Capriolen A.F.C. is een club met mogelijkheden, daarvan heb ben we bewijzen te over. Laatst ging er een gelukkig ouderpaar op de tribune zitten (natuurlijk de één hier, en de ander daar, zoals dat gebruikelijk is bij A.F.C.) en toen ze zich na de wedstrijd van hun zetels verhie ven, bleken ze plots Opa en Oma geworden te zijn! En dat op zó jeugdige leeftijd, wat gaat dat gemakkelijk tegenwoordig en nog wel zonder lachgas Zet daar nu maar eens een sterk staaltje tegenover! Ik zal in de diepste annalen van A.F.C. moeten duiken om iets te verhalen, zó fantastisch, dat toch iedereen zal denken, dat het gelogen is. En dan is het juist goed Hoe het in de A.F.C.-historie kan voorkomen, dat twee niet-geparenteerde mensen van beiderlei kunne op een regenachtige Decemberavond gedoemd waren om een lijk op te sporen, kan ik ambtshalve niet ont hullen. De harde feiten waren, dat ,,De Witte Arabier" en ik aangewezen waren om zulk een griezelige speur tocht te ondernemen. En, geliefde A.F.C.-ers, wéar zoudt U beginnen te zoeken?!? Natuurlijk, wij ook. In de eerste sinistere kroeg lag het bontgesorteerde personeel in diepe sluimer, door gasverstikking bijna bewusteloos. Eén knal uit het pistool van ,,De "Witte Arabier" en alles rees op, schéél van de gaslucht maar automatisch weer hun plicht doende. Toen we uit onze ooghoeken overzien hadden, dat alle poppetjes weer bewogen en de piano weer geluid gaf, verdwenen we fluks, wetende, dat onze taak geen eenvoudige was. Koelbloedig richtte „De Witte Arabier" zijn behoed zame schreden naar de Jordaan, en het was een ty pisch staaltje van Arabische speurzin, dat ons in „De Houten Knots" deed belanden (of had zijn cricket-hart gesproken Een juwéél van een kroegbaas! Twee meter 30 hoog, met een gedeukt hoofie er bovenop, en laat-ie nou uit gerekend Kareltje heten! (Maar m'n hart trok hele maal niet naar huis, waar juist op dat ogenblik m'n koffertje met natte zwemspullen door de Moeder Over ste van het zwembad werd afgegeven, met de medede ling „dat Mevrouw voorlopig niet thuis kwam, en of Meneer maar om de kinderen wilde denken Zat ik daar als degelijke huisvrouw met-„De Witte Arabier" in „De Houten Knots", met een gezicht of ik aan de overzij, op no. 16 achter, geboren was. Ik schurkte eens gezellig op m'n hoofd, maar Appie keek me zó doordringend aan, dat ik daarmee ophield en nonchalant een slokje vuurwater nipte. „Gut, Griezel hou op! Je kijkt gewoon door me héén!" verweet ik hem. „Dat klopt!" zee die, „want ik zie door je rooie bloes heen een paar N.S.B.-laarzen onder het biljart uit steken maar nu werd ik toch een beetje rillerigVoorzich- Nou, het is dat ik voor géén A.F.C.-er bang ben, tig keek ik om, ja! daar lag iemand! Half toegedekt met een handweefie. Appie nam een roekeloze sprong en begon aan één been van het lijk te trekken, maar het gaf niet erg mee, integendeel! Angstwekkend rees het biljart in de hoogte, langzaam, dreigend, en met donderend geraas viel het tegen de prijzenkast. „Seg knaaap! Wat mos jij amme paute trekke?" be gon hij te briesen, maar Appie, óók niet mis, vroeg hem nijdig, „wanneer hij nou eindelijk es 'n potje klaverjas van ons wilde verliezen „Jullie?? Met maan? Kenne jullie Ketelbinkie niet? Doar legge me prijseen met breed gebaar wees hij naar de hoop rinkel (zonder van Swol). „En nou wouwe jullie??" vervolgde hij, „affèn Ome Jan! Kom hierrr!" brulde hij en ging prompt aan de korte kant van de tafel zitten. Appie' en ik voelden ons als Popeye zonder spinazie, maar we gaven geen krimp. Die Ketelbonk deed „rètte- rètterèttt" met een stel foemelkaarten en vóór ik de kaarten opgenomen had, schreef Ome Jan de uitslag al op het leitje. Verveeld genadig bleven de Heren op me zitten wachten. Of het nou een beleefdheidje van ze was, maar de eerste ronde wónnen we! „Nou, je" vrouw ken d'r óók wat vanprees Ome Jan schijnheilig. Ik kreeg de binnenwaartse hik en probeerde ook „rètterètterèttt" te doen, maar de kaar ten bleven plakken. Uiteindelijk zijn we toch met een vaart aan het ver liezen gegaan! Elk spelletje kostte een rondje en de parels rolden uit Appie's beurs. ..Meneer hep geluk in de liefde!" zee Ketelbinkie galant. Onze binnenpretjes waren niet van de lucht, m'n oren hingen bij het groepje wachtende vrouwen bij de kachel, die een terminologie bezigden, waar zelfs ik steil van achteroversloeg! Ik genoot uitbundig en was zó roekeloos, dat ik openlijk durfde vragen: „zeg bin- kies, wat is er nou eigenlijk troèf?" Aan een ijzig stilzwijgen merkte ik, dat die vraag in „De Houten Knots" niet bepaald gebruikelijk was, maar Appie schoof diplomatiek onze rijen volle glaas jes (die wij onmogelijk hadden kunnen verwerken) naar de geladen binken. Nou, toen waren we binnen 5 minuten levenslang erelid van „De Houten Knots" voor de prijs van 1 per jaar. Een kromme clubspeld (zonder punt) uit Kareltje's bloedeigen das getrokken, werd ons plech tig overhandigd en de ovaties waren niet van de lucht. De vrouwen klapten het hardst, uit blijdschap dat de borreltjes van hun mannen die avond niet voor reke ning van de huishoudkas genuttigd waren. „Komme jullie Woensdag wéér? Dan hebbeme tour- nooi met prijse! Dag Houte Knotsies!" Njavan onze opdracht is natuurlijk niets te recht gekomen, maar ik had die avond voor geen Parijs willen missen EEN AANGETROUWDE 15

Schakels (clubbladen) | 1950 | | pagina 15