De norma „De Heren Zeventien" Uw kennissen en sportvrienden J. W. ontmoet U in de Bar - Bodega - Restaurant en IBegunstiging van onze fi dverteerdershoudt de Schakel in stand. Nu, dank zij B. S. Le Marché, de uitdrukking „de Heren Zeventien" van onze leden in Insulinde burgerrecht heeft ver kregen, is het wel eens interessant te lezen, welke voorschriften de oorspronkelijke „Heren Zeventien hadden in acht te ne men bij het diner. Hier zijn zij. ADHORTATIE TOT GOEDE TAFELMANIEREN. Extra Resolutie van Batavia, 3 November 1640 Ordonnantie voor die van de groote Taefel binnen 't cas- teel Batavia. Nie'mant sal hem vervoorderen hetsij over de tafel ofte anders te vloecken, sweeren, oneerbare oft schandaleuse woor den te spreecken, op verbeurte van twee schellingen ijder reijs. Niemant en sal een ander injurieren krakeel, ofte twist maecken, op arbitrale correctie. Ende die yemandt een vuijstslagh geeft, oft plockhairt sal 25 colffslagen ontfangen, ende ses etmaelen te rijs, ende te water sitten, die hem droncken drinckt dat men het merkckelijck sien can, sal 25 colffslagen hebben, ende drie etmael, gelijk voorsz. penitentie doen. Op 't middagh, ende avontmael sal men comen naer dat het teecken tot dien sijnde met de clock gedaen sal wesen, ende sal een ijder de handen gewasschen synde, in modestie, ende stilligheijt op sijn be'hoorlijcke plaets aensitten, die van de meeste qualiteijt altijt voor, ende onder de gelijke, die langhst tafelgast geweest is, sonder eenigh onderscheijt van comptoir off anders te maecken. Niemandt sal vermogen in de schotels te' tasten, ofte hem tot eten te begeven, aller het gebeth voor de maeltijt gedaen sij. Sal hem ijder onthouden van sich in het eten met over- reijcken, grijpen, scheuren als anders ongemaniert ofte honts te dragen, maer sal elck te vreden wesen met het gene voor hem staet, niemandt sal eenige spijse vernielen, vermorselen, ofte on- nuttelijck verdoen, op arbitrale correctie, naer gelegenheijt van saecken, over taeffel en sal niemandt eenigh geroep, geraes, ofte gethier maecken, mede op arbitrale correctie, sal ijder vrij staan sijn becompst hebbende als 't hem belieft op te staen, ende van tafel te gaen, mitsdat, als het teecken gedaen wordt, om de danckseggingh naer de maeltijt te doen, weder op sijn voorige plaets come, ende aldaer staen blijven tot deselve gedaen sij, op verbeurte van een schellingh. Alle de voorsz. faulten, mesures, ende transgressiën als andere diergelijkce saecken, mitsgaders de straffen, ende pena- liteijten daer jegens gestatueert sullen bij den genen die als hooft over voorsz. groote taeffel gestelt sal wezen, gerecht, ende affgedaen worden, sonder dat denselven gehouden sal wesen, ijemandt anders daar over consent, ofte raedt te vra gen. Niemant en sal over de spijse ofte het schaffen met ofte tegen den schafmeester eenige expostulatiën ofte woorden mo gen maecken, veel min dë spijse ter aerden smijten ofte anders mishandelen, maer wanneer dien aengaende iet te seggen valt, soo sal ijder een 't selve de resp. opperhoofden bovengenoemt mogen bekent maken, om door ordre van de Hr. Directeur daarin voorzien te worden. Ziezo, nu weten onze jongens bij de Evenaar, hoe ze zich gedragen moeten. Overigens lijkt deze „adhortatie tot goede tafelmanieren" odk niet ongewenst voor onze reunistendiners en dergelijke festiviteiten 20

Schakels (clubbladen) | 1948 | | pagina 20