Mixed Pickles Bequnstiqinq van onze aöveRteeRöeRS, houöt öe schakel in stanö Tentoonstelling „Ajax". Op een wondere voorjaairsochtend heb ik de tentoonstelling Ajax-IVatergraafsmeer in het Waaggebouw be zocht. In de eerste plaats, omdat ik in Watergraafsmeer geboren en getogen ben, in de tweede plaats, omdat ik Ajax als jongen gehaat, als jongeman benijd en als volwassene bewonderd heb. En nu heb ik nog een ander gevoel voor Ajax gekregen en ik dacht van mijn leven niet, dat ik ooit dat gevoel zou hebben van grote dankbaarheid. Met die tentoonstelling heeft Ajax bewezen te begrijpen, wat cultuur en traditie en historie in het leven zijn. Wat Ajax daar in het eeuwenoude Waaggebouw bijeenge bracht heeft, is uniek en naar mijn idee te weinig gewaardeerd door pers en publiek. Ik vond daar mijn jeugd terug. Ontroerd heb ik gekeken naar oude en goedkope ansichtkaarten van ,,de Meer' Maar ook naar de voortreffelijke schilderijen van Tinus de Jong. De eeuwenoude historie van Watergraafsmeer was daar uitgestald. Alles dat „de Meer" karakter gegeven heeft, was geexposeerd. „Oud-Roosenburgh" en „Voorland", „Frankendaal" en „Schollenbrug". Een wereld ging openeen wereld van herinneringen. Herinneringen aan een periode, die oh, afgesleten gemeenplaats toch zoveel aardigs en beminnelijks had. Een étage hoger was de historie van Ajax geëtaleerd. Bijna ademloos heb ik de Ajax-historie gevolgd. Niet de „tropheeën", want die zijn in de sportwereld het aller lelijkste, dat een menselijk brein kan uitdenken. Maar een oude photo van wijlen Dade, een reclame-biljet voor een wedstrijd van Ajax achter Het Tolhuis en vooral de jaargangen van het Ajax-Clubmeuws en van de. Ajax-programma's. „Extra-uitgave!" Kampioenschap van Nederland: AjaxA.F.C. Een heerlijk chauvinistische voorbeschouwing. Maar hoe was je zelf? Een paar andere bezoekers gaan vertederd langs de vitrines. „Ach, kijk eens", zegt zij, „daar heb je het programma van Ajax tegen A.F.C. in „negentien" - was dat niet die wedstrijd, waar gevoch ten werd?" Ik heb niets gezegd tegen deze mij onbekende Ajax-mensen. Want ik las en herlas zelf die nummers, omdat ik zelf zo enthousiast „gevochten" had... Met naijver en bewondering heb ik de Ajax-grafieken van Jan Elzenga bestudeerd en bewonderd. Van harte gecomplimenteerd, Ajax. Laat ze maar roddelen en kletsen over jullie -r een knappe club, die het jullie nadoet! K.N.V.B.-beker. Als we de K.N.V.B.-beker toch niet au serieux nemen, waarom schrijven we dan in? Is het nu bepaald nood zakelijk, dat we ieder seizoen in de bekercompetitie een figuur slaan als het achtereind van een varken? Taxi-tarieven. Ik wil nog eens terugkomen op de taxi-tarieven naar Hockeystadion en de cricketvelden. Het is een volmaakt anachronisme, dat het „stadstarief" ophoudt bij de Zuidelijke Wandelweg en dat dan „tarief II" gaat gelden. De logische zönegrens is tegenwoordig de Kalfjeslaan. Het zou toch wel nuttig zijn als „Twentsche Bank", Hockeyclub „Amsterdam", V.R.A., A.C.C., etc. hierover een gezamenlijke brief schreven aan de Verkeers- Topklasse. Vanmiddag zat ik naar België- Holland te luisteren. Naar de massie ve klanken van ons Wilhelmus te oordelen, waren er heel wat meer Hollanders, dan de bescheiden toewij zing van plaatsen veroorloofde. Zou ik zo mis zijn, als ik vermoed, dat enige duizenden Belgische kaarten tegen zwarte prijzen in Nederlandse handen zijn overgegaan en daarmee de deviezenbesparing illusoir hebben gemaakt Het voorstel van radio-reporter Pagano over die uitwisseling met toe-beurs van interland-plaatsen leek mij dubbel en dwars het overwe gen waard. Volgens dit radio-verslag zou het zonder het fenomeen Kraak een de bacle zijn geworden. Het bevestigt weer onze mening, dat de na-oorlogse fraaie resultaten hoofdzakelijk aan onze uitzonderlijke keepers en de aanwezigheid van een of meerdere match-winners te danken zijn ge weest. Onze armoede aan bekwame voorhoedespelers werd pijnlijk duide lijk gedemonstreerd. Er hapert blijkbaar iets aan onze opleiding en-of competitie-systeem. Sterker dan ooit ben ik er dan ook van overtuigd, dat we zo spoedig mo gelijk tot een nationale topklasse moeten overgaan, tenzij men met een bescheiden rolletje, zoals het echte amateurs past, tevreden is en rustig afwacht tot er weer eens een geboren voorhoede-fenomeen te voorschijn komt. Tempo. Die conditietraining van de Neder landse elftal-club schijnt ook niet het gewenste resultaat te hebben afge worpen, want volgens het radiover slag waren die drommelse Belzen steeds veel sneller. Heb ik het echter altijd mis gehad, toen ik dacht, dat tempo in de eerste plaats een kwestie van techniek is? I. H. GADAVAZI (Is NederlandEngeland B een aanwijsbare verbetering in ons spel of een uitgooier? Zou het niet het laatste zijn? - Red.) 9

Schakels (clubbladen) | 1950 | | pagina 9