Zij, die gingen Weer is een periode van vijf jaar in ons rijke clubleven afgesloten, en wij staan een moment stil ter nagedachte nis van hen, die in die vijf jaren van ons gingen. Het waren: Maart 1946 H. N. Tienstra Juni 1946 G. A. W. Zeegers Augustus 194b E. v. Buuren Januari 1947 A. F. Postmaa Augustus 1947 A. v. d. Schaaf September 1947 H. Haaxman October 1947 A J. v. d Pijl April 1948 J. C. Holzappel Maart 1949 G. L. Bernhard Augustus 1949 B. Sabelson October 1949 C. Booth November 1949 F. C. T. v. Dijk Men ziet de lijst en begint met zichzelf te schamen. Want altijd, als één onzer voor goed, heengaat, zeggen of schrijven wij: „Hij zal nooit door ons vergeten worden." Maar het leven gaat verder. Het werk moest gedaan worden, het gezin verzorgd, tegen concurrentie gevoch ten, een borreltje gedronken, een brief geschreven... En ieder van ons krijgt bij het lezen even een remeniscensie: „Ach ja, hij kwam ook te overlijden"... Maar er zijn er, die dit lezen en de namen nooit ver ten. De weduwen, de ouders. Zij hebben deze „Schakel" niet nodig, om herinnerd te worden aan wie van hen heenging. Het afscheid nemen is steeds tragisch, maar als de levensboog voleindigd werd, zoals bij wijlen de heer v. d. Schaaf en wijlen de heer Holzappel. dan is daar meer de weemoed dan de ontsteltenis. Als daarentegen een jong leven abrupt afbreekt door ongeval of krijgsdood, zoals bij Bubi Sabelson en André v. d. Pijl, dan blijft de wond bij hen, die achterblijven, schrijnen, ondanks de luchthartige dooddoener, dat de tijd alle wonden heelt. De dood kent geen rang of stand, geen leeftijd, geen omstandigheden. Hij velde de vader van Nico Tienstra, de levenslustige, prettige donateur H. M. Tienstra. De vader van George Zeegers overleed, enkele dagen daarvoor had hij nog meegeleefd bij de promotie-wed strijd A.F.C.-T.O.G. in het Olympisch Stadion. Eetje van Buuren nam afscheid na een leven van veel vreugde en veiel zorg en dat hem in de laatste jaren van zijn leven voor grote problemen stelde. Onze donateur Postmaa verongelukte, een der „poilus inconnus" in A.F.C. zonder wie een vereniging niet groot kan worden of groot kan blijven. Toen ging „Oom" v. d. Schaaf van ons been, en hij was een der bekendste A.F.C.- er. Tientallen jaren was hij een der trouwsten geweest en wie deze „perfect gentleman" dik in de tachtig, maar „straight as a die" met wandelstok, witte baard en onder scheiding de tribune zag betreden, begreep iets van de historie en traditie van A.F.C. Daarna vernamen wij het verscheiden van Hans Haax- man, onze doelverdediger in de laat-twintiger jaren, toen A.F.C. weer naar voren kwam. Fantastisch keeper, zo wel in zijn goede als in zijn slechte wedstrijden, prima kerel en prettige clubman, die naar Deventer ging en nog een tijd het doel van U.D. verdedigde Dan komt het ontstellende bericht, dat André v. d. Pijl, als commandant van de R.P. 107 op de brug van zijn schip gevallen is bij het opvaren van de rivier naar Palembang. Diepe verslagenheid bij wie hem kenden, onoverkome lijke slag voor de vader. De dood kent geen leeftijd, geen omstandigheden, In April 1948 gaat de vlag halfstok wegens het overlijden van de heer J. C. Holzappel. Een rijk en welbesteed le ven ligt achter hem, hij sterft, om de Bijbel te citeren ..Oud en der dagen zat." In 1949 staan wij aan de gioeve van de heer G. L. Bernhard, een der oprichters onzer club, die in later jaren het contact met A.F.C. kwijt raakte, maar de verrichtingen met belangstelling "bleef volgen. Een juichende, stralende Augustus-Zondag brengt de ver pletterende tijding, dat tijdens de Tour van A.C.C. naar Düsseldorf Bubi Sabelson door een noodlottig ongeval om het leven gekomen is. Stil en strak onderneemt A.C.C. de thuisreis naar Amsterdam, enige dagen later drukken honderden de achtergebleven Nel en Fred Sabelson de hand. Zonder iets te zeggen, want er zijn catastrophes, waarover men niet kan praten. Weer vallen de bladeren, weer schijnt een najaarszon over het grijze Amstedam. Trainer Booth, in zeer korte tijd populair geworden, overlijdt aan een hartkwaal en heeft zijn ideaal, A.F.C. terug in de eerste klasse te bren gen niet mogen verwezenlijken. Een maand later, als de bomen weer kaal worden, staan wij aan het graf van Frans van Dijk, die meer dan 40 jaar zijn club met de warmte en de hartelijkheid van zijn persoonlijkheid, gediend had. De dood kent geen rang of stand, geen leeftijd, geen omstandigheden. Wie de lijst ziet van hen, die de laatste vijf jaren gingen, denkt aan heit woord van de Psalmist: ..Gelijk het gras is ons kortstondig leven." En de gedach ten gaan uit naar die prachtige Engelse dichtregels: „And when The One Great Scorer comes To write against your name He asks not if you won or lost But how you played the game". Naar mensenoordeel „they played the game." Moge „The One Great Scorer" het met het oordeel van ons, kleine mensen, eens geweest zijn. J. H. WIJNAND 20

Schakels (clubbladen) | 1950 | | pagina 20