TAPIJTEN „f)an zij)i inj samen met ons elven, één lichaam, eensgezind. begunstiging van onze Jldverteerdars. houdt de Schakel in stand. 7 N dit blad treffen ons elke maand dc voortreffelijke I artikelen van onze ex-voorzitter I. H. Galavazi, J waarin steeds weer de nadruk gelegd wordt op de belangrijkheid van de techniek. „Techniek en nog eens techniek" is het adagium, dat door al deze artikelen doorklinkt. Wij hebben deze artikelen al gekwalificeerd met voortreffelijk, eh het.is verre van ons er critiek op te leve ren. Wij menen echter, dat ze aanvulling behoeven. Met techniek alleen komt een voetballer er niet en juist in de situatie, waarin A.F.C. momenteel verkeert en in de wijze, Waarop zi; het spel speelt, is dit onderdeel o.i. slechts van cndérgeschika betekenis. Het is immers zo, dat het" eerste en. ook de lagere elftallen, maar vooral het eerste, steeds geprezen ir juist om haar technische kwaliteiten. Spelopvat ting en techniek staken, steeds Ijoven die der andere clubs ui:. Natuurlijk, in vergelijking met Engelse profs of met Deense en Zweedse elftallen, die wij tegenwoordig hier nogal vee' kunöen bewonderen, is deze techniek van A.F.C. nog niets; maar een dergelijke vergelijking heeft geen zin. Het gaat om het verschil mét de andere clubs uit de 2e klasse IvlN.V.B en in dit milieu slaat A.F.C. technisch een be hoorlijk figuur, ja, steekt zelfs boven de meeste andere clubs Ui:. Hoe komt het dan, dat A.F.C. het dikwijls tegen technisch zwakkere tegenstanders aflegt? Wellicht door een gebrek aan uithoudingsvermogen? Ook dit meen ik te moeten ont kennen. Hoewel hieraan vroeger nog al het een ander ont brak, is, sedert Dougall de training in handen heeft, van gebrek aan adem geen sprake meer. Hij heeft zeer juist onze zwakke zijde ingezien en zich geconcentreerd op „con dition-training". Wanneer wij dit uithoudingsvermogen ook tot de tech nische make-up van de voetballer rekenen, komen wij dus tor de conclusie, dat het de gemiddelde A.F.C.-er, in verge lijking met andere 2e klassers, hieraan zeker niet ontbreek Hoe is dan het falen tegen technisch zwakkere tegenstan ders en hoe is dan de inzinking, die A.F.C. momenteel dooi maakt, te verklaren? LI zult wel reeds begrepen hebben, waar ik naar toe wil. Mijns inziens ligt de oorzaak niet bij de technische make-up van de A.F.C.-ers, maar bij zijn MENTALE make-up. Wanneer de trainer ons toeroept: „You must be hard a footballer must be hard!" of „You must be determined boy". „Determination, sir, determina tion' of weer anders „That four meters, sir, only that four meters, that's what counts!", dan drukt hij hiermee op zijn wijze iets uit, wat door geen techniek te lezen is. Die fractie van een seconde, dat wij eerder bij de bal zijn, die „determination in ons spel, is alleen te verkrijgen door enthousiasmevechtlustof met nog grotere woorden als LI wilt, door begeestering, bezieling. Wij herinneren ons allen de gloriedagen van ons Neder lands elftal, toen Karei Lotsy met Zijn Nederlands Elftal Club zoveel wist te bereiken. Wij herinneren ons ook, dat toen heel goede spelers, die om hun technische kwaliteiten zeker in aanmerking kwamen voor een plaats in ons natio nale elftal, toch niet werden opgenomen, omdat ze qua mentaliteit niet in de sfeer van de Ned. Elftal Club pasten. Wij herinneren ons ook dat fraaie boek van Lotsy en Joris v. d. Berg over „Mysterieuze krachten in de sport". Men kan dat woord „mysterieuze" gerust vervangen door „gees telijke" of „mentale" want daar gaat het om. Dat gehele boek bewijst, dat de geestelijke factoren, ook bij sport, van beslissende invloed zijn. En vooral bij een spel als voetbal, dal: immers in groepsverband wordt beoefend, d.w.z. men speelt in een team en niet individueel. Het is gebaseerd op samenwerking. Daardoor gaan de betrekkingen en de ver houdingen tussen de spelers hun invloed uitoefenen. Voor een bokser b.v. is het alleen van betekenis, of hij zélf geestelijk in goede conditie is, bij voetbal zegt men, dat de geest in het elftal goed moet zijn. Dat is zo bij elk spel, dat in groepsverband wordt uitgeoefend, het gaat daar om de „team-spirit". In een van de vorige bulletins stond een versje afgedrukt, waarin die team-spirit duidelijk tot uiting kwam, en waar aan ik twee regels ontleende, om als opschrift -.oor dit artikeltje te dienen. Er ..ijn in dit verband twee m.i. centrale problemen voor onze club: 1. de opname van de junioren in de hoqere senioren elftallen. 2. de opname van spelers, die uit andere clubs komen. Ad. 1. Ieder is bekend met het feit,- dat er in de laatste jaren zo weinig goede spplers uit de junioren naar voren zijn gekomen. Ligt hier dc oorzaak werkelijk alleen bij het lagere peil van ons junioren-elftal, vergeleken met dat van voor de oorlog? Naar mijn mening is dit maar één zijde van d. medadk, een minstens even belangrijke oorzaak is aan te wijzen bij de senioren. Wij moeten niet vergeten dat, wan neer een junior in een der hogere senioren-elftallen moet spelen, hij in een geheel and r milieu komt, waaraan hij zich slechts geleidelijk zal aanpassen. Het voetbal is harder en sneller, hij speelt niet meer met zijn vriendjes, maar dikwijls niet mensen, die hij nauwelijks kent, die hem dikwijls „uit kafferen en hem maar voor half aanzien, om kort te zijn hij heeft hier in t klein met dezelfde moeilijkheden te kam pen, die hij aantreft bij zijn intrede in de maatschappij. Het ge- olg kan zijn dat hij r'n zelfvertrouwen verliest en dat hij nimmer meer het peil van zijn juniorenspel bereikt. Ik, geel toe, dat dit natuurlijk zijn eigen schuld kan zijn. maar var grote invloed is toch ook de houding van de senioren ten opzichte van deze junioren. Zij moeten begrijpen, dat een junior met bijzondere moeilijkheden te kampen heeft, dat een opbeurend of aanmoedigend woord meer effect heeft dan „uitkafferen dat zij. ondanks zijn fouten, vertrouwen in hem moeten stellen, hem niet telkens van 't ene elftal in het andere moeten zetten, in 't kort, zij moeten wat geduld en tegemoetkomendheid tonen, hem helpen bij zijn aanpas sing aan het senioren-milieu. Anderzijds moet de junior natuurlijk begrijpen, dat hij niet onmiddellijk door de senioren als gelijkwaardig zal worden beschouwd, dat hij critiek te verduren zal krijgen en dat hij zich extra zal moeten insannen om zich in het nieuwe milieu in te spelen. Hij moet zich niet terugtrekken, niet met LEIDSCHESTRAAT, 76 •YE L^3>6 2S5 PRINSENGBACHT 705 Inkoop Verkoop Reparatie Taxatie Len goed Oosters tapijt behoudt altijd internati onale waarde en ver hoogt de sfeer in Uw huis. Wij brengen enige uit gezochte exemplaren in de verkoop. 10

Schakels (clubbladen) | 1947 | | pagina 10