Het mysterie van het tu/eede horloge Van de velden Een thriller met tragisch slot 1 Onder doodse stilte betrad Zondag 13 Maart om kwart voor twee de heer De Grood, lid van de Protestcommissie, de wacht kamer van het Bondsbureau in de Valeriusstraat en sprak de volgende gedenkwaardige woorden: „De Commissie heeft tot haar leedwezen moeten besluiten het protest van A.F.C. tegen Velox af te wijzen. Een volledige motivering zal U worden toegezonden; voorlopig kan ik zeggen, dat de Commissie aanneemt, dat het horloge van scheidsrechter Van Breukelen niet geheel juist de speeltijd heeft aangegeven, maar dat door het ter sprake komen van zijn tweede horloge de Commissie niet de zekerheid heeft, dat het doelpunt van Velox buiten de officiële tijd gescoord is". De A.F.C.-delegatie was verbijsterd, want de toehoorders voor onze vereniging, penningmeester Nestelroij en ondergetekende hadden in verband met de verklaringen van de scheidsrechter alle hoop, dat het protest zou worden toegewezen. Wij willen beginnen met een woord van respect voor de uiterst serieuze wijze, waarop bijna twee uren lang de Commissie, be staande uit de heren Segelaar, De Grood en Van Dijk, getracht heeft achter de waarheid te komen. Zij heeft het zich waarlijk niet gemakkelijk gemaakt en alle betrokkenen terdege aan de tand gevoeld. Allereerst werden opgeroepen de getuigen van A.F.C., namelijk voorzitter Hauber, secretaris Eysvogel, grensrechter Van den Berg, aanvoerder Disselkoen en ons lid Breethoff. Onze eerste spreker was de voorzitter, die uiteen zette, wat er nu precies was gebeurd. Er is in totaal vijf minuten te lang gespeeld en van een afspraak, welke scheidsrechter Van Breukelen met de beide grensrechters gemaakt zou hebben, om hem vijf minuten voor het verstrijken van de eerste helft te waarschuwen, is bij A.F.C. niets bekend. Hauber legde getuigenverklaringen over van o.a. Harry Mommers, Scheen, lid van de technische commissie, en uitknipsels uit de Utrechtse pers. De heer Segelaar: „Weet U wat voor een horloge hij had?" De heer Hauber: „Later heb ik gehoord, dat het een stopwatch was." De heer Segelaar: „Grensrechter, wat voor een horloge hebt U gebruikt?" De heer Van den Berg: „Een polshorloge". De heer Segelaar: „Hebt U Uw horloges vergeleken?" De heer Van den Berg: „Neen, dat is niet gebeurd." Verder gaande betoogde onze grensrechter, dat hij zijn horloge bij de aftrap precies op twaalf uur zet, om iedere vergissing bij voorbaat onmogelijk te maken. Er is gedurende de eerste speel- helft niet gestopt voor blessures of iets dergelijks en nadrukkelijk verklaarde onze grensrechter, dat er met hem geen afspraak door de scheidsrechter was gemaakt. Van een afspraak met de Velox- grensrechter was er niets bekend. Op verdere vragen deelde de heer Van den Berg mede, dat hij de Velox-grensrechter had zien vlaggen na het verstrijken van de tijd, bij een A.F.C.-aanval op het Veloxdoel en dat hij tot twee maal toe, namelijk vóór het nemen van de bewuste vrije schop en na het tot standkomen van het doelpunt, het veld was ingelopen om bij de scheidsrechter te protesteren. Toen was hij teruggelopen om zijn plicht als grens rechter verder te doen. De heer Segelaar: „U heeft Uw plicht als grensrechter toch niet helemaal goed gedaan, want U weet, dat een grensrechter het veld niet mag inlopen." De heer Van den Berg: „Nou ja, zo iets doe je spontaan." De heer Segelaar (glimlachend): „We nemen het U ook hele maal niet kwalijk, hoor." De heer Hauber: „Zoudt U straks de scheidsrechter op de man af willen vragen of hij een blind vertrouwen in zijn horloge kon hebben?" Had er maar „voor 10 Maart" op het verzoek van onze redacteur gestaan, dan had ik misschien nog wel in positieve zin kunnen schrijven, of in elk geval een optimistisch geluid kunnen laten horen. Nu, de dag na het behandelen van ons protest, is mij dit niet meer mogelijk. Nu weet ik wel, dat er A.F.C.-ers zul len zijn, die zeggen: twee punten uit drie wedstrijden en je was kampioen geweest en had maling aan het protest gehad. Voorzover het zelf voetballers zijn of zijn geweest zou ik alleen maar willen zeggen: ieder elftal krijgt op een gegeven moment een depressie. Dit proces kan lang zaam komen of door een gebeurtenis versneld worden. Het incident bij „Velox" heeft dit proces bij ons doen ontstaan. Ik zelf heb het gevoeld in de rust. Dat die barst een grote breuk dreigde te worden was niet te voorzien. Maar met veel pra ten en lijmen is dit voorkomen en staan we weer fier overeind. Ja, als alle jongens hetzelfde voelen als ik dan zijn we Zondag nog hechter aan eengesmeed en zullen we laten zien en voelen dat A.F.C. wel verslagen maar niet geslagen kan worden. Hopelijk laat mijn knie straks toe, wat mijn geest van plan is. Maar we komen terug, hechter en groter dan we geweest zijn en zullen laten zien dat we A.F.C.-ers zijn. Misschien komt er na deze beslis sing even een reactie maar een gewaar schuwd man telt voor twee. „Velox" uit. Om nu met de eerste wedstrijd van de drie te beginnen. Velox uit bracht ons een 21 nederlaag. Voor het eerst na vele we ken was Wally weer van de partij en we kwamen dus volledig uit. We wisten dat we warm ontvangen zouden worden. We wisten ook. dat tussen Velox en ons alles weer vriendschap was. Op de houding van de Veloxspelers viel niets aan te merken. Wat wèl ergerlijk was, dat was de hou ding van een gedeelte van het publiek. Neen, zonder chauvinistisch te zijn, derge lijke dingen gebeuren bij ons niet. Het eerste halfuur waren we dik in de meerderheid. Al gauw kwamen we met 10 voor. Om m.i. onbegrijpelijke rede nen werd een tweede doelpunt afgekeurd wegens off-side. Maar goed, we speelden onverdroten verder. Achter sloot de boel en voor kwamen er wel kansen. Ik durf haast niet te schatten, maar 3000 mensen waren er wel. Welnu, deze 3000 mensen, let nu goed op, vrienden en vijand, brulden slechts dat ene woordje „tijd, tijd". Beide grenswachters vlagden als een gek, maar scheidsrechter van Breukelen had schijn baar vergeten, dat hij nog een horloge had en dat hij daar zo nu en dan eens op kijken moest. Nu, na afloop van het protest is me dit alles duidelijk geworden. De goede man moest op twee horloges kijken en dan ook nog op het spel letten, neen, dat was 4 Begunstiging van onze ftdverteerciers, houdt de Schakel in staud.

Schakels (clubbladen) | 1949 | | pagina 4