André van der Pijl J Begunstiging van onze Adverteerders, houdt de Schakel in stand. IJ ontvingen het ontstellende bericht, dat Lt. ter Zee 3e klasse K.M.R. Andreas Johannes van der Pijl, Commandant Rp. 105 bij Pa- lembang gesneuveld is. Ik wil hem hier niet alleen als clubman en hij was zon trouwe en goede A.F.C.-er gedenken, Maar ook als boezemvriend van mijn oudste jongen, die op Java strijdt en voor wie dit doodsbericht een ware slag zal zijn. Ik moge hem ook gedenken als vriend van ons ge zin. Welk een levenslustig, vrolijk stel kwam daar steeds bij ons binnenvallen Jacq. Mellegers, Nico Sluijter, Wally van Weelde en, hoe erg dit woord te moeten gebruiken, wijlen André v. d. Pijl. Vrienden waren het, die zich door de moeilijke omstandigheden van de oorlog, door razzia's en welke andere ellende dan ook, niet terneer lieten slaan. Die tevreden waren als er wat was, een beetje tabak om ,,een shaggie te bouwen", een glas ver mouth, een glas verschraald oorlogsbier. Die ook tevreden waren, als er niets was cn dan hun toekomstplannen beraamden, hun luchtkastelen bouwden, voor „na de oorlog". Na de oorlogwelk een bittere betekenis heb ben deze woorden langzamerhand gekregen. Duits land had gecapituleerd en duizenden van onze beste jongelui tekenden als oorlogsvrijwilliger. Nog weet ik, hoe diep teleurgesteld André was, dat hij niet direct naar Indië kon en zijn vriend George wel, nog zie ik voor mij hun afscheid op 10 Augustus 1945 voor het gebouw der oorlogsvrijwilligers op de Dam. André ging tóch naar Indië en de vrienden zagen plkaar terua in Soerabaja. Enthousiaste brieven kre gen we over de fuiven, die dat weerzien bracht. Nu is het uit, afgelopen. Een pijnlijke samenloop van omstandigheden heeft gewild, dat op 4 October 1947, de dag waarop André sneuvelde, zijn ouders een opgewekte brief kregen. - -• -ïf De familie v. d. Pijl zal van mij niet verwachten, dat ik woorden van troost schrijf. Hier is geen troost mogelijk, slechts deernis en diep medeleven. Het leven gaat verder, v. d. Pijl zal zijn werk zaamheden bij A.F.C. weer opvatten. De tribunes en het clubhuis zullen weer vol lopen en in die volte ziet men oppervfekkig niet zo direct, wie er voor goed zullen ontbreken. Dat voelen alleen zij, wie dit rechtstreeks aangaat en wier wonde zal genezen, maar voelbaar zal blijven. Ons zij het een weemoedig voorrecht, de gave en sympathieke figuur van André v. d. Pijl nooit te ver geten. J. w. den, hetwelk hun het pad der overwinning effent. Een on derwerp zonder hetwelk bij ons tegenwoordig geen behoor lijk voetbal-verslag meer denkbaar is. Je zou daaruit toch eigenlijk wel mogen concluderen, dat baltechniek en goede teamgeest de hoofdzaak zijn. Vooral die vermelding van „grand spirit" is opmerkelijk en leerzaam voor hen, die vooral na een geleden nederlaag tegen professionals- het be roepmatige zo bijzonder met nadruk vermelden. Me dunkt, het is toch ook begrijpelijk, dat ook de beroepspeler, wie voetbal in het bloed zit, er een intens genoegen in moet vin den met kameraden, meesters met de bal als hij zelf, te spe len en dit meesterschap in persoonlijke prestaties en in ge meenschappelijke combinaties uit te leven. Welnu, het is zonder meer duidelijk, dat hoe groter de saamhorigheid, de kameraadschap, de vriendschap of hoe je het ook noemen wilt, in een elftal zijn, des te groter en beter de samenwerking, welke tot de overwinning moet lei den. Laat ik in dit verband nog opmerken, dat ik bijzonder van HollandZwitserland heb genoten. De wijze^ waarop men tot het einde toe en onder moeilijke omstandigheden met geestdrift heeft gestreden, spreekt boekdelen voor de saam horigheid, welke men in de Nederlandse elftalclub heeft weten aan te kweken. En daarnaast heb ik gesmuld vtan de techniek, welke onze voorhoede op zo verbluffende wijze demonstreerde. Me dunkt, dat was nu eens niet het afdraaien van een van te voren van buiten geleerd lesje, doch een uit leven in intelligente combinaties, waaraan het systematische ontbrak en dat door verschillende Nederlandse en Zwitserse bladen als „klassiek en „orthodox" omschreven werd. Ik zou zo zeggen, dat de 3 kwaliteiten, welke onze bovenver melde Engelse manager noemde: baltechniek, snelheid en teamgeest, ook de kenmerkende eigenschappen waren van het spelletje, waarmede onze Oranje-voorhoede onze Zwit serse broeders een geducht lesje gaf. Onze spelers, trainer en Elftal-commissieleden zij het bovenstaande ter overweging aangeboden. Wij hebben de laatste jaren een rol van betekenis in onze afdeling gespeeld. De capaciteiten zijn er ongetwijfeld, welnu, doe je best om als trouwe kameraden bij wedstrijden en op de training el kaar aan te sporen om alles te geven en om thans te grijpen, wat we verleden jaar door onze vingers lieten glippen. En denk erom: dat biertje en dat sigaretje „At the right time" en anders niet! I. H. GALAVAZI

Schakels (clubbladen) | 1947 | | pagina 3