Mixed Pickles O ja? Ja zeker! Begunstiging van onze Adverteerders, houdt de Schakel in stand. Hitte. Teneinde dan onze vriendjes in Indië een koel ogenblik te verschaffen: we zijn de voetballerij ingerold met temperaturen van 30 tot 32 graden Celsius. Het was naar en verschrikkelijk. Gelukkig maar, dat het publiek als zodanig een beetje gek is, want hoe in een oven als Amsterdam 10.000 12.000 mensen bereid waren om toen nog niet gedevalueerde guldens te betalen, teneinde voetbalwedstrijden te aanschouwen, is mij ten enen male een raadsel. Overigens moet mij toch wel dit van het hart. Als het 's winters een beetje regent of een beetje sneeuwt, dan worden de terreinen ijlings afgekeurd. Als we nu nagaan, onder welke weersomstandigheden de A.R.O.L.- wedstrjjden H.V.C.A.F.C. en D.W.V.A.F.C. gespeeld zijn, dan zijn er maar twee dingen mogelijk: óf we keuren in een hittegolf te laat af óf we keuren des winters te snel af. We hebben heel wat verloren voetbal- dagen meegemaakt, waarop het spelen minder schadelijk voor de spelers geweest was, dan de afgelopen weken het geval geweest is. Amateurisme De Heer zij gedankt en geloofd en geprezen het amateurisme in voetballend Nederland is gered. Wie een stukkie schrijft, is prof. Punt. Uit. Nu kan voetballend Nederland niets meer gebeuren, de onvaderlandslie vende schobbers staan op de beroepslijst. Prettig voor de kranten en sportbladen. Ons land heeft 1100 gemeenten en in al die 1100 gemeenten wordt gevoetbald. Maar je kan nu eenmaal geen 1100 redacteuren of correspondenten betalen, dus vragen die bladen aan secretarissen of penningmeesters of wie dan ook, of ze als-je-blieft zo goed willen zijn, een paar gegevens door te bellen. Die krijgen dan een knaak voor de moeite. Allemaal op de proflijst of, als ze amateur willen blijven en het niet meer doenJa, wat dan eigenlijk? Moeten de kranten zich dan wenden tot de stovenzetsters in de GereformeeTde Kerk of tot klooster-monniken? Maar laten we het inzicht prijzen van de heren. Het is tenslotte hun eigen schuld, dat ze „prof" geworden zijn. Verdorie, was dan een sigarenwinkel begonnen „met voorverkoop" van je club, of een café met een advertentie „bezoekt na afloop", of verzekerings-agent (ongevallenverzekering en brand-assurantie voor de tribunes). Dan was je pur-sang amateur gebleven. Een standbeeld voor de vent, die gezegd heeft, dat de Hollanders de Chinezen van Europa zijn. „Koning Voetbal". We hebben in A.F.C. een primeur gehad, waarmee we ons kunnen feliciteren. De eerste vertoning van de film „Koning Voetbal". Ze werd vertoond in het clubhuis voor onze oudste junioren en adspiranten en gelukkig waren er toch ook veel ouderen, als onze alom tegenwoordige penningmeester Woudstra, onze ridder Jac. v. Ooij, onze ereleden Nic. Scheepens, Arie Mets en vele anderen. We gingen er, eerlijk gezegd, een beetje huiverig naar toe. Op zijn zachtst gezegd is Nederland niet bepaald het land, waar goede films gemaakt worden. Maar „Koning Voetbal" was een openbaring. Hier zijn beeld en woord tot een éénheid geworden hier is het wézenlijke van de voetbaltechniek gedemonstreerd op een wijze, die het volmaakte benadert. Het was nog om iets anders, dat deze avond met onze jeugd op „high level" was. Aad van Leeuwen, die de tekst voor de film verzorgd heeft, was aanwezig maar voelde zich in ons clubhuis allereerst A.F.C.-er, oud-captain van ons eerste junioren-elftal. En toen de film gedraaid was en het applaus verstorven, ging Aad van Leeuwen naar voren en heeft daar de jeugd van tegenwoordig toegesproken. De wijze, waarop hij dit deed, zal niemand, die daar aanwezig was, ooit vergeten. Daar sprak een man, die spreken kén en daar sprak een man, die spreken kón, omdat hij in zijn jeugd zoveel voor A.F.C. gedaan heeft. „Hier op deze velden heb ik de eer gehad begrijp mij goed, jeugd van tegenwoordig de éér gehad, om als aanvoerder de kleuren van A.F.C. te dragen De rede gloeide van liefde voor onze mooie voetbalsport en van onaantastbare aanhankelijkheid voor A.F.C. We bleven wat napraten, toen de jeugd na een naar wij vertrouwen voor haar onvergetelijke avond was weggegaan. In dat clubhuis, waar we zoveel lief en leed hebben meegemaakt en waar het zo pret tig kan zijn onder elkaar, als ver weg de lichtjes van de stad pinken en de vuurtoren van Schiphol een veeg licht over de velden zwaait. Het was goed toeven daar met oude, vertrouwde vrienden, die elkaar gevonden hebben door en in A.F.C. Het was prachtig" zei een van ons tegen Aad van Leeuwen. „Wat zou het eigenlijk fijn zijn, als jij tijd en gelegenheid zou hebben, om een elftal bij ons te leiden of je voor het jeugdwerk te interesseren." Wat wilt ge?" was het antwoord. „A.F.C. is mijn club en ik zal altijd voor A.F.C. blijven voelen. Maar de volgende week zal wel uitgemaakt worden, dat ik prof benhet zou dus niet kunnen." Tevreden Dr. v. Leusen? Laat het ons een zij het schrale troost zijn, dat Bondsvoorzitter Karei Lotsy te genstemde Maar inmiddels is ook Aad van Leeuwen prof, zoals onze voortreffelijke oud-voorzitter Dick Bes- sem dit ook is, omdat hij directeur van het Olympisch Stadion werd. Tekst van de maand. Want het Koninkrijk, dat tegen zichzelf verdeeld is, kan niet bestaan." .T W Vele A.F.C.-ers komen steeds weer met brandende vragen bij ons en wij hebben besloten hierop te ant woorden in de Schakel. Doet er uw voordeel mee! Mevr. v. d. Z. te A.: „In mijn theemeubel zit de houtworm. Hoe krijg ik 't nare diertje eruit?" Antwoord Mevrouw, U gaat op Uw knieën liggen precies met uw mond voor één van de gaatjes. Uw man gaat dan staan aan de achterkant van het gaatje en U roept: „kssstkssst!" (vooral duidelijk articuleren). De opgejaagde worm, die' (wij verzekeren U, hij zal spoe dig het hoofd verliezen) aan de achterkant wil ont snappen, valt onthoofd in handen van Uw echtgenoot. Slechts een weet, Mevrouw." Mej. v. K. te B.: „Wat betekenen eigenlijk de uitdrukkingen: pokke- kieper, moordsof, kalleere-ponum en harstikke afseit?" Antwoord: „Wij geven U in overweging voortaan op de over dekte te gaan zitten." 5

Schakels (clubbladen) | 1949 | | pagina 5