Uit de Tropen Begunstiging van onze Adverteerders, houdt de Schakel in stand. Vanwege de, omstreeks de jaarwisseling, ietwat gestagneer de postverbinding kon deze rubriek niet in de Januari-Schakel worden opgenomen. Het was wel heel erg sneu, dat de post van de „Heren Zeventien" juist binnenliep op 3 Januari toen de copy voor de Schakel net enkele uren tevoren bij drukker Meijer was afgegeven. Twee alleraardigste Kerstgroeten, verlucht met toepasse lijke tekeningen, kwamen nog op tijd binnen. Zij waren van Nico Bijl en Lex Rimini en culmineren in een „Vrolijk Kerst feest en Gelukkig Nieuwjaar voor de GEHELE A.F.C.- FAMILIEZij het wat laat worden deze dan alsnog hierbij doorgegeven. Óp 21 December schreef Cor ter Horst, thans wonende Sultan Maulanalaan 14 (ik hoop Cor, dat ik het zo goed heb overgenomen) Balikpapan, een lange brief van 6 kantjes waarvan ik het meer persoonlijke gedeelte reeds hoop te hebben beantwoord als deze Schakel verschijnt. Uit zijn brief neem ik over: hoewel ik zelf tegen alle geweld ben geloof ik, dat deze actie noodzakelijk is en de situatie veel beter zal wor den". En verder: „De bevolking heeft het hier (Balikpapan, Borneo) in ieder opzicht best en zou er altijd op achteruitgaan als de Hollanders vertrekken zouden. We bouwen dan ook rustig door en waar anderhalf jaar geleden slechts ruïnes van verschillende installaties, fabrieken en huizen stonden is thans alweer zoveel werk verricht dat alles een heel ander aanzien heeft gekregen. Woonruimte wordt in ijltempo verzorgd en er is geen employé der B.P.M. of, zoals wij van de aannemings- mijen, die niet behoorlijk gehuisvest is. Ikzelf heb thans de uitvoering van woningen voor de inlandse bevolking en menig Hollander zou er graag mee ruilen, 't Is jammer dat het over grote deel der bevolking nog niet rijp is voor 't bewonen van deze huizen. Net als in Holland is ook hier een catagorie mensen die voor normale bewoning ongeschikt is; alleen is deze groep hier veel en veel groter. Sprekende over Amsterdam: „Er is ten slottf maar één stad! En hoe verder je weggaat en hoe langer het duurt, des te meer je haar verheerlijkt. Dat merk je steeds en steeds weer. Je pikt de Amsterdammer er zo uit. Niet alleen door zijn nuchtere houding, zijn humor en zijn taaltje, maar vooral om dat hij steeds over Amsterdam praat; hij laat er zijn trots blij ken een Mokummer te zijn. Hoe kan 't ook anders, waar vind je zo n stad en zulke mensen? U vraagt zich wellicht af waar om iemand daar dan weggaat. Tja, daar kunnen vele redenen voor zijn, misschien wel, om juist vanuit „de verte" tot de conclusie en het besef te komen dat er niets boven Amsterdam gaat! Totdat je bij je terugkomst merkt, dat je alle vergeten gebreken weer evenzo terug vindt; dat zelfs die Amsterdam mers gewone mensen zijn. Houdt U mij (A.F.C.'ers, hoort! B.S.) dus geregeld op de hoogte van de diverse veranderingen die plaats grijpen in onze stad en vooral „Zuid" waar ik zelf mijn hele leven heb doorgebracht. Over A.F.C. schrijft Cor: maar toch reken ik op de bovenste helft van de ranglijst en dat is toch achteraf bezien niet eens zo gek." „Tot slot hoop ik dat ge onze (van mijn vrouw en mij) allerbeste wensen wilt doen toekomen aan de ganse A.F.C.- familie. Wij kunnen tot onze spijt niet aanwezig zijn op de Zuidelijke Wandelweg met Nieuwjaarsdag, waar ongetwijfeld iedereen elkaar weer ontmoet. Wij wensen allen een succesvol jaar. Succes voor alle elftallen, speciaal 't Eerste natuurlijk, succes voor de Commissie voor 't 55-jarig jubileumfeest en we zullen ons best doen daarbij te zijn! Met Eg en Bé Bos ondertekent Mevr. Bos een brief van 23 Dec. uit Batavia. „Hartelijk dank voor de groet uit Holland. Hier is het nog lang geen „Vrede op Aarde". Maar het gaat er op lijken, dat het voor ons in Jan Oost in 1949 beter gaat worden. De hartelijke groeten De jongste der „Heren 17", jongste naar leeftijd en anciën niteit (noemen ze jullie ook baar of totok, Frits, of alleen maar big?) bedankt in een opgewekte brief van 28 Dec. voor de Kerst- en Nieuwjaarsgroet, voor, zoals hij schrijft:de leuke tekst in Uw, ons reeds zo goed bekende, verstrant." Na de gehele Commissie Indië zijn beste wensen voor het komende jaar te hebben overgebracht, gaat Frits verder: „Dit was mijn eerste contact als jongste lid van de „Heren 17' met de niet genoeg te waarderen Indië Commissie der A.F.C. en als je zelf hier zit, al is het nog maar kort, dan merk je toch wat het betekent en nog zal gaan betekenen. Met grote belangstelling en spanning volg ik de moeizame strijd van ons kranige 1ste elftal, dat op dit ogenblik, voor zover mij bekend, de kans in eigen hand heeft. Laten wij hopen dat het reeds lang begeerde doel bereikt mag worden. Hier in Batavia waar ik op het Hoofdkwartier werk, heb ik het niet zo slecht getroffen in vergelijking met vele kame raden. Van Indië hoop ik nog veel te kunnen zien als de actie, na herstel van orde en rust, de mogelijkheid heeft ge schapen. Want Batavia is nu niet bepaald een beste kennis making. Met clubgroeten En voor wie Frits van der Hurk's adres niet mochten weten; het luidt: Dpi. sold. L.S.K. 27.09.11.183 Hoofdkw. H.L. AFD. Hovi, Batavia. Wim van Dijkhuizen schrijft op 29 December uit Batavia. „Beste M., Hartelijk dank voor je Nieuwjaarsgroet, alsmede de mededelingen inzake de goede A.F.C.-prestaties. Je zult begrijpen dat wij alles met een grote voldoening vernomen hebben. Ik haast mij dan ook, mede namens mijn vrouw, het allerbeste toe te wensen voor het nieuwe jaar. Momenteel weet ik niet wanneer je deze brief zult ontvan gen (3 Jan. B.S.) vanwege de boycotten, Welke op ons toegepast worden of nog zullen worden, maar je kunt er zeker van zijn dat zoveel mogelijk de tanden op elkander gehouden zullen worden en in Indonesië twijfelt men er niet aan, dat het in het Moederland ook zo zal geschieden. Ontvang tot slot onze hartelijke groeten die mijn vrouw en ik gaarne zagen doorgegeven aan alle A.F.C.'ers, daarbij natuurlijk ook de beste wensen gevoegd voor het nieuwe jaar. Banjak tabeh dan sampai bertemoe lagi." In een vlot briefje, de 13e Januari uit Malang verzonden, bedankt onze vriend H, L. Schooneveldt voor de hem ge zonden Kerst- en Nieuwjaarsgroeten en voegt daar nog aan toe dat wij hem vooral niet kwalijk moeten nemen dat hij zo laat is met zijn beste wensen aan alle A.F.C.'ers, vanwege de drukte tijdens en na de actie alsmede zijn (thans weer ge- eindigde) verblijf in het hospitaal. Neen, wie van ons zou hem zo iets kwalijk kunnen nemen; wij maken van deze gelegenheid gaarne gebruik hem geluk te wensen met zijn spoedig herstel en laten Schooneveldt nu zelf aan het woord: In Kediri, wat onze bestemming was en waar we op le Kerstdag aankwamen, heb ik een week in het hospitaal gelegen wegens malaria en dysenterie. Tijdens mijn ziekte is de batterij weer teruggekeerd naar Malang om hier de infante rie bij de zuiveringsacties in de bergen te steunen. Deze week ben ik ontslagen en ik ben toen met een convooi naar Soerabaja gegaan. Vervolgens met de trein naar Malang en zo zit ik dan weer gezond en wel op mijn plaats. De af gelopen week ontving ik ook weer een pakket van A.F.C. Nu, ik behoef niet te vertellen dat het, net als altijd, prima in orde was. Die blikjes melk kwamen nu, na mijn ziekte, als geroepen. Het telegram met de Nieuwjaarswensen heb ik eveneens ontvangen. Na de overwinning op D.W.V. weet ik niets meer van de verrichtingen van ons eerste elftal af, doch ik hoop dat onze jongens het pad der overwinningen verder zullen hebben be wandeld en niet de zijwegen van het gelijke spel of de neder laag zijn ingeslagen. Gaarne zag ik dat U ook de Commissie Indië hartelijk dankte voor haar goede zorgen." Meer dan ooit kannen onze jongens in Indonesië thans een opkikkertje gebruiken. De volijverige Indië Commissie, .waar aan U ongetwijfeld Uw steentje reeds hebt bijgedragen of juist van plan waart dit te doen, zorgt voor een stimulans in stoffe lijke zin. Daarnaast is echter ook nog een ander soort steun mogelijk en die kunt U verlenen door Uw vulpenhouder los 13

Schakels (clubbladen) | 1949 | | pagina 13