Ski- Berg- en Sportschoenen Wat iedere A.F.C.-er behoort te weten Het juiste adres: Overtoom 139 Voor TELEFOON 80008 JSegunstiging van onze Adverteerders, houdt de Schakel in stand. 0E belangstellende lezer zal hebben opgemerkt, dat hetgeen ik in de laatste maanden in de Schakel heb geschreven, steeds van algemene aard is geweest, zonder dat daaVbij speciale A.F.C.-belangen in het geding werden gebracht. Voornamelijk kantte ik mij tegen het overdreven gescherm met systemen, er op wijzende, dat in het voetballand bij uitnemendheid, Engeland, de baker mat van ons spel, waarnaar wij ons zo gaarne richten, al reeds stemmen opgaan om een ontwikkeling tegen te houden, waarbi' de baltechniek voortdurend meer op de achtergrond raakt. 'I'erecht begrijpt men, dat het publiek recht heeft, waar voor zijn geld te verlangen en dat de ware voetbal liefhebbers uiteindelijk toch aan virtuoos, geraffineerd com binatiespel de voorkeur geven boven snelheid en hardheid, waarbij de bal hoe langer hoe meer in hogere regionen ver blijft. Men wil dus terug naar de techniek, naar de perfecte balcontröle, naar het altijd zo aantrekkelijke spel over de grond. De lezer zal het met mij eens zijn, dat wat in Enge land voor de clubs als zakelijke ondernemingen geldt, voor onze grote amateurclubs van gelijke betekenis is. want deze laatste zijn even goed op de publieke belangstelling aange wezen als die voetbalmaatschappijen ginds. Natuurlijk kom je er met techniek alleen ook niet. Maar één ding is zeker, n.l. dat je met technisch goede voetballers ieder systeem kan spelen. Liever zou ik zeggen, iedere tac tiek toepassen, want daar gaat het uiteindelijk om. Tactiek is in de eerste plaats zich aanpassen aan en zich richten naar de tegenpartij. Heeft deze b.v. een bijzonder sterke 'vleugel, dan zal men natuurlijk zijn speciale aandacht aan deze vleugel wijden; vertoont de vijandelijke verdediging zwakke plekken, dan zal men zijn volle kracht op dat zwakke punt concentreren. In het algemeen geldt de grondregel, dat men de tegenstander moet verhinderen, de bal onder con trole te krijgen. Daarbij is het helemaal niet nodig om tot lijf-aan-lijf dekking over te gaan, men moet er alleen maar voor zoigen er bij te zijn, als de tegenstander de bal in z;jn bezit krijgt of dreigt te krijgen. Zorg dat je tegenstander de bal niet onder controle krijgt! Hierop moet voortdurend gehamerd worden. Het is mij her haaldelijk in ons eerste elftal opgevallen, dat aan dit aller belangrijkste onderdeel veel minder zorg wordt besteed, dan nog vorig seizoen het geval was, en zonder twijfel is dit een der oorzaken van ons falen. We hebben nu de helft van de competitie achter de rug en staan met 4 puntjes onder aan. Het is zich zelf verlakken, om dit falen aan bijzondere aderlating van ons eerste toe te schrijven. Ten slotte missen we, bij verleden jaar vergeleken, alleen maar Cor ter Horst uit het elftal dat tot de laatste dag toe overwinning op overwinning stapelde en pas toen dat éne puntje zich liet ontglippen, hetwelk ons op de bovenste plaats had kunnen brengen. Men kan wel aan andere mutaties herinneren, doch die waren toch zeker door de E.-C. als versterking bedoeld? Neen, naar mijn smaak beschikt ons eerste nog over de zelfde technische bekwaamheden, als waarmede het ver leden jaar zo'n schitterend resultaat bereikte. Ik ben ervan overtuigd, dat het iedere tegenstander in onze afdeling kan slaan. Me dunkt, het is uitsluitend een mentale aangelegen heid, welke onze spelers in het veld juist iets later bij de bal doet zijn of te laat doet ingrijpen. De wedstrijd Alcmaria heeft mij in deze mening nog ver sterkt. Eigenaardig genoeg was het vertoonde spel, vooral voor de rust, van betere kwaliteit, dan ik in dit seizoen van in onze afdeling hoger geplaatste elftallen heb gezien. Maar dat vonkje heilig vuur ontbreekt nog, waarmede we in vorige seizoenen de sterkste tegenstanders deden sneven. Als deze vonk weer inslaat zou ik niet weten, waarom we niet iedere wedstrijd zouden winnen! Het is waar, ook bij de lagere elftallen is alles niet botertje tot de boöm. Blijbaar maakt A.F.C. een depressie door, welke niet met enkele woorden te verklaren is en zeker niet alleen door het wegvallen van enkele beproefde krachten in de laatste jaren. Er is maar één weg om er ten spoedigste en met succes doorheen te komen, een weg welke iedere orga nisatie die in moeilijke omstandigheden verkeert, radicaal moet bewandelen, n.l. zich ernstig bezinnen op de doelstel ling waarmede die organisatie is opgericht. In ons geval OM TE VOETBALLEN. En wel zo goed mogelijk te voet ballen! In feite is al het andere franje! Natuurlijk heel mooie en prettige franje, maar de voetbalsport moet toch steeds de hoofdzaak blijven. Men moet tussen schijn en wezen, tussen vorm en inhoud weten te onderscheiden. Omsluit de vorm geen degelijke inhoud, dan is het duidelijk dat er brokken komen! Eerlijk wil ik bekennen, dat ik mij altijd h.eb ge- ergerd. als de buitenwacht smalend want dat was het van de Amsterdamse Fuifclub sprak. Voor mij is en blijft de A.F.C. de Amsterdamse Football Club. Hoe dikwijls heb ik het niet gezegd: Waarom moeten zo vele anderen ons voorbijstreven, terwijl wij falen? Waren voor hen de voor waarden gunstiger om succes te hebben? Immers neen! Wanneer ik dan ook van mijn voornemen om in de Schakel onderwerpen van algemene aard te behandelen, ditmaal ben afgeweken, dan vindt dit uitsluitend zijn oorzaak in het feit, dat A.F.C. op de helft der competitie onderaan bengelt, ge paard met mijn overtuiging dat onze spelers tot betere din gen in staat zijn. Moge deze ontboezeming allen, die op de een of andere wijze actief tot verbetering onzer positie- kun nen bijdragen, een aansporing zijn, om er nog een schepje op te gooien. Zet 'm op jongens en geeft geen enkele tegen stander vrij spel! Geloof me, er is slechts weinig voor nodig om de balans in ons voordeel te doen overslaan. Ge hebt de capaciteiten, zorgt dan ook voor het nodige enthousiasme en de onverzettelijke wil om onze club zo gauw mogelijk uit die gevaarlijke omgeving te brengen. Zij verdient het! I. H. GALAVAZI. v. d. IM\ PEDICURE AFDELING

Schakels (clubbladen) | 1947 | | pagina 9