f <T V^neVferdonck I I Een feestelijke entree Uit de Tropen MÊÊËÊÊÊÊk als in hall of vestibule de warme, zachte tinten en edele motieven van een Oosters tapijt U welkom heten. Maar dan ook een sterk kleed; be stand tegen veel geloop: een Hamadan bijvoorbeeld. Bijna onverslijtbaar! Beleg Uw geld veilig in een écht Oosters tapijt van n Het doet altijd weer goed als men blijken van waar dering voor zijn werk ontvangt, ook al doen wij nuch tere Hollanders ook nog zo onverschillig. Er kan geen brief van de „Heren Zeventien" binnenkomen of er komt een enthousiaste passage in voor inzake „Hèt Pakket". De „Commissie Indië", die zich zoveel moeite en in spanning getroost, heeft alle eer van haar werk. Te genover dit onvermoeid werken, dat zoveel tijd vergt, steekt de „schrijversmoeheid" van de gemiddelde A.F.C.-er t.a.v. onze jongens in Indië wel heel sterk af. Van de zijde der laatsten is mij al eens een keer gevraagd of het wel gewenst is, daar waar de spontani teit ontbreekt, steeds weer een beroep op alle A.F.C.- ers te doen toch vooral hun Indische clubmakkers te schrijven. Ikzelf heb ook wel eens gedacht of het nog wel nut had de lijst van adressen van de „Heren 17" met haar vele wijzigingen hier op gezette tijden te her halen Maar waar ik niet aan gedacht had, is dat de „Heren 17" zelf deze adreslijst nuttig en prettig zou den vinden. Een hunner schrijft: „Het is de enige manier voor ons om onderling met elkaar in contact te blijven en aldus de band tussen de Indische A.F.C.-ers hier in tact te houden." Door deze publicatie is de „Schakel" weer eens te meer de schakel voor hen die, hoewel onderling op be hoorlijke afstand „van elkaar zittend", toch gezamen lijk tienmaal verder van de standplaats der Schakel- redactie zijn verwijderd. De „Schakel" staat trouwens voor niets hetgeen U uit het volgende zal blijken: Die.k Cijfer verzoekt ons om Kees van Noppen, die hij te Batavia tijdens een concert van het Radio-phil- harmoniseh orkest tegen het lijf liep, te vragen wat diens telefoonnummer ook weer is. „Hij zou mij op bellen", schrijft Dick, „en ik hem, maar ik ben zijn telefoonnummer natuurlijk kwijtgeraakt en hij zeer waarschijnlijk het mijne." De telefoonnummers van Dick Cjjfer zijn: Tijdens de werkuren 1901 (Bat.) toestel 78 en na kantoortijd 888 (Wit). „Misschien", voegt Dick hieraan toe, „leest Kees het in de Schakel en slaagt hij erin, ondanks de overbezette telefoonlijnen, mij te be reiken." Verder schrijft hij in zijn op 23 Juni gedateerde brief Het is jammer, dat het protest niet is toegewezen, maar aan de andere kant hadden wij het nooit zo ver mogen laten komen. Om via een dubieus protest kam pioen te worden, is toch ook eigelijk niet „je dat". Het volgend seizoen staat al weer bijna voor de deur, en laten wij hopen dat het dan eindelijk eens lukken zal. Veel bijzonders op het gebied van sport in Batavia kan ik U helaas niet melden. Het belangrijkste evene ment was, zoals elk jaar, het grote steden-voetbal- tournooi, waaraan mijn tweede vaderstad, Batavia, Soerabaia, Semarang, Bandoeng en Makassar deelna men. Batavia eindigde jammerlijk onderaan, terwijl de bewoners der krokodillenstad Soerabaia voor een jaar zich officieus kampioenen van Indonesië (desge wenst Indië) kunnen noemen. De wedstrijden stonden over het algemeen niet op een erg hoog peil, en Dick van Rijn, de bekende verslaggever van de P.C.J. kon dan ook slechts met veel moeite enkele gunstige kanten aan het spel ontdekken. Hij kwam toen kers-vers uit Nederland, en was dus in staat, vergelijkingen te ma ken. Naar zijn mening waren er in de diverse elftallen enkele spelers, die voor elke club in Nederland een aanwinst zouden zijn. Zo werd het doel van Batavia in enkele wedstrijden verdedigd door Greuter, die, om de afgezaagde term te gebruiken, een keeper van for maat is, en ook in Nederland tot de uitblinkers zou be horen. Voorts viel het Dick van Rijn op, dat over het algemeen de techniek en de balbehandeling hier supe rieur zijn vergeleken bij het gemiddelde peil in Neder land. Dit kan grotendeels verklaard worden door de vaak grote lenigheid van de Indonesische en half-bloed spelers, terwijl ook de Chinezen, zolang ze jong zijn en (nog) geen „buikje" hebben, over een grote lenig heid en handigheid beschikken. Maar op het gebied van tactiek, teamwork, „brains" en samenspel heeft men hier nog heel wat te leren. De Indonesische speler vooral is een grote individualist dit niet alleen op voetbal-gebied en heeft van samenwerking om een bepaald doel te bereiken nog maar weinig kaas gege ten. Voorts viel het Dick van Rijn nog op, dat het schieten veel te wensen over laat. Een aanval opbou wen wil nog wel eens lukken, maar de afwerking lijkt meestal op niets. Het voornaamste wat onze gedachten bezighoudt, is natuurlijk de grote onveiligheid, niet in de steden, maar in de binnenlanden. Als men in zijn dagelijks werk hiermede niets te maken heeft, piekert men daar niet over, maar de planters zitten er elke dag midden in, en voor hen is en blijft dit het voornaamste. Uit hoofde van mijn werkkring heb ik er ook veel mee te maken. Bovendien moet ik op geregelde tijden, ter controle van de administratie, diverse van onze ondernemingen be zoeken. U begrijpt dus wel dat dit voor mij een groot probleem is. Gelukkig heb ik tot op heden slechts één keer een grote aanval op een onderneming meegemaakt, maar als men geen militaire training heeft gehad, voelt men zich hierbij alles behalve senang. Gelukkig is al les vrij goed afgelopen, maar er was toch een dode onder de ons te hulp snellende militairen te betreuren, terwijl ook een der opgezetenen van de onderneming dodelijk gewond werd. Verder waren er nog enkele licht-gewonden onder de soldaten. Dat er geen slacht offers onder de planters gevallen zijn, is eigenlijk een LEIDSESTR. 76 - AMSTERDAM - TEL. 36235 5, ';C.

Schakels (clubbladen) | 1949 | | pagina 7