Voetbal Amsterdams Fameuze Combinatie in Fngeland Begunstiging van onze Adverteerders, houdt de Schakel in stand. Zesenzestig Eerste Klassers maken dat de spo-tpers an onze 1 weede Klassers niet steeds zelfde aandacht schenken kan. Zesenzestig Eerste Klassers maken dat een club uit „Twee" die van klasse is, moet „darren": Kijk maar eens naar S.V.V. Ditmaal wil ik dan eens schrijven van zc'n tweede-klasse-club met een ..Eerste Klas" allure: Denk maar aan de A.R.O.L.-cup! Deze T weede Klasser die de oudste club der Hoofdstad is: A.F.C., ce Reds, de „Fuifclub is een club van.aak of mis Scms met één been Derde Klasser, wo dt zo'n 91 gescoord!, om, verbaast U niet, 'n jaar later weer te kloppen aan de poort van diezelfde Eerste Klasse die ha >r steeds de weg verspert maar waa: zij, vóór dertig jaren, eens de Kampioen van werd. Haar reserves zijn een raadsel en geen club in Klasse Twee heeft reserves die zo hoog staan (jaren reeds!) als A.F.C.! Ook intern zijn de Rood-Zwarten „Eerste Klasse" steeds geweest. En hun puik organiseren van 'n tournooi of van een feest is beroemd; de club die boogt op een heel eigen, wijs bestuur. (Zetter: denkt ge om die komma?) anders slaat mijn laatste uur „Laten wij de dag niet prijzen" zegt het woord „voor 't avond is" maar, bij deze start MOET 't lukken als ik mij niet sterk vergis. En al was (met degradatie thans versterkt!) dan ook de poort van de Eerste Klas in tijen niet zo hecht; de zeer bescheien KLOP (desnoods rammelen!) van de Reds wordt wéér gehoord B. L. LE MARCHé i) Verscheen reeds in de „Sportkroniek" van 25 Oct. j.l„ dus juist één dag na A.F.C.'s (eerste) teleurstelling. Met verwijzing naar het slotcouplet vraagt Le Marché onze eerste -elftal- spelers ootmoedig: „ZET A.F.C.'s HOFRIJMELAAR NIET VOOR SCHUT!' DIO HERMENS. Van Dio Hermens, die op 14 October j.l. naar Batavia is vertrokken, kreeg ik het verzoek het volgende in de Schakel te doen opnemen: Beste Vrienden, Tot mijn grote spijt was ik door ziekte verhinderd vóór mijn vertrek naar Indië de laatste wedstrijd alsmede de laatste clubavond mee te maken, waardoor ik geen afscheid heb kun nen nemen. Ik doe dit alsnog langs deze weg en wens A.F.C. daarbij van harte een gunstig verloop van de competitie toe. Mijn hartelijke groeten en tot weerziens, DIO HERMENS. Vóór mij liggen twee zo juist verschenen boeken over voet bal: „Allison Calling: a galary of football and other memo ries", x „How to play football" by Billy Steel. De tijd gaat snel, zo snel zelfs dat de doorsnee lezer van de „Schakel" zich niet eens meer de naam Allison weet te herinneren. Toch stond Allison nog tot het voetbalseizoen 1946 aan het hoofd van de' Arsenal Football Club, een post die aan het begin van het seizoen 1947 aan Tom Whittaker overgedragen werd. Thans heeft Allison zijn Memoires vastgelegd in een machtig aardig boekwerkje, waarin deze voetbalkoning van zijn eerste schreden die hij op het voetbalveld zette tot zijn heengaan bij de Arsenal een periode' van bijna vijf en veer tig jaar verhaalt. Het is natuurlijk ondoenlijk om in dit kort bestek een vol ledig uittreksel van Allison's loopbaan weer te geven; want er bestaat nog zoiets als papierschaarste en ook de belang stelling van de lezer indien al aanwezig lijkt mij niet on uitputtelijk! Vandaar dat ik mij bepaal tot het doen van enige grepen. In 1903 speelde Allison als full back voor'Shildon Athletic en na afloop van elke match stopte hij een verslagje in de bus van de North-Eastern Daily Gazette, verhaaltjes die in die dagen schijnbaar de aandacht trokken, want na enige maan den wekelijks de Gazelle verrijkt te hebben (de verslagen wa ren anoniem en werden derhalve ook niet gehonoreerd), we'rd hij op een avond door iemand opgewacht, die hem vroeg of hij de schrijver was van de verslagen der wedstrijden van de Shildon Athletic, waarop Allison bevestigend antwoordde. „The Chief wants to see you" werd hem toen gezegd en na even praten werd Allison als verslaggever van de North- Eastern Daily Gazette aangesteld op een salaris van 17 s. 6 d. per week! Op 21-jarige leeftijd was hij assistent van de secre tary-manager van de Middlesborough F.C. en kwam in 1906 naar Londen, waar hem de thuiswedstrijden van Woolwich Arsenal toebedeeld werden. Het duurde' niet lang of hij had z'n liefde aan Woolwich Arsenal verpand en al gauw noemde men hem in Fleet Street (de Krantenstraat in Londen) „George Arsenal". Daarvóór had hij nog twee jaar aan de Western Morning News gewerkt met Devonport als stand plaats. Salaris 35 sh. p. w. Van Devenport kwam Allison te Plymouth terecht, waar een krant hem benoemde tot „naval and military" reporter. Buffalo Bill. Met veel omslag en een geweldige hoop tam-tam, kondigde de beroemde Buffalo Bill met z'n Wild-West Show z'n komst te plymouth aan." Voor de krant moest ik 'n interview omtrent Buffalo Bill (z'n juiste naam was Col. William Frederik Cody!) leveren en al gauw had de Amerikaan mij ingelijfd en uitgenodigd om als gast de zwerftochten van z'n Wild West Show te volgen. Ik trok mee naar Bristol, Derby, Leeds en vele andere plaatsen, was bij alle persconferenties tegenwoor dig en kreeg een duidelijk inzicht hoe die Amerikanen hun reclame-campagne in elkaar zetten en tot uitvoering brachten. Een kei van 'n leerschool intussen die mij later best van pas kwam. Doch, zoals reeds gezegd, in 1906 zat ik in Fleet Street en bij de Arsenal, 4.— p. w. en een vrij leven. M&ar de afstand van Fleet Street naar Plumstead was 'n ellendige lange trip en geen der reporters voelde iets voor het destijds vrijwel onbetekenende eerste klassertje!" „Laat George nu voortaan maar de Arsenal-wedstrijden verslaan, dat is ons te ver" werd geroepen en op die manier 21

Schakels (clubbladen) | 1948 | | pagina 21