Nette en Nuttige Notulen-Notities Voetbal in Engeland Het voetbalseizoen nadert reeds met rasse schreden; nog enkele oefenwedstrijden, de A.R.O.L. en wij begin nen al weer met de competitie. De tijd gaat snel. De elftalcommissie en de toegevoegde commissies hebben enige belangrijke besprekingen met elkaar gehad, zulks met het doel in de toekomst vroeger gemaakte fouten te vermijden en één strakke lijn voor alle elftallen te trekken. De A.R.O.L. zal ditmaal in het Olympisch Stadion gespeeld worden, daar de herstelwerkzaamheden aan de door Bouw- en Woningtoezicht afgekeurde over dekte tribune niet vóór medio September gereed zullen zijn. Er is een sterke bezetting en dus grote kans op in teressante wedstrijden. Blauw-Wit zal ongetwijfeld haar uiterste best doen om de beker definitief in haar bezit te krijgen, 't Is verblijdend, dat Ajax weer mee doet en dat ook D.W.S. weer van de partij is. Als nieuwe deelneemster kunnen we West-Frisia begroeten. Wij wensen trainer Booth een spoedig herstel toe; J. Hendriks leidt voorlopig de training, hetgeen best aan hem is toevertrouwd. Het K.N.V.B.-bestuur heeft besloten de klasse-inde ling voor het komende seizoen te handhaven, ondanks de wens van de le klassers om in 4 afdelingen van 15 elftallen uit te komen. Mocht zulks in 1950-'51 wel ge schieden, dan zal o.i. ook de indeling der lagere klassen in dezelfde zin gewijzigd dienen te worden. De spelers-verzekering werd verhoogd, doch daar tegenover dragen de spelers het eerste risico zelf. Er zullen pogingen worden aangewend om op het „Eilers- veld" een verlichting aan te brengen, opdat daar een gedeelte der training kan geschieden en het hoofdveld zoveel mogelijk gespaard kan worden. Chr. Geluk speel de nog met het Amsterdamse elftal tegen de Friezen. In de afgelopen weken zijn er natuurlijk nog wel enige dingen gebeurd, doch die mogen niet a-lle A.F.C.- ers weten. A. W. IJSNEUS Nog een paar weken en de heren worden opgetrom meld om zich voor de training te melden. Eind Augus tus begint het leaguespul al weer, onafgebroken tot begin Mei. Overal is men doende naar goede reserves om te kijken, de jacht daarop is al geopend, maar tot nu toe is nog niets van de transacties uitgelekt. En niemand, die momenteel enig belang in voetbal stelt. (De pools dan uitgezonderd.) Het is alles cricket wat de klok slaat. Nog profiteert men van de lange avonden om, dadelijk na werktijd, aan een of andere wedstrijd deel te nemen. En, dat men als 'n doodgewone jongen, plotseling voor het voetlicht gebracht kan worden, bewees on langs nog een 18-jarige jongeling uit de graafschap Yorkshire. Men had een der oude scouts opmerkzaam gemaakt op het spel van een zekere Close, een all- rounder in de dop, die vrij aardige successen voor zijn dorpselftal geboekt had. De scout bracht rapport uit en binnen een week speelde hij voor Yorkshire een drie daagse tegen een of andere County. Van plankenkoorts was geen sprake, want het bestuur van Yorkshire had hem dadelijk op z'n gemak gesteld door hem een vijftal County-wedstrijden vast te garanderen. Close speelt nu als vaste man in het County-elftal, werd onlangs voor de Players tegen de Gentlemen gekozen en kort daarop in het Engelse testteam voor de derde testmatch op Old Trafford! De voetbalscouts hebben het veel moeilijker, want zodra die een „tip" ontvangen, weet half Engeland het al, met gevolg dat, als er werkelijk in zo'n speler wat zit, tientallen speurders op de prooi belust zijn. Cricket staat er daarom anders tegenover omdat een speler aan z'n graafschap, waarin hij geboren is, ge bonden is. Close mocht dus direct voor Yorkshire uit komen, omdat hij een geboren Yorkshire-man is. Zou hij echter de wens te kennen gegeven hebben, liever voor b.v. Kent of Surrey te willen spelen, dan moet hij twee jaar wachten en gedurende die periode ook domicilie in het graafschap nemen, waarvoor hij spelen wil. Een Zuid-Afrikaan of een Australiër die b.v. in En geland voor een of andere County wenst te spelen, moet twee jaar wachten voor hij in zijn eerste County-match uitkomen kan. Nog liggen de voetbalvelden verlaten, nog kan men maar niet begrijpen, dat straks rondom die thans lege velden, weder honderdduizenden kijkers geschaard zul len staan en week in week uit de hoekpijler vormen van King „Soccer"! Want voetbal in Engeland zonder pu bliek, vooral zonder het staanpubliek, is niet denkbaar. Niefnand beter dan de managers weten, wat zij het publiek brengen moeten: goed spel! Falen zij hierin, dan daalt de regette, want ze weten zo deksels goed, dat men het publiek geen knollen voor citroenen ver kopen kan! En het Engelse voetbalpubliek kent het spel en meer dan eens hoort men al „offside" roepen nog vóór het fluitje van de scheidsrechter gaat. Wereldkampioenschap. Men weet, dat het volgend jaar in Zuid-Amerika het tournooi om het wereldkampioenschap gaat, waaraan ook Engeland deelnemen zal. Misschien dat de Britten een team zenden, samengesteld uit spelers van Schot land, Wales, Ierland en Engeland. Dan zou het een „all-British team" heten. Of de animo der spelers wel zo groot is, staat nog te bezien, want de Arsenal is een paar maanden gele den van een uitstapje naar Brazilië teruggekeerd en heeft minder prettige ervaringen in het land van de koffieboon opgedaan. Een gegeven ogenblik werd, tij dens een hevige doelworsteling in het strafschopgebied van een of andere Braziliaanse club, Bryn Jones, de middenvoor, gevloerd op een minder nette manier. Na tuurlijk kreeg Jones de schuld, die „en passant" in een zwaar gevecht met de Zuid-Amerikaanse keeper gewik keld was. Nog vóór de referee „pap" kon zeggen, werd Jones al door de politie bont en blauw geknuppeld, heel gewoon met de gummistok. Wel prettig zo'n partijtje voetbal! „Later is de vrede getekend", zo verklaarde een der managers van de Arsenal. „Het geval Jones had niets te betekenen", enz., enz., maar de spelers waren dolblij toen hun vacantie(!)-trip achter de rug was. Frank Swift, de goalkeeper van Engeland en Man chester City, heeft voorgoed zijn plunje aan de kap stok gehangen en zich uit voetbal teruggetrokken. Thans geeft Swift wekelijks in een der Engelse Zon dagsbladen, een verhaal van zijn voetballoopbaan. Volgende maand hoort de lezer daar meer van, voor heden ruim voldoende copie, want ondergetekende blijft tot en met 4 September op de cricketvelden in actie! P. J. L. 3

Schakels (clubbladen) | 1949 | | pagina 5