Dirk Tates J.W. Segimstiging van onze Adverteerders. houdt de Schakel in stand. kwam Allison met de later zo beroemde voetbalclub in con tact. Hij had 't echter niet zo gemakkelijk, want bijeen had hij, om d'e 14 dagen, tien verschillende verslagen voor allerlei kranten te leveren van één en dezelfde match! Beroepsvoetbal kwam in die dagen meer en meer naar voren, de League be vatte nu ook clubs als Tottenham; Chelsea; Fulham en Clap ton Orient. En de terreinen van deze clubs waren zo makke lijk te bereiken dat het verafgelegen terrein van de Arsenal vergeten in het vergeetboek raakte, doch hij bleef de Arsenal getrouw. Lord Kitchener. Zo bleef het tot 1911, toen er plotseling verandering intrad. In een zeer ingewikkeld polodispuut gewikkeld tussen Ameri kaanse- en Engelse teams, werd Allison opgedragen om met Lord Kitchener, toenmaals hoofd van het Engelse leger, te gaan praten. Na veel vijven en zessen lukte het Allison om van Lord Kitchener een getekende verklaring machtig te' wor den, waardoor het geschil tussen de Amerikaanse en Engelse officieren tot beider tevredenheid opgelost werd. En toen de ochtendbladen met zijn relaas verschenen, was Allison eens klaps 'n beroemd man! Binnen 24 uur had de New York He rald hem ingelijfd. ,,You the fella, who interviewed Kichener last night?'' „I nodded." „Well, how'd you like to work for the N. Y. Herald, I'm John Burke, managing editor, on a visit here." Het ging dus wel op z'n Amerikaans toe. En, wat verdien je, Allison? Six guineas. Zes? Okay, ik geef je er 15! Na overleg met de uitgevers, kreeg Allison toestemming om de nieuwe baan aau te nemen en drie dagen later trad hij op als Londens correspondent van de New York Herald. De Amerikanen was het n.l. nog nimmer gelukt Lord Kitchener te spreken te krijgen, laat staan een getekende verklaring te bemachtigen! De chocolade koning. „Mijn dagtaak," zo vertelt A. nu verder, „bestond des morgens in het bezoeken van die hotels, die door de Ameri kanen gerequenteerd werden. Savoy, Cecil, Carlton, Ritz, Berkeley en Claridge De kopstukken uit de Amerikaanse zakenwereld moest ik 'n interview afnemen, doch eerst ging ik na welke hobbies deze heerschappen er op nahielden, want ik gooide 't dan al gauw op deze of gene liefhebberij. En op 'n zekere morgen luidde het bericht: „George, naar Carlton. Mr. Kohier, chocolade koning." En de heer Kohier was een verwoed paardenliefhebber. Zaken werden niet eens aangeroerd, uitsluitend de paardensport bleef aan de orde. En na een paar uur babbelen verklaarde de heer Kohier mij dat hij er alles voor over had om in Engeland een renstal te openen! En ik zou als zijn agent optreden. Maar de heer Kohier zag ik nooit meer terug! Want hij liep een kou op en overleed een week na het onderhoud dat ik met hem had!" In 1912 zien we Allison dan werken voor het William Hearst concern, waarvoor hij optrad als Europees vertegen woordiger, het film- en fotobedrijf inbegrepen. Maarde Arsenal bleef hij trouw. Elke week leverde hij nog z'n bijdrage voor het Arsenal-nie'uws en geen man van betekenis in de Londense voetbalwereld op Allison kende hem. Hij kwam onder meer met Sir. Henry Norris in aanraking, de man die in later jaren de verhuizing van de Arsenal financierde van Plumstead naar Higbury, waaraan tienduizenden ponden ster ling risico verbonden zat. Binnen één jaar had de Arsenal (de naam Woolwich verdween toen maar meteen) een nieuw ter rein met grote tribunes en een hypermoderne inrichting. Dat was in 1913. Eén jaar later zaten we midden in wereldoorlog nummer één! En vier jaar aan één stuk moest Allison foto's machtig zien1 te worden van de Europese fronten, te land, ter zee of in de' lucht. Want Hearst moest en zou elke dag „hot news" voor zijn krantenconcern hebben, ongeacht de kosten. Allison „director". Het werd 1919 en in dat jaar, met de uitbreiding van de eerste divisie, kwam de Arsenal met Chelsea, in de eerste klas terug. En met Allison als director! In 1927, in Januari, kreeg Allison het vererend verzoek van de B.B.C. om een voetbalmatch uit te zenden. Het zou een „proef'-uitzending worden, uitsluitend voor sportverslagge vers bedoeld. Als de proef in goede aarde viel, zou er verder gewerkt worden. In zoverre werd de proef een mislukking dat Allison herhaaldelijk de uitroep „by Jove" gebruikte en men hem al gauw „by Jove Allison betitelde! Ook z'n vrouw sprak hem niet meer met George, doch met by Jove aan. Doch in de eerste, grote uitzending, een cup-match tussen de Co rinthians en Newcastle, paste hij wel beter op z'n tellen en alles verliep naar wens. Nu is het voor de B.B.C.-omroepers en reporters de gewoonste zaak van de wereld geworden om reportages van sportgebeurtenissen uit te zenden, doch George Allison komt de eer toe het baanbrekend, het pionierswerk geleverd te hebben. Hij was nu een bekend en beroemd man geworden, Cupfinals, Derby races. enz. enz. werden nu door hem voor de microfoon verslagen. Maar alles kon hij zich toch ook niet veroorloven, want toen hy eens z'n groeten uitzond naar z'n dochter die te Brussel op 'n kostschool vertoefde, tikte de B.B.C. hem met een „don't do it again" op z'n vingers! In 1932 bezoekt hij Amerika, vertelt van het toverpaleis van William Hearst in Californië, toch begint hij na z'n terugkomst in Engeland wat werk af te schuiven, om in 1934 als secretaris-manager van de Arsenal op te treden, vlak na de dood van de onvergetelijke Herbert Chapman, o.i. de grootste „soceer geniusdie ooit geleefd heeft. Hij, (niet Allison!) heeft de Arsenal tot „stardom" gebracht. Chapman was dè man van de geweldige „transfers". En het was Chap man die het begonnen1 werk van Mr. Norris voortzette. Op 'n Zaterdagmorgen: op 6 Januari 1934, vlak vóór de match: Arsenal tegen Sheffield Wednesday, kwam Herbert Chapman te overlijden. Een kleine recensie over Billy Steel's verhaal in een vol gend nummer. P. J. L. Wij ontvingen tot ons leedwezen het bericht dat Dirk Gerrit Tates in de ouderdom van 59 jaar over leden is. Er zullen procentueel gerekend weinig A.F.C.-ers ziin, wien dit bericht iets zegt. Maar voor de ouderen zal dit een schok gegeven hebben. Want Dirk Tates was rechtsbuiten in het eerste elftal van A.F.C. tijdens onze eerste glorieperiode, rond 1910. Dat was in de periode, toen R.A.P. ter ziele was en Volharding ter ziele ging, toen Ajax aarzelend naar voren begon te komen en Blauw-Wlt nog onbekend was. Hij speelde in de jaren, waarin A.F.C. de hoop was van voetballievend Amsterdam omdat A.F.C. de enige club was, die Amsterdam weer een eerste klas- ser zou geven. Dat is toen mislukt. Ajax overvleugelde ons en daar na Blauw-Wit. Maar nooit zullen wij kunnen veroeten de spelers, die Amsterdam toen voetbal-„crazy" maak ten. Nooit, spelers als Jan Blanken, dr. Huese, Heimig, Van Klaveren, Togne'ri en Dirk Tates. Hij is in Goes, na kortstondige ziekte, overleden. De begrafenis heeft November plaats gehad op de Alge mene Begraafplaats in Goes. Daar zal wel geen A.F.C.-er geweest zijn, want het is zo ver en wij wisten niet van zijn verscheiden maar de „Amsterdamse Football Club" behoort bij dit verscheiden stil te staan, omdat Dirk Tates zo'n goed A.F.C.-er was. 22

Schakels (clubbladen) | 1948 | | pagina 22