Nic Scheepens: Bruggeu/achterl Historie aan de Damlaan Gezondheid! wkm da^ Begunstiging van onse Adverteerders, houdt de Schakel in stand. 14 Onze trouwe medewerkster „Aangetrouwde" zond ons een kunstzinnige pentbriefkaart uit Lemmer vol met regen- boogjes en zo waarop zij de volgende tekst had aange bracht: Cheffie, We zitten in Lemmer onder een brug. Ik heb watjes in mijn oren, om het gekweel van de Friese jongens niet te horen, maar het lukt niet. Hoe moet ik me nu op een „Schakel" concentreren? „Boem-terairai!" brullen ze boven. Trouwens: ik heb ,.Schakel"-vacantie! Je mag in de „Schakel" zetten, dat ze in Galamadar.imen een schat van een bruggewachter hebben, die werkt met bravour en charme als je op de scheepstoeter blaast. Zó vlug en vriendelijk zijn we nog nooit bediend. En laat het nou Nic. Scheepens zijn, die daar volontair-brugge- hoofd geworden is? EEN AANGETROUWDE." Toen ik voor het eerst als aanvoerder van een Amster damse Club, Hermes moest bekampen het was in het jaar 1905 de weg vroeg naar het cricketterrein, stonden de mensen eenvoudig paf! In Napels vraag je nu eenmaal niet de weg naar de Vesuvius, de Eiffeltoren „ziet" men in Parijs! Daar vraagt men niet naar. „Je loopt langs de jenever stokerijen, sla daarna rechtsaf bij de eerste de beste brug, houd de vier molens in de gaten en je staat pal voor het terrein van Hermes." Dat was het antwoord op onze vraag. Verrassing nummer één: een egaal groen grastapijt, num mer twee was het batten aan één kant (vanwege de slo ten!) en nummer drie de gulle gastvrijheid, die men op het Hermes-terrein ondervindt. Men wordt daar niet als een tegenstander, doch als een vriend ontvangen en behandeld. Het is een reeds meer dan zestigjarige traditie, die zich van generatie op generatie schijnt voort te planten ere heden ten dage nog voortleeft. Over cricket in Schiedam zijn „boekdelen" te schrijven. Over de dager» en jaren, dat de van Tuyl's, de van der Schouw's, de Nolet's en de Offermannen heer en meester van de Schiedamse veste waren; dat een Gerrit van der Schouw, een nog groter freehitter, dan Jan Offerman, een viertal ballen over de daken van de aangrenzende huizen sloeg en de tegenpartij, bij gebrek aan ballen, de strijd moest staken. Schiedam is de eerste cricketstad van ons land en als een competitiewedstrijd van enig belang wordt gespeeld, is het geen zeldzaamheid meer dan 1500 betalende bezoekers aan te treffen. En dan de Damlaan in vroeger jaren. Thans heeft men de boundary, die aan de Damlaan grenst, met doeken om hangen, opdat men( geen overlast zal hebben van het tal rijke kijkpubliek. Doch in vroeger jaren was dat anders en ik herinner me nog de tijden dat ik als umpire staande, het publiek moest verzoeken, zich niet met de rechtspraak te bemoeien. Waarop mij geantwoord werd: „Als je Jan Of ferman durft uit te geven, vinden we je wel na afloop aan het station." Maar met de tijden heeft cricket in Schiedam zich ook gemoderniseerd. Het publiek leeft nog steeds naar hartelust mee en slaat met volle belangstelling de verrichtingen van de spelers gade. Het is cricket met al zijn ingewikkelde spelregels gaan begrijpen. Doch één ding is gebleven; één ding blijft onveranderd voortleven: het wicket aan één kant. En of Hermes nu al eens het slachtoffer werd van een fast- bowler als Rincker, die met de zon in zijn rug voor de batsmien onbespeelbaar bleek, dat deert niet, de traditie eist, dat te Schiedam aan één kant gebat wordt en traditie is voor Hermes en aanhang heilig! Niemand in Schiedam weet precies, op welke wijze Hermes in het jaar 1884 werd opgericht. Vast staat slechts, dat de gebroeders Tuyl in het voorjaar op 8 April een clubje hebben gesticht op de manier, waarop in die jaren de meeste sportverenigingen werden opgericht: zonder veel omslag. En waarom de club de naam „Hermes" ontving, weet niemand meei;. Hoe de God van de Handel en van de dieven met oefening van het cricketspel in verband kon worden gebracht, zal wel een onopgelost raadsel blijven. In die tijd bestond overal in den lande een voorliefde voor het schenken van klassieke namen aan sportverenigingen. Men denke aan: Hercules, Olympia, Sparta, e.a. Een stuk land, gelegen aan de Oostsingel, werd gehuurd en zo goed mogelijk tot speelterrein ingericht. Doch reeds in Juli 1884 werd besloten, tegen betaling van 50,per jaar het tegenwoordige terrein, het toenmalige Schutters veld, te huren. En sinds zestig jaar, heeft zich al het wel en» wee van HermesD.V.S. op het terrein aan de Damlaan afge speeld. Voorwaar een zeldzaam feit in het leven van een sportvereniging. Het terrein aan de Damlaan is een onaf scheidelijk deel van de vereniging geworden. De eerste kleedgelegenheid was een gang in het huis van de familie den Baars. In 1904 gaf een bierbrouwerij een oude loods ten geschenke, de bezoekers mochten zich in de naburige Schiedamse Officieren-Sociëteit verkleden en later in eert der bovenkamers van het tegenwoordige hotel Beyersbergen. Eerst in 1909 verscheen het eerste clubhuis. Zeven jaar bestond Hermes alleen als cricketvereniging. Toen deed de voetbal zijn intrede en in Maart 1891 kwam de eerste voetbalmatch tot stand, n.l.: tegen het Rotterdamse Rapiditas. De grote overdekte tribune werd eerst op 9 Maart 1939 in gebruik genomen. P. J. L.

Schakels (clubbladen) | 1948 | | pagina 14