ITERSON Wat ieder A.F.C.-er behoort te u/eten Atö lexLe.n man A.J.Q. Begunstiging van onze Adverteerders, houdt de Schakel in stand. Toen ik in de voorgaande Schakel op de uitzonder lijke betekenis van een goede keeper in een elftal wees, haalde ik als voorbeeld het verloop van de na de oor log gespeelde Holland-België ontmoetingen aan. Mij dunkt: de 13 Maart gespeelde wedstrijd is wel een vol komen bevestiging van mijn toen geuite conclusie ge weest. Natuurlijk waren er nog enkele voorlichters van ons voetbalvolk, die voor de Radio of in de Pers de traditie getrouw het weer over die onproductiviteit van de Belgen hadden, hun geringe schotvaardigheid als oorzaak van het gelijke spel aangaven, doch waar soms diezelfde mensen het tevens over de bij zondere prestaties van Kraak hadden en de Pers van regen van schoten en zelfs van het voorkomen van ze kere doelpunten spreekt, dan mogen we gerust de ge volgtrekking maken, dat ook hier weer de uitzonder lijke verrichtingen van de man onder de lat een neder laag heeft weten te voorkomen. Is het U niet opge vallen dat vrijwel iedere voorzet en iedere hoekschop een prooi van de ingrijpende Kraak was? Mij dunkt trouwens, dat als die keeper een beentje in zijn hand .kraakt" het schot van de Belg toch wel heel dave rend en voor de meeste keepers onhoudbaar moet zijn geweest Leerzaam. Maar genoeg van deze phenomenale doelwachter! Deze wedstrijd was in andere opzichten toch ook wel erg leerzaam. Ik kan het niet helpen, doch ik vind ons spel toch altijd stukken slechter dan dat van de Bel gen, maar met phenomenen als Kraak, Wilkes en Lenstra (in mindere mate Schijvenaar) komen we al tijd wel aan bevredigende uitslagen. Precies zoals wij indertijd met Lungen en een overigens zeer zwak elf tal, ons toch nog wisten te handhaven. Van Lungen gesproken, is het U niet opgevallen, dat die jonge Cop pens U weet wel, die jongen die wij verleden jaar al in het Blauw-Wit Jeugdtournooi bewonderden heel veel in zijn spel van onze onvergetelijke Charles heeft? Steeds zorgde hij door zijn lichaam tussen de tegenpartij en de bal te brengen, dat die tegenpartij de bal niet kon spelen. Herhaaldelijk flikte hij dat met Möhring op in het oog lopende wijze, en slaagde erin daarmee openingen voor zijn medespelers te maken. Interessant was, dat Möhring in de eerste helft zo'n beetje naar zijn „tegenspeler volgens het boekje" liep te zoeken. Maar die Mermans keek wel uit en bleef uit de buurt, het harde werk aan de stevige Coppens overlatend. Heeft U overigens wel opgemerkt, dat die jonge Coppens, telkens als hij de bal kreeg, even rond keek en de situatie opnam, alvorens hij de bal afgaf? We horen zo veel over „Modern Voetbal" praten en ik vraag mij nu af, heeft het Nederlandse elftal, of beter gezegd Wilkes en Lenstra, nu j.l. Zondag mo dern of orthodox gespeeld? Heus, dergelijke sterren spelen voetbal, onverschillig of men nu een modern of een ouderwets verdedigingssysteem speelt. En zij be slissen de wedstrijd. Jammer vind ik steeds, dat men deze beide geboren voetballers niet allebei op de bin nenplaatsen Iaat uitkomen. Zo'n Lenstra kan op de vleugel niet half zoveel presteren, als waartoe hij bin nen in staat is. En zet er dan een midvoor tussen, die intelligent genoeg is om hun spel aan te voelen en op de mogelijk komende kans weet te anticiperen. Alvorens ik met deze korte impressies van deze wedstrijd afstap, wil ik nog dit opmerken, dat het mij steeds opvalt hoe onze zowel als de Belgische spelers de corners steeds scherp nemen, alhoewel ze bij goede keepers daarmee vrijwel nooit enige kans hebben. Ik geloof, dat de Engelsen de corners steeds buiten bereik van de keepers plaatsen, omdat zij als mensen van de practijk daarvan meer heil verwachten. Laten we het er over eens wezen, dat het een mooie voetbalmiddag is geweest waarvan de uitslag na het sensationele verloop alle objectieve toeschouwers moet hebben bevredigd. Ons falen. Natuurlijk lag er voor de A.F.C.-enthousiasten de schaduw van het verloren protest over. Het is jammer, doch eerlijk gezegd en het klinkt misschien hard, had den we ook geen kampioenschap verdiend. Wanneer wij weken lang niet zoveel ruggegraat tonen, om de benodigde puntjes te halen, welke we na een seizoen van goede resultaten nodig hadden om de kroon op het werk te zetten, dan verdienen we ook de lauwer krans niet. Ik moet aan meer bevoegde instanties overlaten uit te zoeken, waar de oorzaak van ons falen ligt. Was het de geest in het elftal, welke mogelijk niet deugde? Was het een tactisch falen, waarbij de fouten in de verdediging funeste gevolgen hadden? Onbegrij pelijk was het mij, dat de drie backs maar al te dikwijls op één lijn, parallel aan de doellijn zich opstellen, ter wijl m.i. bij een aanval over onze rechtervleugel b.v. de linksback zich meer naar achteren en naar het mid den moet opstellen, om bij een eventueel passeren van onze spil, deze te assisteren. Het is waarlijk niet no dig onder alle omstandigheden aan je vleugelman te blijven kleven. Het is onbegrijpelijk, dat we deze kans voor open goal hebben gemist. Niet zozeer omdat ik ons elftal goed genoeg voor de eerste klasse vind, integendeel, ik ben er vast van overtuigd, dat wij het heel moeilijk zouden hebben gehad met alle nare gevolgen van dien. Doch de eer om A.F.C. weer eens aan de spits te zien, de oefening in eventuele promotie-wedstrijden en eerlijk gezegd ook de versterking van onze huishouding, wa ren evenzovele titels welke het waard maakten om alles te doen de erepalm te behalen. Het heeft niet mogen wezen. Aan trainer Booth heeft het zeker niet gelegen. Maar door schade en schande wordt men wijs. Laten we de lessen uit deze grote teleurstelling onvervaard trekken en tijdig maat regelen treffen, opdat de tegenslag voor het komend seizoen geen gevolgen heeft. Vergeten we niet, dat onze lagere K.N.V.B.-elftallen het ook niet zo erg best hebben gedaan, al komen we met de hakken over de sloot. I. H. GALAVAZI gaan wij natuurlijk naar in de Roelof Hartstraat nummer 34, telefoon 2.0.5.8.0, want hij levert ons steeds het beste voor onze sportuitrusting 13

Schakels (clubbladen) | 1949 | | pagina 13