spomieË pRAAtje OV6R vRouwen H li CLICHES WILLEMSTRAAT 43-45 door een overdreven „lijf aan lijf-dekking verhinderen zijn spel te spelen, doch de op deze wijze verkregen successen kunnen de echte voetballiefhebbers toch nauwelijks bevre digen. Wanneer ik bij zo'n hopeloos partijtje zit te kijken, komt mij dikwijls de causerie in de gedachten, welke Hugo Meisl hier indertijd over zijn wonderteam heeft gehouden en waarin hij ons trachtte duidelijk te maken, dat voor hem mooi, elegant, aantrekkelijk voetbal méér waard was, dan de overwinning zelf. Welnu dergelijk voetbal aantrekkelijk om te zien en heerlijk om het uit te voeren is nu eenmaal niet mogelijk zonder perfecte techniek in de eerste plaats. Is het U nog niet opgevallen, hoe ontzettend „hoog" er tegenwoordig wordt gespeeld en hoeveel er als logisch gevolg daarvan, wordt gekopt? Soms kun je je niet aan de indruk onttrekken, dat hoe „moderner" het voetbal wordt, hoe primitiever er in velerlei opzicht gespeeld wordt. En geloof me nu gerust, op de duur zal het publiek, waarvan de grote voetballerij voornamelijk bestaat en ook onze systeem-wellustelingen afhankelijk zijn, toch weer waar voor zijn geld eisen, want het oog wil ook wat hebben. Wanneer wij de ontstane en misschien zelfs nog groeiende achterstand willen inhalen, dan zal men moeten begrijpen, dat we geen gebrek aan systemen, maar aan goede voetballers hebben. Dan zullen we weer het zwaartepunt naar de tech niek moeten verleggen. Techniek en nog eens techniek. We moeten dat balletje weer langs de grond van speler tot spe ler zien gaan, waarvoor men nu eenmaal over een perfecte balbehandeling moet beschikken. Het plaatsen is nu meestal abominabel, waarbij uiteraard ook het slechte positie-kiezen een rol speelt. We moeten weer spelers hebben die, als het nodig is, een tegenstander weten te passeren, hetgeen vooral voor de voorhoedespelers een absoluut vereiste is. In het algemeen spelers die met beide voeten en dan weer zowel met de binnen- als met de buitenkant van de voet de bal snel weten af te geven, ja, als het ware naar hun mede spelers weten toe te schuiven. Van de vele tijd welke nu voor training en dan nog meestal conditie-training wordt verbruikt, kan men m.i. beter een deel uitsluitend voor balbehandeling besteden, om van schijnbewegingen e.d. maar niet eens te spreken. Het is duidelijk, dat in deze materie nog andere factoren een rol spelen, b.v. de algemene lichamelijke opvoeding van onze jeugd. Hoe betere lichaamsbeheersing hoe betere bal techniek! Dus eerst goede voetballers en dan praten we over syste men, want met goede voetballers kan ieder verstandig systeem met succes worden gespeeld. En geloof je ook niet, beste speler-lezer, dat voor de ware voetballer zo'n mooi, geraffineerd spelletje met medespelers die je volkomen be grijpen, zo een zich uitleven in superieure techniek en daar mee gepaard gaande tactiek, méér bevrediging moet geven dan zo'n moeizaam behaalde overwinning op een misschien veel betere tegenstander, die men slechts door afbraak van zijn spel en succes van enkele min of meer toevallige tref fers eronder heeft gehouden? Onze jeugd-commissie zij het bovenstaande ter overweging aangeboden, want van de jeugd moeten we het hebben. I. H. GALAVAZI f ET zal zowat twaalf jaar geleden zijn geweest. Het was een intiem familie- ■estje. Na een pittige dosis vloeibaar graan waren het de historische zinsneden van een, overigens geacht lid van de familie, verschrik kelijk oude oom, welke zin sneden daverende beroering verwekten. Hij zei: „Hè, Eulalia, steekt U nu óók eens een sigaretje op!" En Eulalia, hoog aangeschreven door al haar bloedverwanten, diezelfde Eulalia liet heur zedige blikken een wijle deinen op de met van ingehouden spanning holle staarogen loerende familie, schudde tot panische verwondering al haar vrouwelijkheid van zich, vatte met nerveuze vingers, natuurlijk zonder nagellak, een saffie uit het doosje van bovenbedoelde grijze, doch niettemin schalkse Oom, liet zich onhandig bevuren en pafte, smakkende met heel korte stootjes, op de meest on gemakkelijke en ongewone manier de blauwe toebacksrook in het ruime Dat was de vrouw van twaalf jaar terug. En toen een spichtige conservatieve nicht de beslist nare opmerking meende te moeten maken, dat tante Eulalia hyper-modern was en dat zij nóóit zó zou worden (tegenwoordig kom ik haar wel eens in Zandvoort tegen met blauw geklodderde tenen, zwaar toegetakeld met benen-bruin, schei-rode nagels, geëpileerde wenkbrauwen en kastanje-rood haar, ofschoon ik, en dit voor de statistiek, mij zeer stellig herinner, dat zij as-blond was!) stootte de oudste neef, een gevoelig en verstandig man, de volgende bekende woorden uit: „Jetz, meine Volksgenössen, hor'mal zu En met roerende tederheid vergelijk hij deze slechte tijd met heel vroeger. Hij sprak met walging over een bet overgrootmoeder, die pafiljotjes droeg en alleen 's Zondags van 1112 in de buitenlucht kwam, de rest van de week opgeborgen achter wastobbe's, kinderbedjes en klieken hete bliksem. Schakel-lezers en ditmaal speciaal lezeressen, voelt U de ondragelijke spanning, verwekt door dit verhaal van Uw „Jhr' tje, met de seconde toenemen? Niet Maar ik ga lek ker verder. Mijn Vader heeft mij nog eens verteld, dat er een tijd was, dat de mannen op wild jaagden en de vrou wen het stier aan de spit in bedwang hielden. Dan ging „de baas" 's ochtends reeds voor dag en dauw van huis en kwam, mits hij terugkwam, diep in de nacht thuis, kloof een stie- repoot af, hing zijn diercnvelletje in de kast en drie minu ten later hoorde je nog slechts zwaar snurken op zijn Bata- viers. Toen had je nog die vervloekte koekoekklokken niet, die alles verlinkten. De vrouw mocht dan alleen op haar verjaardag wat zeggen, en dan was zij meestal zó moe van al dat kluivensjouwen en croquetjes draaien, dat zij hele maal niets zei. Dat had voor de man natuurlijk zijn voor- 6

Schakels (clubbladen) | 1947 | | pagina 6