TV,, T,„d1 vuyi 1 uyii U/at ieder A.F.C.-er behoort te u/et en a Restaurant Amstelveenseweg TBegunstiging van onze /Adverteerders, houdt de Schakel in stand. Alhoewel ik aanvankelijk meende, dat mijn beschouwing over de „test" en het commentaar daarop van onze redacteur geen verdere toelichting meer behoefden, doch de beoordeling daarvan verder aan de leden kon worden overgelaten, geloof ik achteraf toch, dat een aanvulling gewenst en nodig is. Enerzijds omdat het onderwerp belangrijk genoeg is om zui ver te worden gesteld, en anderzijds om te voorkomen dat men tot verkeerde conclusies zou komen. Dit naar aanleiding van een opmerking van een buitenstaander. Mogelijk, dat ik aldus voedsel geef aan Wijnand's bewe ring, dat ik een stokpaardje berijd. Het zij zo. Als onder dit stokpaardje dan maar wordt verstaan, dat ik er altijd voor heb gestreden om A.F.C. tot een sterke, geachte, financieel ge zonde club en in het veld door haar tegenstanders gevreesde tegenstander te maken, welnu, dan heb ik er gaarne vrede mee. Van „concessies aan de geest van de tijd heb ik echter be slist niet gesproken. Als men dat uit mijn artikel leest, dan is men er glad naast. De „test betekent allerminst dat ik voor nieuwe, in het bijzonder voor jeugdige leden, concessies zou willen doen ten opzichte van de normen, welke wij voor de aanneming van nieuwe leden nu eenmaal terecht hebben ge steld en nog stellen. Natuurlijk moeten we daarvan niet af wijken. Integendeel. Wijnand brengt zaken in het debat als rugnummers e.d. waarover door mij met geen woord werd gerept, doch welke ik ben ervan overtuigd: onbedoeld de indruk kunnen wekken, alsof wij zeer ver van elkaar staan. En dat is, goed beschouwd, zeker niet het geval. Beiden willen we immers de sfeer en de aard onzer club behouden en de normen dus bij de aanneming handhaven. We zijn het er roerend over eens, dat onze leden zo goed mogelijk moeten voetballen. Hoe kan het ook anders, want je neemt geen deel aan wedstrijdsport, alleen om de tegenpartij het genoegen te doen het zoet der overwinning te smaken. Dat zo goed mogelijk voetballen is trouwens nodig ook, want zonder publiek zouden onze tri bunes, verdere accommodatie en trainer een zinloze luxe wezen. Normen uitgebreid Welnu, waar het om gaat is het volgende: dat wij in plaats van concessies te doen bij de aanneming, terecht de normen uitbreiden met de voorwaarde, dat de jongens óók aanleg voor voetbal moeten hebben, in ons en hun eigen welbegrepen belang, Natuurlijk kunnen wij ons deze voorwaarde te stellen, alleen dan veroorloven indien, zoals in de laatste jaren, de toeloop bijzonder groot is. Wanneer onverhoopt de tijd zou terugkeren, dat iedere nieuwe adspirant als het ware met gejuich werd binnenge haald merk op, dat het onze hoge elftallen in die tijd bij zonder slecht ging kijk, dan zou het baarlijke onzin zijn om nog aan technisch testen te denken. Zolang echter de toe loop voor onze accommodatie en organisatie rijkelijk groot en veel te kostbaar) is, moet de test naast de gebruikelijke normen gehandhaafd blijven. Me dunkt, dat is heel wat an ders dan de test in plaats van die normen te stellen, zoals blijkbaar verkeerdelijk reeds is geconcludeerd. Inderdaad, we hebben tijden gekend, dat we ons met recet tes van vijftig gulden tevreden moesten stellen. In de laatste jaren spreekt ons kasboek een heel ander en vrijwat vrolijker taaltje. Toch hadden we ondanks die microscopisch kleine ontvangsten en veel geringer ledental, ook maar met geringe tekorten te kampen, welke wij altijd wel met kunst en vlieg werk bij elkaar wisten te lappen, terwijl we ondanks die veel grotere ontvangsten en waarschijnlijk het dubbele ledental resp. dubbel totaal aan contributies, dat laatste seizoen heel diep in onze reserves hebben moeten tasten. Natuurlijk, de kosten zijn abnormaal gestegen, maar als we de test niet \J0illen aanhouden, welnu, dan moet men de gedachten welke aan die afwijzing ten grondslag liggen, ook met de uiterste consequentie in onze huishouding doorvoeren. Karakter en optreden Sta mij toe, nog eens op de normen terug te komen. Wij nand probeert „karakter" en „optreden" te omschrijven, het geen hem uiteraard voor „optreden" als zijnde uiterlijk waar neembaar, gemakkelijker valt dan voor „karakter Onder karakter versta ik het standpunt van de individuele mens ten opzichte van zijn rechten en plichten in het leven. Bij de jeugd moet de vorming daarvan nog plaats vinden en ons voetbal kan die taak van gezin en school zo machtig mooi aanvullen dus we zullen ons in de practijk tot het beoordelen van het optreden der jongelui (en misschien van hun ouders?) moeten bepalen, afwachtende of later in de praktijk zal blijken of dit uiterlijk optreden een ware afspiegeling van hun karak ter, dan wel een handige camouflage voor gebrek aan het zelve is. Gelukkig echter is de jeugd meestal nog te spontaan om geraffineerd te wezen. Onwillekeurig komt mij in dit verband de herinnering aan die heerlijke tweede Pinksterdag voor de geest, toen ons erelid G. Bosch en ik tot onze teleurstelling en verbazing constateer den, dat, terwijl op onze mooie velden ons jeugdtournooi in volle gang waS en het schitterende voorjaarsweer de mens deugd deed, enkele jongelui hun tijd niet beter wisten te be steden, dan zich in ons clubhuis met kaarten te vermaken. Kijk, U zult het met mij eens zijn, dat aan de mentaliteit dezer gokkende jongelieden voetballers met of zonder aanleg, dat weet ik niet iets haperde. Is het U duidelijk, dat indien deze knapen geen beter begrip van hun rechten en plichten kan worden bijgebracht, zij nooit goede A.F.C.-ers zullen worden, die binnen en buiten het veld „fier hun rood-zwart dragen"? En daar gaat het toch om; daar ligt onze taak! We moeten jongens hebben, die voor hun A.F.C. willen, maar óók hoek Stadionplein 8

Schakels (clubbladen) | 1948 | | pagina 8