Verzoete aan baas mijn delen. Enfin, wij gaan verder met de geschiedenis zo zuiver mogelijk weer te geven. Hoe meer wij teruggaan in de grijze oudheid hoe meer de macht van de vrouw aan het tanen is. Evenwel hebben wij met die oude geschiedenis weinig te maken en hebben rekening te houden met de moderne, ge- emancipeerde vrouw van 1947. De oorsprong van de eman cipatie is voornamelijk te vinden in het feit, dat in crisis jaren de vrouw het werk van de man overnam in fabrieken, magazijnen en kantoren. Onmiddellijk maakte het zwakke geslacht van de toegestoken vinger een hele hand en wenste zich gelijk te schakelen met de sterke sexe. Met alle gevol gen van dien. Tussen twee enorme halen van de sigaret, ge- inhaleerd als een rasechte Moriaan dat kan doen, praat de hyper moderne vrouw over Boogie-Woogie, automatische versnelling, Virginia Blend en atoom-energie. Die is heel ge woon en wij zien daar allang niets vreemds meer in. Doch, evenals in andere opzichten, is ook in de Sport de vrouw tot en met doorgedrongen. Niet alleen met gewone slagen, stoten en klappen heeft zij zich een behoorlijk gebied van wat des mans is, weten toe te eigenen, ook op sport gebied met crawlslagcn, kogelstoten en rake klappen naar de boundary staat zij in het teken van de belangstelling. Wij allen kennen Zus Braun, Rie Mastenbroek, Willy den Ouden, Kea Bouman e.a. uit de „ouwe tijd". Thans zijn het Iet Koster, Nel van Vliet, Hanny ter Meulen, Fanny BlankersKoen (Mijn petje af tussen haakjes!) en vele anderen, die de sportbewondering van de Heren der Schep ping afdwingen. Zo óók in ons clubleven dienen wij rekening te houden met de plaats, die de vrouw inneemt. En ik schrijf heus niet om in het gevlei van de dames te komen. De „Jhr" weet zich bemind genoeg om dat volmaakt onnodig te beoordelen. Wij sportmannen, dienen de plaats, die vrouw zich heeft verworven, ruiterlijk te erkennen. En, is het in A.F.C. niet een bekend feit, dat menig echt genote met welgevallen ziet, hoe een prachtige functie haar mannetje in de Vereniging bekleedt. Met welk een geduld en opoffering ziet zij haar man na den eten en een héél enkele keer daarvoor naar Bestuurs-, commissie- of veteranenver- gadering vertrekken. Geen spier op haar gezicht vaak, die vertrekt. Maar ook, met hoeveel mateloze zorg omringt ze ons, wanneer wij afgepijgerd en gebroken tot soms diep in de nacht uit een taxi worden geladen, vaak niet in staat een onbenullig kort trapje op te komen Doch op zijn tijd ook dient de vrouw in de vereniging present te zijn. Op feesten en bijeenkomsten. Haar aanwezigheid, mits de statuten deze toestaan, wordt steeds op zeer hoge prijs gesteld. Wij, sportmannen, weten maar al te goed, dat ondanks de emancipatie die zich in vele gevallen slechts beperkt tot het dragen van een broek bij koud weer, het rijden in één van onze auto's of het roken van luttele piraatjes, de vrouw met het gezin het vaak reuze moeilijk heeft. De „hee-ba-be-ri-ba" kindjes van tegenwoordig zijn niet zo heel lekker en fluiten op jeugdige leeftijd reeds hun wijsje dapper mee. Juist om al deze zorgen op te vangen, het amusement van de echtgenote, dat deze vindt in A.F.C. en A.C.C. genoeg zaam te waarderen en toch steeds een prettig humeur te be houden, dat maakt de A.F.C.-vrouw tot zulk een excellent voorbeeld van de zwakke sexe. En juist daarom was ik eens zo vrij, het onophoudelijk ge schrijf over mannen en hun sport een wijle te staken en op deze plaats de hulde aan alle echtgenote's en verloofden te brengen, die zij zo oprecht verdienen. Jo, Fred, Arie, Nol, Henk, Willy, Willem, Lou, Bouke of hoe ge ook heten moogt, het nieuwe seizoen vangt weer aan. U kunt thans weer iets rustiger vergaderen, want het pleidooi van de „Jhr." zal bij menig echtgenote zwaar in slaan. Laten wij, ondanks het feit, dat wij A.F.C. moeten dienen, het gezin niet vergeten. Overdrijving schaadt en deze bewe ring gaat ook hier in geruime mate op. Slechts de juist uitgevoerde synthese: Gezin Zaak Sport zal de meeste bevrediging schenken en het gezamen lijke resultaat gunstig beïnvloeden. Het een hangt onver biddelijk aan het ander en aan een hangpartij heeft niemand iets. Want de „Jhr" bekijkt het loupe-zuiver! Jhr. VAN ROSSEM DE GAULIN. P. S. Naar aanleiding van dit prima stukje verwacht ik bedankjes, bloemen en in sommige gevallen een tegen-artikel. Deze begrijpelijke reacties kunnen ingestuurd worden aan de redactie van dit blad. Uw VAN ROSSEM. V r)Z~)ESTE Wijnand ga je nooit meer Ij j tijdens 't Arolfeest naar Praag want die baan van Perschef, geloof mij is in 't Stadion een plaag 't Was een eer voor mij natuurlijk vrij te lopen overal dwars en over Koningsloge in de gangen, in de hall 'k maakte kennis met de Pers, heus wat is dat een grappig stel als ik jou daar een paar dingen entre-nous iets van vertel. Als een speler op de grond ligt en ik ben riet in hun buurt word ik, om de naam te weten kilometers ver gestuurd En ik wist niet dat die Perslui zo verzot op melk zijn, Dat klopt niet met jouw verhalen over bier en brandewijn. Ik heb die dag gesjouwd, gelopen als een postpaard, geloof mij, Jo. Ik heb gerust wat voor je over Maar zo n 'baan krijg je cadeau En weet je de volgende morgen, Dit als einde van het vers, stond er van mijn prima service zelfs geen letter in de pers WIM STAATS

Schakels (clubbladen) | 1947 | | pagina 7