U/at ieder A.F.C.-er behoort te u/eten ipo-iiticdo-ene-n. "Begunstiging van onze Adverteerders, houdt de Schakel in stand. Zo ben je gezond en zo heb je de griep! Een plotselinge venijnige aanval van deze plaag deed mij helaas het belang rijke treffen van ons eerste tegen de Spartaan missen. Aan spanning heeft het blijkbaar niet ontbroken in deze doelpunten- rijke wedstrijd. Met voldoening kunnen onze jongens op deze overwinning terugzien, welke hen mede door een misstapje van D.W.V. met één punt voorsprong aan de kop heeft ge bracht. Indien men thans elke wedstrijd (het zijn er nog maar 3!) serieus opneemt, zich goed voorbereidt en speelt voor wat men waard is, dan kan ons niets meer gebeuren. Eigenlijk overbodige opmerkingen, want ik ben er van overtuigd, dat spelers, elftalcommissie en trainer wel precies weten wat van hen wordt verwacht en wat hun te doen staat. Good luck! Onder normale omstandigheden zijn er maar enkele wed strijdverslagen waaraan ik aandacht besteed. Maar aan mijn sponde gekluisterd heb ik nu een hele serie als het ware ge speld. En wat me in de wedstrijden van deze Zondag weer zo bijzonder opviel, was het feit, dat zo vele nadelige be slissingen niet zo zeer aan het falen van een elftal als geheel, maar in het bijzonder aan zwakke momenten van de doel- verdedigers te wijten waren. De Keeper! Ik geloof, dat men in het algemeen niet voldoende aandacht aan de rol van een keeper in een elftal besteedt. Wanneer we onze eigen geschiedenis nagaan, dan herinneren we ons uit een ver verleden, dat A.F.C. jaar in, jaar uit met een sterk elftal een gooi naar de bovenste plaats deed. Slechts éénmaal kwam het tot promotiewedstrijden en voor de rest waren we de eeuwige 2de. Hadden we in die jaren een werkelijk uit zonderlijk goede keeper gehad, dan was succes toen al niet uitgebleven. ïn feite bleef dat ook niet uit, doch het kwam niet eerder dan toen ons doel eindelijk door een waarlijk eminente keeper als Bornemann verdedigd werd. Dat was het noodzakelijke sluitstuk op een overigens prima elftal. In de latere moeilijke jaren speelde het keepersvraagstuk weer een grote rol. Ach, al die knapen onder de lat hebben hun best gedaan. Daar niet van. Maar er moest eerst weer een Gerrits komen om onze achterhoede de nodige ruggegraat te geven. Toen was een periode voorbij, waarin het herhaal delijk was voorgekomen, dat Charles een stuk of 3 doel punten maakte, doch de tegenpartij er even vrolijk een paar méér kon injassen. Charles kon er eenvoudig niet tegenop scoren. Met Gerrits brak de periode aan, dat we langzaam maar zeker weer aan betekenis gingen winnen. Wonderlijk genoeg hebben we sindsdien steeds behoorlijk in onze keepers en reserve-keepers gezeten. Het is van uitzonderlijk belang dat steeds de volledige aandacht aan de opleiding en training van doelverdedigers wordt besteed. Het wil mij voorkomen, dat het gewicht hiervan in het algemeen niet steeds voldoende wordt ingezien en toch behoeft men slechts opmerkzaam de competitiestanden te bekijken om de bevestiging van, mijn standpunt te vinden. Bent U het niet met mij eens, dat verschillende elftallen blijkbaar boven hun stand leven, alleen omdat ze een, uit zonderlijke doelverdediger hebben? En zou een club als Ajax om nu maar eens een naam te noemen niet heus weer hoge ogen hebben gegooid, indien zij uit haar rijke reserves aan spelers ook enkele bijzondere talenten onder de lat had kunnen putten? Vergeet niet dat een moeilijke safe evenveel waard is als een prachtig doelpunt van de eigen voorhoede! Hoe vele van die zogenaamd onverdiend verloren wedstrijden, worden alleen verloren omdat de doelverdediger op het cri- tieke moment in gebreke blijft. De nationale ploeg. Neem na b.v. eens het Nederlandse Elftal. Ik betwijfel of men zich wel voldoende realiseert, dat de bevredigende uit slagen in de Holland België ontmoetingen na de bevrijding, voor een heel belangrijk gedeelte op rekening van het uitzon derlijke doelverdedigen van Kraak v. Raalte) geboekt moe ten worden. Men zag wel dat die Belgen beter en mooier voetbalden, doch min of meer honend werd er steeds bij op gemerkt, dat ze nog altijd moesten leren wat doelpunten maken was. Nu ben ik er van overtuigd, dat de Belgen in al die wedstrijden zeker niet minder hebben geschoten, dan onze eigen voorhoede. Maar het voortreffelijke verdedigen van Kraak, zijn soms miraculeuze safes, stonden nu eenmaal doel punten in de weg. Inderdaad hielden die Belgen de bal soms verdraaid lang bij zich, doch ik heb mij wel eens afgevraagd of deze geroutineerde spelers zulks niet opzettelijk deden, n.l. omdat zij drommels goed begrepen, dat zij met een ver schot bij Kraak toch geen kans hadden en daarom probeerden van dichtbij een kansje te scheppen. Het werk van de man onder de lat is van directe invloed op overwinning of nederlaag. De rest van een elftal moge dan nog zo primitief spelen, een doelwachter van super-klasse kan een nederlaag voorkomen, ja, met een beetje geluk voor een overwinning zorgen. Het best spelende elftal daarentegen zal de vruchten van zijn werk niet kunnen plukken, indien men ender de lat te veel steekjes laat vallen. Natuurlijk blijft het altijd maar voetbal en een bal gaat voor hetzelfde geld precies over de lat, als net er onder. Dat is allemaal een kwestie van geluk en zonder geluk vaart niemand wel, ook niet bij voetbal. Laten we hopen, dat in onze resterende drie wedstrijden het geluk ons niet in de steek laat en onze doelwachter tot zulk een topprestatie weet te komen, dat iedere poging tot doel punten van de tegenpartij van te voren reeds tot mislukken is gedoemd. I. H. Galavazi. v De org. handwerk zweigenaght weer verkrijgbaar NIC. LELOUX ZEILSTRAAT 46 AMSTERDAM Z, 8

Schakels (clubbladen) | 1949 | | pagina 8