opgeheven. Trouwens het zou zonde zijn, indien men over een dergelijke speler zou beschikken, deze niet op zijn gebruikelijke plaats te zetten. Zo'n mannetje moeten we juist hebben, want nu leek de voor hoede vrijwel machteloos. Wanneer ik dan ten slotte nog op merk, dat door deze vooruitgescho ven binnenspelers de dekking van de aanvallende tegenpartij ook in het gedrang komt, dan hoop ik, dat de E.C. zich nog eens terdege zal bera den alvorens dit systeem te handha ven. Verleden jaar waren we naar mijn smaak sterk genoeg om kampioen te worden en toch zijn er veel punten verloren gegaan. M.i. meestal totaal overbodig. Laten we hopen dat het dit seizoen beter gaat. Het elftal is sterk genoeg, de wil is er ook wel, dus waarom zou het dan niet gelukken? Beschikken we niet over veel materi aal? Zeker ik weet wel dat de resul taten der lagere elftallen niet dave rend zijn geweest. Het 3de is gede gradeerd, maar in de beslissende wed strijd tegen H.F.C. waren enkele spe lers opgesteld, die geen begrip hadden van de taak op de plaatsen waarop zij waren opgesteld en dat leidde tot een catastrophe. Overigens behaalden slechts twee elftallen en wel de laat ste nl. adspiranten 5 en 6 een kam- pienschap. In dit verband moge ik dan memoreren, dat op de A.V.B.. vergadering Ajax weer 9 kampioens diploma's in ontvangst mocht nemen. Een imponerend aantal, waarvoor men diep respect moet hebben. En dat waren alleen maar A.V.B.-elftal len! Jeugd. Van de jeugd gesproken. Ik weet niet of het altijd al het geval is geweest, maar in de Engelse bladen lees ik weer van opstelling van 17-jarigen in lste klasse wedstrijden. Chelsea gaf doodleuk een jongen van 17 jaar als centervoor een kans! Het begint daar in Engeland trou wens ook te rommelen. Heeft het ver trek van enkele Nederlandse spelers naar het buitenland hier de questie van het amateurisme scherper aan de orde gesteld, in Engeland heeft het verdwijnen van spelers naar Bogota waarvan overigens enkele reeds zijn teruggekeerd aanleiding gegeven tot een debat over de verdiensten van de beroepsspelers. Zo lees ik juist in de Daily Express een artikel van Des- mond Hackett over vergoeding van spelers die het volgend jaar Engeland tijdens het Festival of Britain in een internationaal tournooi zullen uitko men. Voor Engeland A zijn reeds Ar gentinië, België en Frankrijk, voor B Finland, Holland en Zwitserland uit genodigd. Bovendien zullen nog tij dens het Festival in verschillende plaatsen wedstrijden tegen sterke buitenlandse clubs als Racing Club de Paris, A.I.K. en Norrköpping uit Zweden en het Madrileense Real Club worden gespeeld. Maar nu komt de Player's Union met de eis dat spelers voor de interland wedstrijden een bo nus van 50.moeten ontvangen en voor de andere wedstrijden naar verhouding. Men begint het langza merhand toch wel een beetje gek te vinden, dat spelers voor een Cup-final die 100.000 mensen in Wembley teza men brengt, slechts 20.bonus krijgen. In vergelijking met de enor me recette feitelijk niets. Ook voor internationale wedstrijden is sinds 13 Juli 1946 de bonus op 20.ge bracht. En de Football Association zal nu wel degelijk moeten overwe gen of zij de spelers ook een graantje meer wil laten meepikken, want de Union dreigt met „Geen geld, geen Zwitsers!" en geen spelers, geen Fes- tival-tournooi, dat waarschijnlijk een van de grootste cashcollecting shows voor het Festival of Britain zal moe ten worden. Parallel. Het is allemaal begrijpelijk en de le zer zal ook wel niet verbaasd zijn te vernemen, dat de Heer Hackett aan het eind van zijn verhaal zegt „Give 'em the money Kennelijk is de tijd voorbij, dat de spelers al tevreden waren met de eer gekozen te worden, zonder op de enorme revenuen welke zij bij elkaar trapten te letten. Het gaat natuurlijk niet aan vergelijkingen met Engels beroepsvoetbal en ons Nederlands voetbal te maken. Toch is er ten op zichte van de amateur-questie een zekere parallel, n.l. het betreft in de eerste plaats de topspelers, die uiter aard het meeste geld in het laatje brengen. Het wil mjj voorkomen, dat dit in de beschouwingen welke hier over dit vraagstuk gehouden worden, teveel vergeten wordt. Men heeft het altjjd over onze ruim 300.000 amateurs, die niets van beroepsvoetbal willen we- om. Die brengen geen geld in, althans niet van betekenis. Wat anders is het met die enkele honderden, die wel ka pitalen bij elkaar spelen en die waar schijnlijk naast de eer een andere compensatie, in welke vorm dan ook, toch wel heel graag zullen accepte- len. En dat dit reeds gebeurt, heeft het laatst over de radio besproken geval bewezen. De vraag is slechts, was dit een uitzondering? Laten we er het beste van hopen! I. H. GALAVAZI „Why did Tom Bromilow leave Newport County? You sort it out... I cann't. But I do know that the man who signed Tommy Lawton for Burnley, who guided Leicester City's three teams to championship, who, when coach of Amsterdam F.C., had 153 players under his wing, selected II teams (five of which became champions) will not be out of foot ball." (uit „Sporting Mirror") 2

Schakels (clubbladen) | 1950 | | pagina 2