VAN ES De olifant Van alles w/at van Baerlestraat 59, tel. 20140 Begunstiging van onze Adverteerdershoudt de Schakel in stand. 19 Als U in Engeland komt, ziet U daar aanplakbiljetten, waarop een olifant is afgebeeld, waarnaast een joi?g echtpaar staat, dat kennelijk van plan is de nodige inkopen te doen. Onder dit beeld staat de zin: „Don't buy, what you don't need". Met een variatie op deze slagzin zou ik willen zeggen: „Buy, what you need". En dan doel ik op de doelpunten, die er door onze elftallen gemaakt moeten worden. Speciaal tot het eerste elftal wil ik met kiem zeggen: „Koop ze." Koop ze; door je tijdens de wedstrijden, er geheel voor in te zetten. Koop ze; met je enthousiasme en doorzettingsvermogen. Is de tegenpartij je met kopen voor geweest, dan ruil je dat doelpunt in voor een van jullie en je gaat daar? Laat je niet ontmoedigen door een achterstand of een schijn baar verloren wedstrijd. Voordat het eindsignaal geklonken heeft is geen enkele wedstrijd verloren. Sluit je aaneen, alle elf tot een coöperatie, met het doel doelpunten te kopen en ze zo duur mogelijk te verkopen. Aan de bovenste plaats durven velen nog niet te' denken, maar heus dit behoeft voor A.F.C. geen „witte olifant" te zijn. Dit is te bereiken; en denk eraan, dat je heus niet onge slagen kampioen wordt. Bij de komende wedstrijden spreken we dus af, dat we aan het olifantje zullen denken en aan zijn kracht, die we geza menlijk zullen trachten te ontplooien. „We?" Ja, lezer ook wij die op de tribune zitten. Wij zullen geen op- of aanmerkingen meer laten horen, maar ons enthou siasme en onze aanmoedigingen zullen de wedstrijd helpen winnen. Wij zullen trompetteren als een olifant en ons eerste zal zich hierdoor moreel gesteund voelen. Dus a.s. Zondag denken we allemaal, op de tribune en in het veld, aan de olifant; dan immers: „We can buy, what we need." OJÉ. Het was in de tijden van Débédéas, toen de olifanten nog voor de ramen klaverjasten, toen A.F.C. nog deelnam aan het voetbaltournooi om het kampioenschap van Nederland. Wij hadden in die tijden supporters van alle rangen en stan den, vaak jonge knapen met Rood-Zwart-bloed in hun aderen, die om zo te zeggen met A.F.C. opstonden en er mee naar bed gingen. A.F.C. moest in Breda spelen tegen N.A.C. dus niet bepaald naast de deur. De reis per trein heen en terug was voor een gewone knaap uiteraard niet te betalen dus ped delden twee A.F.C.-junioren op die bewuste Zondag nog voor het ochtendgloren Groot Mokum uit: richting Breda! De op mars van ons duo verliep echter niet volgens plan. Er kwam meer dan één kink in de kabel, zodat de pont van Gorkum niet tijdig kon worden „genomen,Daar bovendien één van de banden van onze peddelaars tussen de bedrijven door de geest had gegeven, moest het laatste gedeelte van de kruistocht op andere wijze worden volbracht. Men legde hutje-bij-mutje en stoomde om half vier Breda binnen. Nog juist bijtijds om het terrein te bereiken en daar van de spelers te vernemen, dat A.F.C. met 10 had gewonnen. Onze peddel-pioniers kregen echter loon naar werken: de terugreis per trein met „De Grote Elf', een „etentje" in „Kras" met de voetbalartisten; van het ee'rste een half flesje wijn toe, dat één van de peddelaars onaangebroken liet staan, omdat hij geheelonthouder was. Moet-je-nu-eens-om-komen! De tijden zijn veel veranderd Amsterdam is nog wel niet A.F.C.-minded, doch onze club is bij thuiswedstrijden toch aardig in trek. Onze fietsenbe- waarde'r kan er van mee praten. Bij de wedstrijd tegen „de Spartaan" kon hij het niet meer af. Er vormden zich twee files van rijwielen op de Wandelweg, die het verkeer belemmerden. Dit was nog niet zo erg, maar onze vaste klanten moesten een kléin kwartier in de rij staan, voordat zij tot de stalling kon den worden toegelaten. Ik vind, dat wij voor een betere ser vice moeten zorgen: er moeten één of twee jongste bedienden bij komen of anders moet er maar een derde „brug" over het A.F.C.-kanaal worden geslagen en meer volwassen personeel „in dienst" worden genomen. Men heeft mij verteld, dat er met de jerseys van het eerste elftal van A.F.C. zonderlinge dingen gebeuren. Niet dat zij vlak voor de wedstrijd door één of ander fijn sopje van doping worden gehaald, zodat de spelers die de klamme truitjes over het lichaam trekken daarvan tijdens de competitierace op de een of andere wijze de vruchten zouden plukken. Daarvan is uiteraard geen sprake. Maar toch komen, althans 'bij de uit wedstrijden, de jerseys niet uit de voetbalkoffers van de spe lers te voorschijn. Zij moeten vaak een hele lijdensweg afleg gen, voordat zij te bestemder plaatse zijn gearriveerd. Een aardige dame, in A.F.C.-kringen niet onbekend, heeft mij voor de goede gang van zaken op inderdaad charmante wijze in mijn oor gefluisterd, dat het transport van de jerseys naar de „vreemde" voetbalvelden niet geschiedde, zoals een gewoon mens zou mogen verwachten. Ik heb op mijn beurt mijn „Eleonoratoen ook maar wat in haar oor „gelispeld". En toen fluisterde zij weer wat terug, waarop ik natuurlijk voor de goede orde weer prompt haar oor „belispe'lde". Enfin het einde van de fluister-lispel-campagne was ten slotte, dat het hoge woord er uit kwam: de jerseys werden, wanneer A.F.C. op stap ging naar de binnenlanden van Noord Holland of Utrecht bij een zeer intieme „kennis" van haar bezorgd, die er dan voor moest zorgen, dat die rood zwarte truitjes tijdig op het „vreemde voetbalveld" versche nen. Dat was vaak geen; gemakkelijke taak, omdat die truitjes dikwijls waren verpakt op een wijze, die voor een jongste bediende op een emballagekantoor ontslag zou hebben be tekend. Mijn „Eleonora" deelde mij nog mede', dat haar „kennis" het op hoge prijs zou stellen, indien een andere „firmant" van het A.F.C.-huis met het truitjes-vervoer zou kunnen worden belast. Hij had reeds kopzorgen genoeg „with the technical and tactical preparations of the team before the game," aldus mijn „Eleonora". Ik heb haar beloofd deze „jersey-affaire" onder de aandacht van Zijne Excellentie „Minister van de Afdeling Goederen- Transport" van de A.F.C. te zullen brengen een verzoek waaraan ik hierbij op behoedzame wijze met gepaste aandrang en verschuldigde eerbied voldoe, 't welk doende', REX.

Schakels (clubbladen) | 1948 | | pagina 19