Hü Voetbal in Spanje ij ging voor ons. M l{ij bracht, zoals anderen vóór hem, het hoogste offer, dat een I lederlander brengen kan. Begunstiging van onze Adverteerders, houdt de Schakel in stand. A. VAN DER PIJL f OM onze internationale rubriek eens voor eenmaal uit te breiden, en in tegenstelling met het maandelijks verslag „Voetbal in Engeland" hu eens „Voetbal in Spanje". Alhoewel ik op reis naar Spanje het plan had opgevat om o.a. eens een studie te maken van de hier te volgen voetbalsystemen (ik heb daar wel geen cent ver stand van, maar je kunt toch net doen alsof) is hiervan niets gekomen. De reden begrijpt U in de loop van het stukje wel. Laten we eens beginnen met enige algemene opmerkingen. Het spel wordt hier, net als elders, gespeeld met een rond leren voorwerp, „voetbal" genaamd, omdat je het ding met het gehele lichaam, behalve hand en arm, mag bewerken. (Zij, die dit niet helemaal begrijpen, gelieven zich niet met mij in verbinding te stellen voor nadere uitleg, want ik snap er ook niets van). Verder zijn hier (alweer net als overal) twee maal elf man, die elkander min of meer hartstochtelijk de overwinning bevechten. Dan bevindt zich binnen de krijt lijnen nog een persoon (dat is dus de drie-en-twintigste) die twee maal drie kwartier het veld over dwarrelt en van tijd tot tijd een schril geluid voortbrengt met een voorwerp, „fluit" genaamd. Hij is volgens internationaal gebruik de schuld van alle beroerdigheid, kan er niets van, enfin, in één woord, hij is de zondebok. Deze eenzame heet scheids rechter. Het laatste, dat mijn aandacht trok, is, dat hier in het land van de sinaasappelen (wat voor soort vitaminen bevatten die dingen ook weer? Welnu, aan die vitaminen doe ik me buitengewoon tegoed en ook aan van die lekkere zoete mandarijnen; kent U ze nog?) nog iets voorkomt dat internationaal is. Bij een voetbalwedstrijd n.l. zijn altijd op de kop af 22 man, die misschien alles kunnen, maar uitge rekend voetballen, daar hebben ze helemaal geen kaas van gegeten. Rond om het veld geschaard zitten de keepers, stopperende en aanvallende spillen, midden-voors en buiten spelers van internationaal formaat. Het is werkelijk verbluf fend, wat die mensen allemaal kunnen. Ziezo, en nu gaan we eens een kaartje kopen voor een wedstrijd. Dat valt niet mee, want je moet behoorlijk in de rij staan. Eerlijk gezegd, heb ik daar helemaal geen plezier in (wel zo eventjes maar geen uren, tenzij voor een kam pioenswedstrijd van ons eerste) en dit is een van de rede, nen dat ik slechts één wedstrijd heb gezien. De tweede reden is de prijs die je hier mag betalen. Wel eens gehoord van deviezen, en hoe zuinigjes je die toebedeeld krijgt, als je eens de grens over gaat? Welnu, voor iedere wedstrijd van mid delmatig belang, worden hier altijd prijzen betaald, die wij slechts betalen (en dan nog met een zuur gezicht) voor in ternationale ontmoetingen in het stadion. Maar het kan nog erger. Afgelopen week speelden voor de eerste klasse de twee Madrileense ploegen tegen elkaar. Een logeplaats kostte maar eventjes 16,50 en een, wat wij dan Eretribune noe men 15,(Lust U nog peultjes?) Dan dalen de prijzen gestadig, totdat je als allergoedkoopste een kaartje van 2, kunt krijgen. Ik weet niet waar je met een dergelijk „goed koop kaartje terecht komt, maar ik vermoed in het kolen hok of iets dergelijks. Hoe ik een kaartje kreeg zonder in de rij te staan? O, heel éénvoudig. Ik kreeg het van een bankemployé hier. Deze persoon is in het gelukkig bezit van een neef, wiens broer aan de scharrel is met een meisje wier ooms zoon bevriend is met een knaap, die de tante kent van de moeder van een of andere heer wiens broers dochter de secretaresse is van de erevoorzitter van de Real Madrid, een van de ploegen, welke ik in actie heb gezien. Nu we toch een kaartje hebben, laten we dan ook maar meteen naar de voetbalarena gaan en onderdehand nog zo n beetje praten over dit en dat. En om te beginnen nemen we het weer eens bij de kop. Dat is hier werkelijk fantastisch en wat dat betreft verlang ik er alles behalve naar om over een paar weken de terugreis naar Holland te aanvaarden. De drie maanden, die ik hier nu heb doorgebracht, heb ik goed uitgerekend vier maal mijn jas aangehad wegens een regenbui en twee maal 's avonds, omdat het wat kil was. Verder is het hier steeds stralend weer en nog iedere mid dag koester ik me een tijdje in het warme zonnetje, gezeten achter een glaasje melk in een makkelijke stoel aan een boulevard aan de rand van Madrid, turend naar de deze stad omringende bergen (een soort keiharde familie van me). Vooral geniet ik van mijn zonnige vriend, als ik Woensdag na het ontvangen van de post in de mij toege zonden sportbladen lees, hoe koud het is en hoe regen en wind het spel bedierven. Het heeft ook zijn nadelen, behalve angst voor een mislukte oogst. Reeds drie dagen per week moet Madrid het de gehele dag zonder electrische stroom doen. Deze wordt nml. hier door waterkracht opgewekt, en door de lange droogte raken de reservoirs uitgeput. De ge zellige lichtreclames (althans, ik mag ze graag) zijn reeds geheel verboden. We komen nu aan de buitenkant van Madrid en steken een onbebouwde vlakte over, zoals vele Zuidbewoners, die naar A.F.C. trekken de zandvlakte overlopen. Het is hier anders allesbehalve vlak. Heuveltje op heuveltje af. Ziet U links in de verte die grote gebouwen? Dat is de Universi teitsstad. Deze werd in de burgeroorlog geheel verwoest, doch is al weer voor een groot deel herrezen. Iedere facul teit heeft hier zijn eigen gebouw, en ik moet zeggen, dat is voor elkaar. Ik heb enkele van binnen gezien en vond dat de heren Spaanse studenten wel buitengewoon verwend zijn met een dergelijke verzorging. We komen nu weer in de bewoonde wereld en zijn kenne lijk bij het stadion aangeland. Ik, als bewoner van Amster dam, zoek naar iets dergelijks als ons stadion, maar kom bedrogen uit. Na een kleine straat uitgelopen te zijn, staan we plots voor de ingang en het stadion rijst niet voor je neus op als een machtige arena, neen, het veld ligt beneden je, in de diepte. De vorm is echter zoals bij ons. Er is een overdekte tribune (laten we zeggen onze Eretribune). 16

Schakels (clubbladen) | 1947 | | pagina 16