Er u/erd gevoetbald in het zoele Zuiden, maar nog meer gezongen A.F.C. naar Herstal 'Begunstiging- van onze Adverteerders, houdt de Sehahet in sftaitd. 5 Vrijdagmiddag startte onder leiding van Jaap van Nek een ploegje jonge en minder jonge mannen voor de eerste na-oorlogse buitenlandse tour van A.F.C. Het toen nog frisse gezelschap werd op het Leidseplein uit geleide gedaan door o.a. e'en keur van dames, die met lede ogen en vele zorgen hun mannen in de bus zagen verdwijnen. Gedurende de reis werd enthousiast gebridged, terwijl Jacques Mellegers, geassisteerd door Jan Hendriks zijn imitator talenten ontplooide tot groot vermaak van zijn gehoor. In Eindhoven werd Broer Veltema verrast door de komst van zijn ouders. Gelukkig gedroeg hij zich toen nog netjes. Om kwart voor zeven betrad het volgende team, de natte, harde, maar in uitstekende toestand verkerende, arena van Brabantia: Zimmerman, Claus, Werner, Mellegers, Stallman, Duinker, Geluk, v. d. Berg, de Waal voor, en Postma na rust, Hennuin en Veltema. Voor de rust werd door ons niet onaardig gespeeld, hoewel het plaatsen veel te wensen overliet. Onze voor hoede was echter machteloos, in tegenstelling met die van Brabantia. Herhaaldelijk zetten onze tegenstanders door hun verrassende snelheid gevaarlijke aanvallen op. De rust ging in met blanke stand, en invallende duister nis. De tweede episode had meer weg van een schimmen spel, terwijl wij het nadeel hadden te spelen tegen het scherpe maanlicht in. Met dat al forceerden onze gast heren twee fortuinlijke, maar verdiende doelpunten. Een goede door Willy v. d. B. en André P. opgezette aanval, resulteerde in een penalty, die benut werd door Gerry S. Enige stuiptrekkingen onzerzijds leverde ons nog een vrije schop op: Een schreeuw van uit de achterhoede en een sprint van Gerry, gevolgd door een kogel, rakelings naastde hoekvlag. In volslagen duisternis werd aldus met een 2-1 neder laag het kleedlokaal gezocht en gevonden. Een heerlijk diner werd gevolgd door een dansje en een borreltje, en op vrij redelijk uur werden de leger steden opgezocht. Eén ploeg in Hotel „Beatrix", en een stel uitverkorenen in het chique „Bommeloord". In de vroege morgen werd gestart en nadat Gerrit t. H. en Jaap Wildschut van het station waren gehaald, werd zonder incidenten de' grens bij Eijsden genomen. Aldaar werden wij door het ontvangstcomité van de A.S. „Herstal", bestaande uit de Heren Bienkens, Crois sant en Frenay welkom geheten, een geste die natuur lijk bijzonder op prijs werd gesteld. Deze drie muske tiers hebben ons vrijwel voortdurend vergezeld! In Herstal ten slotte werden we nog op fantastische wijze onthaald ten huize van de Heer Bienkens en overstelpt met de meest heerlijke gebakjes en dranken. Toen een ieder zich bijkans misselijk had gegeten werd ons hotel te Luik opgezocht. Wie schetst onze verbazing aldaar opnieuw een comité van ontvangst te ontwaren en wel bestaande uit het echtpaar Jos en Joop Hurwitz en Max de Bruin, geassisteerd door één zoon en twee zoontjes. Alles op vacantiereis. Dit laatste gezin had de tocht per fiets afgelegd en nog wel speciaal om A.F.C. te zien spelen. Na een hartversterking werd een bustocht onderno- mén, die ons door de fraaie dalen van de Maas en Am- Wlève o.a. leidde naar de grotten van Remouchamps en de Cascade de Coo. Hier werden we nog door een „snelkieke-r" doormiddel van een praehistorisch appa- raat_vereeuwigd. Ondanks enige manipulaties, die een gynaecoloog niet zouden hebben misgestaan, gelukte het echter niet de foto's tijdig ter wereld te helpen. De terugtocht werd nog onderbroken in één van de vele kroegen, alwaar het spoedig bleek eenvoudiger te zijn met de Heer Bienkens een kroeg binnen te treden dan deze te verlaten. Een rumoerig, maar uitstekend diner, bleek voor velen de start voor een nachtelijke exploratie van duis ter Luik. De eerste pleisterplaats bleek weinig exquise, maar nogal ex-kies en met bibberende knieën werd een koppel ridders uit de Luikse onderwereld op de vlucht gejaagd. Na dit succes werden nog enkele zeer „dure" gelegenheden bezocht, die ons echter weinig opwin dends boden. Des Zondags weer vroeg uit de veren; dit was echter voor Willy geen bezwaar enige getuigenis af te leggen van zijn kennis van de Franse taal. Dit was ook nodig, omdat zijn lamp was afgeknapt. Het gesprek met het kamermeisje ontwikkelde zich als volgt: K.m.: „Monsieur, que voulez-vous?" Willy: „Est-ce que ma lampestukbrüle verdomme, heb ik daarvoor vijf jaar Frans geleerd." De ochtend-bustocht bracht ons via echte bergen en dalen naar de Barrage de la Gileppe. Via Spa werd Luik weer opgezocht en zo behoorde ook deze tocht door prachtige streken met veel meer dan schitterende panorama's weer tot het verleden. Om vier uur werd onder het spelen van de volks liederen aangetreden voor onze eerste na-oorlogse in ternationale- ontmoeting. Het elftal bestond uit Zim merman, Claus, Venema, Meijer, Stallman, Ter Horst, Geluk, Wildschut, v. d. Berg, Hennuin en Veltema. Het veld was steenhard en vrij ongelijk en de tempe ratuur bereikte een tropische hoogte. Hierdoor werden aan ons team wel zeer hoge physieke eisen gesteld, waaraan we, gezien de vermoeiende dagen en geringe geestelijke concentratie, redelijk hebben voldaan. Maar wat he'bben wij niet kunnen leren van deze Belgische semi-prof's, die ons in tactiek, maar bovenal in snel heid en anticiperen verre de baas waren. Geen ogen blik stond ook maar één van hun spelers stil, steeds trachtend de meest gunstige positie in te nemen. Hier kwam nogmaals tot uiting, de zware, maar uiterst be langrijke taak, die kanthalfs en binnenspe'lers in het moderne voetbal hebben te vervullen en waarin de onzen misschien met uitzondering van Paultje, vol komen faalden, zij het dan ook, dat Jaap W. moeilijk heden met zijn maag had. Het eerste doelpunt scoorden onze gastheren uit een zeer snel en tactisch genomen vrije schop, waardoor wij volkomen werden verrast. Het tweede volgde spoe dig door enkele missers. Nog voor de rust slaagde Jaap W. erin, dank zij fraai werk van Willy, tegen te scoren. De tweede helft was geheel voor Herstal en behalve een kopbal tegen de lat van Willy vallen geen wapen feiten onzerzijds te memoreren. Dat het bij slechts nog één doelpunt meer tegen bleef, was te danken aan slordig voorhoedespel van onze tegenstanders. Einde 3—1. Het festijn werd besloten met een gezellige borrel, aangeboden door onze gastheren. Jaap hield receptie en nam, als enige „official", de honneurs voor A.F.C. waar. De muzikale omlijsting werd verzorgd door het A.F.C.- koor onder leiding van Adé. Tijdens het diner werd nog het woord gevoerd door Gerry en door Max de Bruin, die beiden, de eerste na mens de deelnemers, blijk gaven van hun erkentelijk heid en dankbaarheid jegens Jaap voor de organisatie van deze fantastisch goed geregelde en geslaagde .tour. (Vervolg op pag. 6)

Schakels (clubbladen) | 1949 | | pagina 5