Wat ieder A.F.C.-er behoort te weten Begunstiging van onze fldverteerders, houdt de Schakel in stand. Wijnand's beschouwing in de vorige Schakel onder de titel „Beschamend" was mij uit het hart gegrepen. Beschamend is inderdaad het juiste woord voor de wijze waarop de pro- en anti-stoppers elkaar soms in de sportpers te lijf gaan. Bedroe vend ook voor ieder die van de voetbalsport en alles wat er mee samenhangt nog een zekere opvoedkundige waarde ver wacht. Misschien dat de op sensatie belusten ermee aan hun trek komen, doch we mogen niet aannemen, dat dit de bedoe ling is. Daarbij is het ook zo onnodig, want we mogen toch veron derstellen dat alle partijen het goed met onze sport voor heb ben. Goed beschouwd gaat het ermee als in het dagelijks leven. Als immers alle mensen goed waren en goed handelden, dan was er geen reden voor al die „ismen", welke thans de wereld zo hopeloos verdelen. En zo is het precies met al die voetbal systemen! Als we elf uitstekende spelers hebben, dan kunnen we elk redelijk systeem met succes spelen. M.i. geven slechts de excessen bij de uitvoering aanleiding tot de meningsver schillen; men wordt hoe langer hoe feller, actie wekt reactie en ten slotte raakt het gezond verstand zoek. Gelukkig maar dat de sportredacteuren der grote bladen in de laatste tijd de beruchte stopper-kwestie alleen dan in hun verslagen aanroeren, als ze er beslist niet buiten kunnen. Het ligt allerminst in mijn bedoeling, wat deze kwestie' be treft, ook nog een duit in het zakje te doen. Maar ik vind het té interessant om de beschrijving niet te citeren, welke John Macadam in de Daily Express van het elftal van het deze maand 50-jarige Portsmouth geeft; U weet wel die Club die dit seizoen maandenlang No. 1 en thans No. 2 van de Engelse League is: „The Portsmouth defence is one of the most resolute and „resilient in the business. Rookes and Ferrier are backs of the „non-bash school. The ball is cleared to three brilliant halves maybe the best line in the land in Scoular (present- ,,day Copping) Flewin and Dickinson, and the way these „three are slipping the ball along the ground to Barlow and „Philips and the way THEY are getting it to Reid and the „excellent wingers, Harris and Froggatt, is nothing short of „copy-book." Ik onthoud mij van nader commentaar, doch klinkt dit niet heel erg orthodox? Heeft U anders opgemerkt, dat in de laatste tijd in de En gelse wedstrijden herhaaldelijk hoge, zelfs zeer hoge scores voorkomen? Zou dat misschien met de nieuwe charging-rules in verband staan? Het is maar een vraag. In Engeland schijnt men trouwens toch niet over het spelpeil tevreden te wezen. Ik hoorde zelfs beweren, dat men de buitenspelregel weer onder de loupe wil nemen. Ook de bevoegdheden van de grensrechters wil men uitbreiden, sinds een scheidsrechter in de wedstrijd WalesScotland ondanks het pertinent tegen gestelde advies van de grensrechter een doelpunt toekende, terwijl de bal de lijn niet was gepaseerd. Herinnert U zich nog dat wij jaren geleden ook eens een doelpunt tegen kregen dat de scheidsrechter toekende, ondanks het feit, dat de grensrechter hem erop attendeerde dat de bal met de hand was gespeeld? Achteraf kregen we het toch ge annuleerd, zoals voorzitter Hauber zich ongetwijfeld nog wel heel goed zal herinneren! Om nog eens tot het Engelse voetbal terug te keren, opmer kelijk is wel, welke enorme transfer-fees worden bedongen en de hoogste voor voorhoedespelers. Voor Mannion is reeds £25.000 geboden, doch de Middlesborough-manager David Jack verklaarde dat hij hem niet onder de 30.000 laat gaan. Vandaag lees ik, dat Mannion verzekerd heeft (het staat zelfs op de front-pagina van de D.E.Ü) dat hij niet zal tekenen als de prijs meer is dan 12.000 omdat hij niet begrijpt, dat een club die vanaf zijn 17de jaar van zijn diensten heeft gebruik gemaakt, thans nog zo'n kapitaal aan hem moet verdienen. Hij meent dat indien aan deze transfer-business geen eind wordt gemaakt, voetbal helemaal een handelszaakje wordt en het spel de verkeerde kant uit zal gaan. Sportiviteit. Het opmerkelijke is, dat bij datzelfde voetbal waarin het géld zulk een belangrijke rol speelt, toch zulke staaltjes van uitzonderlijke sportiviteit te vermelden zijn. Wat zegt U b.v. wel van het volgende? Op 9 October speelde Chelsea in Liver- IK>ol tegen de club van die naam. Uitslag 1 1 dus de doel punten waren duur. Na een kopduel tussen Phil Taylor (L) en Tommy Walker (Ch.) bleef Taylor gewond liggen en Tommy had de keus: doorlopen en scoren, of stoppen en hel pen. Hij aarzelde niet doch liep terug naar zijn gewonde tegen stander en dacht niet meer aan een doelpunt. 40.000 Liver pool-fans vlogen als één man in de hoogte en juichten deze ridderlijke tegenstander toe. Toen Taylor na 10 minuten weer ir. het veld kwam, drukte hij Tommy de hand en zei eenvou dig: „Thanks Tommy." Carlie Way man scoorde 5 van de 6 goals voor Southamp ton tegen Leicester City. Na afloop kwam de keeper van Lei- cester, Gordon Bradley, in de box bij de tegenparty en reikte Waynian de hand met de woorden „That was a fine show, Charlie, congratulations!" Zouden vele cnzer amateurs aan deze profs" geen lesje kun nen nemen? Om nog eens op de „fees" voor voorhoedespelers terug te komen, er blijkt wel uit dat uitzonderlijke aanvallers ook in Engeland dun gezaaid zijn, maar ook hoe belangrijk juist voor- hoedespelers zijn. Begrijpelijk, want berust de bekoring van voetbal niet in hoofdzaak op de aanval? Niets is vervelender dan machteloze voorhoeden tegen superieure verdedigers te zien prutsen. Men wil tenslotte doelpunten, of minstens goede pogingen daartoe zien en beleven en weet dan ook goéd werk van de doelman te waarderen. Daarom was Blauw-Wit Xerxes ook zo aantrekkelijk door die prachtige strijd tussen een uitstekende en gevaarlijke voorhoede en die ongelooflijk lenige v. Raalte. Zouden ook niet vele voetballiefhebbers naar het A.F.C.-terrein trekken, omdat zij een redelijke kans hebben goede doelpunten te zien? Men hoort zo veel over het spelpeil klagen. Goed be schouwd is er alleen verbetering van het algemeen spelpeil te verwachten, indien men er in slaagt de kwaliteit van het vpor- hoedespel op te voeren. Laten we zelf beginnen met onze jeugd. Snel reageren en starten gepaard met tweevoetige balcontröle zijn de eerste ver eisten; heeft men dat onder de knie, dan komen de schijnbe wegingen etc. vanzelf. Eigenlijk mag ik het hier niet zeg gen, maar soms denk ik wel eens: laat die knapen in de oefen partijtjes maar proberen de bal bij zich te houden, dan leren ze tenminste een mannetje te passeren, of in de luren te leggen. Jammer, dat ons eerste het tegen „de Spartaan" niet kon bolwerken. De eerste helft was zo aantrekkelijk geweest. Ver geet echter niet dat „de Spartaan" in Meyer en Westers óók goede voorhoede'spelers heeft. De strijd is echter volkomen open gebleven, dus laten we deze tegenslag als een nuttige les be schouwen. I. H. GALAVAZI. 10

Schakels (clubbladen) | 1948 | | pagina 10